The Floorwalker (film, 1916)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Floorwalker
Filmin afişi
Yönetmen Charlie Chaplin
Edward Brewer
Yapımcı Henry P. Caulfield
Senarist Charlie Chaplin
Vincent Bryan
Maverick Terrell
Stüdyo Mutual Film Corporation
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 15 Mayıs 1916, ABD
Dil İngilizce (yazılar)
Butikschefen

The Floorwalker, Charles Chaplin'in yönetmenliğini Edward Brewer ile paylaştığı ve başrolünde yer aldığı 1916, ABD yapımı sessiz bir komedi filmidir. Bu film aynı zamanda Chaplin'in Mutual Film Corporation 'daki çektiği sessiz filmlerinin ilkidir.

Film boyunca mağazadaki yürüyen merdivenler komedi unsurunu desteklemek için sürekli kullanılmış ve kendisinden sonra gelen filmlerde yürüyen merdivenlerle yapılan gag'lar geliştirmede bir örnek oluşturmuştur. Film Chaplin ve Lloyd Bacon' ın karşı karşıya geldiği ve ayna yanılsamasına kapıldıkları sahne ile de ünlüdür. Edna Purviance filmde sekreter olarak oldukça küçük bir rol almıştır ve diğer Chaplin filmlerinden farklı olarak Edna ve Chaplin hiçbir sahnede bir araya gelmemiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]


Film bir mağazada başlar. Chaplin' e (boyunun ondan daha uzun olması haricinde) dış görünüş olarak bir hayli benzeyen titiz reyon şefi (Lloyd Bacon), çalışanları sürekli azarlamaktadır. Bu sırada mağaza müdürü (Eric Campbell) tarafından üst kattaki ofise çağrılır. Müdür onunla görüşürken sekreteri (Edna) dışarı yollar. Bu iki kişi mağazayı soymaya karar verir ve kasayı boşaltırlar; fakat reyon şefi (Lloyd Bacon) paranın tümüne konmak için son anda müdürü bayıltır ve gizlice oradan kaçmanın yolunu aramaya başlar. Bu sırada asıl kahraman Charlie; mağazaya girmiş, tezgahtarla kavga edip ortalığı karıştırmış ve hırsızlık yaptığı sanıldığından polisle başı derde girmiştir. Polis onu tutuklamaya kalkınca üst kattaki müdür odasına kaçar. Aynı anda odadan çıkmakta olan reyon şefi ile karşılaşır. İki adam benzerlikten dolayı şaşırır ve bir süre bir başkasına değil de aynaya bakıyormuş gibi davranırlar. Gerçek durum anlaşılınca reyon şefi Charlie' nin polisle olan derdini bilmediği için ona para verir ve kıyafetlerini değiştirirler. Charlie' nin kıyafetleri ve parayla kaçmak üzere dışarıya çıkan reyon şefi (Lloyd Bacon), polis tarafından Charlie sanılıp tutuklanır. Charlie böylece tesadüfen de olsa reyon şefi (floorwalker) olur ve içi para dolu çanta da ona kalır. Bu esnada baygın olan mağaza müdürü (Eric Campbell) ayılır ve parayı almak için Charlie' nin peşine takılır. Mağazada çalışan güzel dedektifin durumdan şüphelenmesiyle polis yeniden Chaplin' i kovalamaya başlar. Bu kovalamaca sırasında film aniden kesilir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden kare
Charles Chaplin Serseri (Şarlo/Tramp)
Edna Purviance Sekreter
Eric Campbell Mağaza Müdürü
Leo White Müşteri
Albert Austin Tezgâhtar
Charlotte Mineau Mağazadaki güzel dedektif
Lloyd Bacon Reyon Şefi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]