İyi Geceler ve İyi Şanslar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İyi Geceler ve İyi Şanslar
Good Night, and Good Luck
Film afişi
YönetmenGeorge Clooney
YapımcıGrant Heslov
SenaristGeorge Clooney
Grant Heslov
OyuncularDavid Strathairn
George Clooney
Robert Downey, Jr.
Patricia Clarkson
Frank Langella
Jeff Daniels
Tate Donovan
Ray Wise
Görüntü yönetmeniRobert Elswit
DağıtıcıAmerika Birleşik Devletleri Warner Independent Pictures
Kanada TVA Films
CinsiSinema filmi
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı2005, ABD
Çıkış tarih(ler)iAmerika Birleşik Devletleri 7 Ekim 2005
Birleşik Krallık 17 Şubat 2006
Süre90 dk.
Dilİngilizce

İyi Geceler ve İyi Şanslar 2005 yapımı, yönetmeni George Clooney olan Akademi Ödüllerine 6 dalda aday olmuş Amerikan filmi. Siyah-beyaz bir filmdir. David Strathairn, George Clooney, Robert Downey Jr., Patricia Clarkson, Frank Langella, Jeff Daniels, Tate Donovan ve Ray Wise filmde rol alırken filmin yapımcısı Grant Heslov. George Clooney bu film ile En İyi Yönetmen dalındaki ödüle aday gösterilmiş, Syriana filmindeki rolü ile ise aynı sene içinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülünü almıştır.

Film, siyah-beyaz çıkmasına rağmen renkli çekilmiş fakat bir grilik skalasında ayarlanmış ve renkler kayıttan sonra siyah-beyaz olarak düzeltilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde emektar radyo ve televizyon gazetecisi Edward R. Murrow ve Birleşik Amerika Wisconsin Senatörü Joseph McCarthy arasındaki anlaşmazlık canlandırılmıştır. Film medya sorumlulukları temasına odaklanır ve ayrıca medya devlete muhalif bir fikir sunduğunda neyin gerçekleşeceğini ele alır. Film ismini Murrow’un yayınını her zaman bitirdiği satırdan alır ("iyi geceler ve iyi şanslar").

İyi Geceler ve İyi Şanslar (Good Night and Good Luck) 1953’te, televizyon gezeteciliği yayının ilk günlerinde geçer. Edward R. Murrow (David Strathairn) ve onun kendini işine adamış kadrosu(CBS haber odasından sorumlu olan Edward’ın yapımcısı Fred Friendly (George Clooney) ve muhabir Joseph Wershba (Robert Downey,Jr.) yer almaktadır) hükûmetin içindeki komünizm unsurlarını kökünden sökmek için Joseph McCarthy tarafından uygulanan gözden düşürme taktikleri, kurumsal ve himaye baskılarına karşı çıkmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]