The Professor (film, 1919)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Profesor
Yönetmen Charlie Chaplin
Yapımcı Charlie Chaplin
Senarist Charlie Chaplin
Stüdyo First National Pictures Inc.
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1919, ABD
Süre 7 dakika
Dil İngilizce (yazılar)

The Professor, Charles Chaplin' in Şarlo (Tramp) karakterinden uzaklaşmak için yaptığı filmlerden biridir. Filmin sadece bir bölümü çekilmiş ama tamamalanmamış ve gösterime girmemiştir.

Chaplin bu filmde pire oynatıcısı olan fakir bir adamı canlandırmaktadır. Chaplin'in filmde canlandırdığı karakter olan Profesör Bosco, Chaplin'in Şarlo (Tramp) karakterinin bıyıklarından kurtulmuş; daha çok Chaplin'in ilk filmi olan Making A Living'dekine benzer bir görünümdedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesör Bosco, eğitimli pirelerini içinde taşıdığı bir kutuyla beraber izbe bir motele gelir. Uyuyacağı sırada pirelerinden biri kaçar ve onu uyandırır. Tam onu yakalamışken bir diğeri kaçar ve uyuyan diğer adamları rahatsız eder. Bosco kendi pirelerini ararken ara sıra başka pirelere de rastlar ama onları kendininkilerden kolayca ayırır ve pas geçer. Pirelerin tümünü toplayıp kutuya yerleştirip uykuya dalar. Ancak o uyuduktan sonra motele giren bir köpek, yemek bulma umuduyla pire kutusunu açacak ve tüm pireler etrafa dağılacaktır. Bosco uyanıp pireleri toplamaya çalışsa da başaramaz. Köpek kaçmaya başlayınca da onun üzerinde kalan pireleri almak için köpeği yakalamaya çalışır ve onun ardından koşarak motelden uzaklaşır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Profesör Bosco
Albert Austin Moteldeki Adam
Henry Bergman Moteldeki Bıyıklı Adam
Loyal Underwood Motelin Sahibi
Tom Wilson Moteldeki Adam
Tom Wood Moteldeki Tombul Adam

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]