Saatler (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saatler
The Hours
YönetmenStephen Daldry
YapımcıRobert Fox
Scott Rudin
SenaristMichael Cunningham (roman)
David Hare (sinemaya uyarlayan)
OyuncularNicole Kidman
Julianne Moore
Meryl Streep
Ed Harris
John C. Reilly
Stephen Dillane
Miranda Richardson
Toni Collette
MüzikPhilip Glass
Görüntü yönetmeniSeamus McGarvey
KurguPeter Boyle
DağıtıcıParamount Pictures (ABD)
Miramax Films (dünya çapında)
CinsiSinema filmi
TürüDrama
RenkRenkli
Süre114 dakika
Dilİngilizce
Bütçe25.000.000 $
Hasılat108.846.072 $

Michael Cunningham'ın aynı adlı kitabından uyarlanan film yayınlandığı sene büyük ilgi görmüştür. Özellikle Virginia Woolf'un hayatından ve başyapıtı sayılan Mrs.Dalloway'den beslenen filmin yönetmeni Stephen Daldry'dir. Güçlü bir kadrosu olan filmde Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep, Ed Harris, John C. Reilly, Stephen Dillane, Miranda Richardson, Toni Collette gibi isimler bulunmaktadır.

Yıl 1923, Virginia Woolf yatağından kalkıp eşi ile biraz konuştuktan sonra odasına çekiliyor. Yetenekleri ve imkânları kısıtlı bir halde kitabının ilk cümlesini düşünüyor. Biraz duraksadıktan sonra: "Mrs. Dalloway çiçekleri kendisinin alacağını söyledi."

Yıl 1951, Laura Brown gözlerini açıyor, yatağın içinde biraz durduktan sonra doğrulup kitabına uzanıyor. Kitabın kapağını açıyor ve ilk cümleden okumaya başlıyor. "Mrs.Dalloway çiçekleri kendisinin alacağını söyledi."

Yıl 2001, Clarissa Vaughan yatağından kalkıp yüzünü yıkamaya gidiyor, biraz duraksadıktan sonra: "Sally,sanırım çiçekleri kendim alacağım."

Bir yazar, bir okuyucu ve bir karakter üzerine kurulan kitabın filme aktarımı ve alınan ilgi filmi başarılı kılıyor. Hikâyeler sonunda birbirine bağlanıp her şey kesinleşiyor. Düşük bir bütçe ile çekilmesine rağmen büyük başarı kazandırması büyük bir ilgi odağıdır. Michael Cunningham'ın da sık sık çekimlerinde bulunduğu filmde en az kitabı kadar merak ve ilgi uyandırıcıdır.

Müziklerin filme uyumluluğu açısından büyük zorluk çekilse de, setin yardımına Philip Glass yetişiyor. Filmde ara sıra müziksel bir kopukluk olsa da, yine de müzik filme uyumluluk sağlamış durumda. Başta her dönem için farklı bir müzik yapılması düşünülmüşse de daha sonra bundan vazgeçilmiştir. Philip Glass'a göre müzik filmi daha anlaşılır kılacak, dönemler arasında bir bağ kuracaktı. Her döneme hitap ettiği için şarkılarda piyano tercih edilmiş, piyanonun yanında keman ve viyolonsele de yer verilmiştir.

Nicole Kidman, film için büyük değişiklik geçirmiş, sergilediği performans ile en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır. Özellikle, ağlama sahnelerinde zorlanan oyuncular her şeye rağmen bu sahnelerde de en iyi performanslarını ortaya koymuşlardır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
A Beautiful Mind
En İyi Sinema Filmi Altın Küre Ödülü - Drama
2003
Sonra gelen:
The Lord of the Rings:
The Return of the King