A Woman (film, 1915)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A Woman
Filmin afişi
Yönetmen Charlie Chaplin
Yapımcı Jessie T. Robbins
Senarist Charlie Chaplin
Stüdyo Essanay Studios General Film Company
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 12 Temmuz 1915, ABD
Süre 20 dakika
Dil İngilizce (yazılar)

A Woman (Bir Kadın), Charles Chaplin'in yazdığı, yönettiği ve rol aldığı 1915 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin'in Essanay Studios'daki 9. filmidir.

İlk olarak A Busy Day filminde, ikinci olarak da kendine iş bulmak amacıyla kılık değiştiren bir aktörü canlandırdığı The Masquerader filminde kadın kılığına giren Chaplin, bu filmde üçüncü ve son kez bir kadını canlandırmıştır.

A Woman filminde Chaplin kadın kılığında.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden bir kare.

Edna, anne ve babası ile birlikte parkta vakit geçirmektedir. Bir ara karısı ve kızının uyumasını fırsat bilen baba oradan ayrılarak başka bir kadına kur yapar. Bu sırada rastladığı Charlie tarafından göle atılır. Parkta boş boş gezen Charlie, yalnız kalan anne kızın yanına gider, sohbet esnasında onlar tarafından çaya davet edilir. Edna'dan hoşlanan ve bu fırsatı kaçırmayan centilmen Charlie, evde hanımlarla çay içip sohbete başlar. Bu sırada Edna'nın babası gelir ve parkta kendisini göle atan adamı evinde görünce deliye döner. Üst kata kaçan Charlie, Edna'nın kıyafetlerini giyer; hatta inandırıcı olabilmek için bıyıklarını bile keser. Bu hoş hanımdan(!) etkilenen Edna'nın babası ona kur yapmaya başlar. Son sahnelerde Charlie'nin gerçek kimliği ortaya çıkar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

A Woman

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]