Altına Hücum (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Altına Hücum
The Gold Rush
Altına Hücum - 1925
YönetmenCharlie Chaplin
SenaristCharlie Chaplin
OyuncularCharlie Chaplin
Mack Swain
Tom Murray
MüzikCharlie Chaplin
Görüntü yönetmeniRoland Totheroh
Yapım yılı1925, ABD
Dilİngilizce (Sessiz film)
The Gold Rush

Altına Hücum, 1925 ABD yapımı sessiz komedi filmidir. Özgün adı The Gold Rush olan bu filmin yönetmeni, senaristi, yapımcısı ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin'dir.

Daha önce çok sayıda kısa metrajlı ve iki tane de orta metrajlı film yapmış olan Chaplin'in Woman of Paris: A Drama of Fate'ten sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmidir. Bu filminde de öncekilerde olduğu gibi "küçük serseri" Şarlo'yu canlandırmaktadır. Film o tarihte rekor sayılacak bir süre olan 14 ayda ve astronomik sayıcak bir maliyetle tamamlandı. Chaplin filme tam 650.000 dolar harcamıştı.

1942 yılında Chaplin "Altına Hücum" filmini tekrar elden geçirdi, film için bestelediği müziği ve kendi kaydettiği diyalogları filme monte etti. Kurguda da bazı değişiklikler yaparak filmi yeniden gösterime verdi.

Filmde, birçok maceracının yaptığı gibi Klondike Altına Hücumu hareketinde Alaska'ya altın aramak için giden "Küçük Serseri" Şarlo'nun buradayken çektiği sıkıntılar, düştüğü komik durumlar, hırstan gözleri dönmüş insanların zaaflarını görmesi ve bu arada aşkı bulması anlatılmaktadır. Filmin en unutulmaz sahnelerinden biri de kendi gibi iki altın arayıcıyla birlikte kar fırtınasının ortasında uçurumun kenarına sürüklenmiş bir kulübede mahsur kaldıkları sahnedir. Ayrıca yemek niyetine "ayakkabısını yediği" sahne de akıllara kazınan ve sinema tarihine geçen sahnelerden biridir.

"Altına Hücum", 1992 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Altın arayıcısı Koca Jim (Mack Swain)'in kar fırtınasında sığındıkları kulübede açlıktan sanrı gördüğü ve Küçük Adam (Charles Chaplin)'ı piliç şeklinde hayal ettiği sahne.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Şarlo, Altın Arayıcısı
Georgia Hale Georgia
Mack Swain Koca Jim (Jim McKay)
Henry Bergman Hank Curtis
Tom Murray Black Larsen
Malcolm Waite Jack Cameron

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]