None but the Lonely Heart (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

None but the Lonely Heart, 1944 yapımı Amerikan drama romantizm filmi. Richard Llewellyn'in 1943 tarihli romanından Clifford Odets tarafından uyarlanan ve Odets'in yönettiği filmin başrollerinde Cary Grant, Ethel Barrymore ve Barry Fitzgerald var .Film eve hiçbir amacı olmadan dönen, ancak ailesinin ona ihtiyacı olduğunu bulan genç bir Cockney serserisinin hikâyesini anlatır.

Filmin adı Çaykovski'nin fon müziğinde yer alan " None but the Lonely Heart " şarkısından alınmıştır.

Filmde Ethel Barrymore ve Cary Grant

Ginger Rogers'ın annesi Lela Rogers , Amerikan Karşıtı Faaliyetler Komitesi'nde filmin senaryosunu "Komünistlerin enjekte etmeyi sevdiği propagandanın mükemmel bir örneği" olarak kınadı ve Odets'i Komünist olmakla suçladı. Rogers, Ernie'nin annesine söylediği, "Beni burada çalıştıramayacak ve benden daha yoksul olan küçük insanlardan birkaç kuruş koparamayacaksın" sözünü Komünist propagandaya örnek olarak gösterdi.[1] Filmin müziklerini bestelediği için Akademi Ödülü'ne aday gösterilen Hanns Eisler, Amerikan Karşıtı Faaliyetler Meclisi Komitesi tarafından da sorgulandı ve işbirliği yapmayı reddettiği için dostça olmayan birisi olarak etiketlendi.[1]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "None but the Lonely Heart" 24 Ağustos 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. American Film Institute. Retrieved March 1, 2014.