The Fireman (film, 1916)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Fireman
Filmin afişi
YönetmenCharlie Chaplin
Edward Brewer
YapımcıHenry P. Caulfield
SenaristCharlie Chaplin
Vincent Bryan
Maverick Terrell
StüdyoMutual Film Corporation
TürüSessiz film
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı12 Haziran 1916, ABD
Süre32 dakika
Dilİngilizce (yazılar)
The Fireman

The Fireman (İtfaiyeci), Charles Chaplin'in yönettiği 1916, ABD yapımı bir sessiz komedi filmidir. Chaplin'in başrolü Edna Purviance ile paylaşstığı bu film, onun Mutual Film Corporation 'daki ikinci filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]


Charlie, alarm zillerini vaktinde duymadığı ve uyuduğu için şefi (Eric Campbell)tarafından sürekli itilip kakılan bir itfaiyecidir. Edna ve babası itfaiyeye gelirler, babanın amacı şefle anlaşıp evinde kasıtlı bir yangın çıkarmak, böylece de sigortadan para almaktır. Bunu sağlaması karşılığında şefin kızıyla nişanlanmasını sağlayacaktır. Bu görüşme sırasında Edna'yı gören Charlie ona âşık olur ve sempatik hareketleriyle Edna'nın ilgisini çekmeyi başarır.

Bu kasıtlı yangın planı yapılırken başka bir yerde gerçek bir yangın çıkar. Evi yanan adam (Leo White) koşarak itfaiyeye gelir. Charlie'ye evin yandığını anlatmaya çalışır. Uzun çabaların ardından adamın evine ulaşan itfaiye yangını söndürmeye çalışır. Tüm bu zaman boyunca Charlie sürekli olarak sakarlılar yaptığından işler bir türlü yolunda gitmez.

Bu sırada kızı Edna'nın evde olduğundan habersiz olan adam, sigorta için evinde yangın çıkarır. Evden çıktıktan sonra durumu fark eder fakat üst kattaki odasında sıkışan kızı kurtaramaz. Çaresiz bir şekilde diğer evdeki yangını söndüren itfaiyeye gider ve yardım ister. Diğer evi yanar halde bırakıp Edna'nın yardıma koşan Charlie, aceleden su tankını yanında getirmeyi unutur. İlerleyen yangına rağmen binaya dış cepheden tırmanıp Edna'yı kurtar ve böylece de onun sevgisini kazanır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles Chaplin ve Edna Purviance
Filmden kare
Charles Chaplin İtfaiyeci
Edna Purviance Genç Kız
Eric Campbell İtfaiye Şefi
Leo White Yanan Evin Sahibi
Albert Austin İtfaiyeci
Lloyd Bacon Edna'nın Babası
John Rand İtfaiyeci
James T. Kelley İtfaiyeci
Frank J. Coleman İtfaiyeci

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]