İçeriğe atla

The Adventurer (film, 1917)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Adventurer
Filmin posteri
YönetmenCharlie Chaplin
Edward Brewer
YapımcıJohn Jasper
SenaristCharlie Chaplin
Vincent Bryan
Maverick Terrell
OyuncularCharles Chaplin
Edna Purviance
Eric Campbell
StüdyoMutual Film Corporation
TürüSessiz film
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı17 Ekim 1917, ABD
Süre31 dakika
Dilİngilizce (yazılar)
The Adventurer

The Adventurer, Charles Chaplin'in Mutual Film Corporation'la çalıştığı dönem boyunca (1916 - 1917) çektiği sessiz filmlerin on ikincisi ve sonuncusudur. İlk olarak 17 Ekim 1917'de gösterime girmiştir. Konusu ve artistik özellikleri bakımından Chaplin'in Keystone Südyoları'ndaki daha basit yapılı filmlerine bir geri dönüş olmasına rağmen, onun Mutual'da çektiği filmlerin en ünlüsü ve en çok sevileni olmuştur. Film, onun bir önceki filmi olan The Immigrant ile birlikte Chaplin'e o dönemin sanatçıları ile kıyaslanamayacak derecede büyük bir ün getirmiş ve onun ekonomik bağımsızlığını kazanmasını sağlamıştır.

Chaplin ve -alkollü araç kullanırken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybedecek olan- Eric Campbell'ın birlikte çektiği son filmdir.

Chaplin bu filmde gardiyanların elinden kaçmayı başaran bir suçluyu canlandırmaktadır. Onlardan kurtulduktan sonra tesadüfen zengin bir ailenin kızını (Edna) boğulmaktan kurtarır ve ona minnettar olan aile tarafından evlerine davet edilir. Fakat Edna'dan hoşlanan ve Charlie'yi alt etmek isteyen rakibi (Eric Cambell) ondan şüphelenir. Edna'nın evinde verilen bir yemek daveti bu ikilinin çatışmasına sahne olur ve rakibi Charlie'nin peşine polisleri takar. Charlie ise ustalıklı manevralarla diğer insanlara belli etmeden hem polislerle hem de rakibiyle mücadele etmeyi sürdürür.

Filmden kare
Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Mahkûm
Edna Purviance Edna, Zengin Ailenin Kızı
Eric Campbell Edna'dan Hoşlanan Adam, Charlie'nin rakibi
Albert Austin Baş garson
Henry Bergman Edna'nın Babası
Frank J. Colernan Uşak

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]