Milföy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Milföy
Ülke(ler) Fransa
Türü Tatlı
Tipi hamur işi

Milföy (pâte feuilletée veya puf böreği), hamur (détrempe), tereyağı veya diğer katı yağlardan (beurrage) oluşan lamine hamurdan yapılmış hafif bir hamur işidir. Tereyağ kat kat hamurun içine konur, pişirme işleminden önce tekrar tekrar katlanıp yuvarlanan bir kat yapar.[1]

Yağ eritme tarafından bırakılan tabakalar arasında oluşan boşluklar, fırınlama işlemi sırasında buhara dönüşen su tarafından itilir (mayalanır).

Milföy yapma süreci genellikle zahmetli ve zaman açısından yoğun olduğundan, daha hızlı tarifler oldukça yaygındır: "blitz", "kaba puf" veya "blitz böreği" olarak bilinir. Bu tariflerin birçoğu, tereyağını katlama işlemine katmaktan ziyade dekompe içine birleştirir ve böylece katlanmış bir kısa kabuğa benzerdir.[2]

Puf böreği ayrıca, kruvasan, Danimarka pastası, İspanyol / Portekizli mille-feuille veya empanada üretmek için fırıncı mayasıyla mayalanabilir; bunlar evrensel olarak kabul edilen puf böreği değildir.

Puf böreği filo (yufka) hamurlarından farklıdır, ancak bazı uygulamalarda puf böreği filo ile ikame edilebilir. Filo hamuru un, su ve yağ ile yapılır ve haddelenmiş yerine boylarına kadar gerilir.[3] Filo hamuru hazırlanırken, az miktarda yağ veya erimiş yağ (genellikle tereyağı) bir hamur tabakası üzerine fırçalanır ve başka bir tabaka ile doldurulur. Filo pişirdiğinde gevrekleşir, ama biraz daha az su içerdiğinden, puf böreği ile aynı dereceye kadar genişlemez. Puf böreği ayrıca, Avusturya strudel hamurundan veya Fyllo'ya daha yakından benzeyen Strudelteig'den de farklıdır.

Milföy içeren tarifler[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]