The Rink (film, 1916)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Rink
Yönetmen Charlie Chaplin
Edward Brewer
Yapımcı Henry P. Caulfield
Senarist Charlie Chaplin
Vincent Bryan
Maverick Terrell
Stüdyo Mutual Film Corporation
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 4 Aralık 1916, ABD
Süre 24 dakika
Dil İngilizce (yazılar)
The Rink

The Rink, Charles Chaplin' in 1916 yılında Mutual Film Corporation ' la çektiği sessiz filmlerin sekizinci ve sonuncusudur. Charlie Chaplin'in film boyunca tekerlekli patenlerle yaptığı olağanüstü hareketleri ile ünlüdür. Chaplin daha sonraki filmlerinden Modern Zamanlar'da yine tekerlekli paten kullanarak buradakine benzer fakat daha da geliştirilmiş bir gösteri sunacaktır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie bir lokantada çalışan sakar bir garsondur. Yaptığı hatalar ile müşterileri, diğer garsonları, aşçıyı ve patronu oldukça kızdırsa da her türlü sorundan bir şekilde sıyrılmayı başarır. Öğle yemeği molasında yakınlardaki bir paten salonuna gider ve orada gördüğü Edna'yı çok beğenir; fakat ona kendisini bir garson olarak degil, Sir Cecil Seltzer diye tanıtır. Bu esnada Edna'nın peşinde dolaşan fakat ondan yüz bulamayan Mr. Stout da ustaca paten kayan Charlie'nin onu sürekli düşürmesi nedeniyle zor anlar yaşar. Mr Stout patenlerle düşe kalka Edna'nın peşinde dolaşırken karısı Mrs. Stout da o esnada Charlie'nin çalıştığı lokantada Edna'nın babası ile flört etmektedir.

Charlie'den çok hoşlananan Edna onu akşam paten salonunda vereceği partiye çağırır. Aynı partiye birbirlerinden habersiz bir şekilde sevgilileriyle gelen Mr. ve Mrs. Stout, kendini Sir diye tanıtan Charlie, gündüz lokantada Charlie ile kavga eden Edna'nın babası bir araya gelince gergin bir ortam oluşur. Film Charlie'nin kendine sinirlenen bu kalabalıktan ustaca hamlelerle paten kayarak kaçması ile sonlanır. Polislerin de gelmesiyle salondan kaçan Charlie, caddede bir arabaya tutunup oradan uzaklaşır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden kare

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]