A Jitney Elopement (film, 1915)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A Jitney Elopement
Filmin afişi
Yönetmen Charlie Chaplin
Yapımcı Jessie Robbins
Senarist Charlie Chaplin
Stüdyo Essanay Studios
General Film Company
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1 Nisan 1915, ABD
Süre 33 dakika
Dil İngilizce (yazılar)

A Jitney Elopement, Charles Chaplin'in yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1915, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir.

Chaplin' in Essanay Studios'da beşinci çalışmasıdır. Senaryosu Chaplin' e ait olan filmde, Chaplin ve Edna Purviance birlikte kaçan iki âşığı canlandırmaktadır.

İkilinin bu kaçış esnasında kullandıkları Jitney adı verilen arabalar, 1914 - 1916 arasında ABD'de toplu taşımada kullanılıyordu. Filmin çekimleri San Fransisco'da yapılmıştır ve o bölgenin eski halini filmde görmek mümkündür. Ayrıca filmde San Fransisco'daki Golden Gate Parkı' nda görülen yel değirmenleri bugün hâlâ ayaktadır.

Film, Charlie's Elopement ve Married in Haste adlarıyla da bilinir.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Edna'nın babası, kızının tüm itirazlarına karşın onu Count de Ha Ha (Leo White) ile evlendirmeye kararlıdır; ancak Edna beş parasız Charlie'yi sever. Charlie'den kendisini kaçırmasını ister. Kontun Edna'nın evine geleceğinden haberdar olan Charlie, Kont kılığına girip Edna'nın babasını kandırır. Son anda gerçek Kont'un gelmesiyle oyun bozulur ve Charlie evden kovulur.

Count de Ha Ha, Edna ve babasını arabası ile parka gezmeye götürür. Charlie'nin oraya gelmesi, kavgaya sebep olur. Charlie; Kont, Edna'nın babası ve parktaki polislerle bir süre kavga ettikten sonra Edna'yı bir jitneye bindirip kaçırır. Kont da Edna'nın babası ve bir polisle birlikte kendi arabası ile onları takip eder. Uzun süre devam eden bu kovalamacanın sonunda, kontun arabası içindekilerle birlikte limadan denize uçar; Edna ve Charlie'nin aşkı bu mücadelede galip gelir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden kare
Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Charlie, Sahte Kont
Edna Purviance Edna
Leo White Count de Ha Ha, Edna'nın talibi
Ernest Van Pelt Edna'nın babası
Paddy McGuire Baş Uşak / Polis
Bud Jamison Polis
Carl Stockdale Polis

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2009.