His Trysting Place (film, 1914)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
His Trysting Place
Yönetmen Charlie Chaplin
Yapımcı Mack Sennett
Senarist Charlie Chaplin
Stüdyo Keystone Studios
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 9 Kasım 1914, ABD
Süre 32 dakika
Dil İngilizce (yazılar)

His Trysting Place, 1914, ABD yapımı kısa bir komedi filmidir. Charles Chaplin' in yazıp yönettiği filmin başrollerinde Mabel Normand ve Chaplin vardır. Film Chaplin'in Keystone Studios' daki 32. filmidir.

Bu film aynı zamanda Family House, His Trysting Places, The Henpecked Spouse, The Ladie's Man ve Very Much Married gibi adlarla da bilinir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Clarence (Chaplin) ve Mabel ( Mabel Normand ) evlidir, bir de çocukları vardır. Mabel'ın çocuğa biberon alması için dışarı yolladığı Clarence, eve dönmeden önce yemek yemek ve içki içmek için bir bara uğrar; fakat orada karşılaştığı Ambrose (Mack Swain)ile tartışır. Çıkan kargaşa nedeniyle bardan ayrılırken yanlışlıkla kendi paltosu yerine Ambrose' unkini alır. Yarı sarhoş eve dönen Clarence, Mabel tarafından pek hoş karşılanmaz. Mabel'ın, paltonun cebinde biberon yerine aslında Ambrose'a ait olan bir aşk mektubunu bulmasıyla olaylar gelişir. Karısının şiddetli öfkesinden nasibini alan Clarence evden kaçıp parka gider, Mabel da onu takip eder. Orada Ambrose ve karısı ile karşılaşırlar. Bu esnada kocasının cebinde biberon bulan ve onun gayr-i meşru bir çocuğu olduğunu sanan Ambrose'un karısı (Phyllis Allen) da çok sinirlidir. Durumu kavrayan kocalar paltoları değiştirir, durumu açıklayıp karılarını sakinleştirirler. Mabel kocasına haksızlık ettiği için üzgündür. Fakat Clarence' ın Ambrose' a ait olan aşk mektubunu geri vermesi ile henüz yeni rahatlamış olan Ambrose' un karısı çileden çıkar ve çift arasında yeni bir kavga başlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Clarence
Mabel Normand Mabel
Mack Swain Ambrose
Phyllis Allen Ambrose' un karısı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]