The Vagabond (film, 1916)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Vagabond
Filmin afişi
Yönetmen Charlie Chaplin
Edward Brewer
Yapımcı Henry P. Caulfield
Senarist Charlie Chaplin
Vincent Bryan
Maverick Terrell
Stüdyo Mutual Film Corporation
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 10 Temmuz 1916, ABD
Süre 24 dakika
Dil İngilizce (yazılar)
The Vagabond

The Vagabond, Charles Chaplin'in Mutual Film Corporation 'la 1916 yılında çektiği sessiz filmlerin üçüncüsüdür. Chaplin bu filmde barlarda keman çalarak para kazanmaya çalışan bir serseriyi (Tramp) canlandırır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ilk sahnesi, kameraya doğru yürüyen Charlie'nin ünlü ayakkabılarının görünmesiyle açılır. Charlie bir barın kapısına gelir ve keman çalmaya başlar. Onun çaldığı hüzünlü aşk melodisi barın diğer kapısında çalmaya başlayan Alman grubun müziği ile bastırılır. Bardakiler Charlie'yi fark etmez fakat diğer grubu beğenir. O sırada para toplamak için içeri giren Charlie'yi de o gruptan sanıp bol bol bahşiş verirler. Grup lideri para toplamak için geldiğinde müşteriler ikinci kez para vermediği için kavga çıkar ve paraları toplayan Charlie oradan kaçar.

İkinci sahnede Charlie kırlardadır. Orada rastladığı bir genç kıza (Edna) keman çalar. Edna aslında zengin bir ailenin kızıdır; fakat çingenelerce kaçırılmıştır ve köle gibi kullanılmaktadır. Kızı çok seven ve durumuna üzülen Charlie, çeşitli numaralarla onu çingene kampından kaçırır. Birlikte kırlarda bir arabanın içinde yaşamaya başlarlar. Bir gün ilham arayan genç bir ressam onların olduğu yere gelir ve Edna'yı çok beğenip onun bir portresini yapar. Edna da bu nazik adamdan hoşlanır. Bu ressamın sergisine gelen Edna'nın annesi resimdekinin yıllardır aradığı kızı olduğunu fark edince ressamın yardımıyla hemen onu bulur. Yaptığı iyilikler için Charlie'ye para vermek ister ama Charlie almaz. Edna, ailesi ve ressam tarafından götürülür ve yalnız kalan Charlie kahrolur. Fakat film mutlu sonla bitecek, aslında âşık olduğu kişinin ressam değil de Charlie olduğunu fark eden Edna geri gelip Charlie'yi de alıp götürecektir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles Chaplin Kemancı
Edna Purviance Çingenelerin kaçırdığı kız
Eric Campbell Çingenelerin lideri
Leo White Bardaki yahudi/Yaşlı çingene kadın
Albert Austin Tromboncu
Henry Bergman Adı geçmiyor
Charlotte Mineau Edna' nın annesi
Lloyd Bacon Ressam
John Rand Trampetçi
James T. Kelley Çingene / Müzisyen
Frank J. Coleman Çingene / Müzisyen

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]