Sahne Işıkları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sahne Işıkları
Limelight
YönetmenCharles Chaplin
YapımcıCharles Chaplin
SenaristCharles Chaplin
OyuncularCharlie Chaplin
Claire Bloom
Nigel Bruce
Buster Keaton
Sydney Earle Chaplin
Norman Lloyd
MüzikCharles Chaplin
KurguJoe Inge
DağıtıcıUnited Artists
Image Entertainment
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı23 Ekim 1952
Süre137 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce

Sahne Işıkları, (Limelight) Charles Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1952 yapımı bir filmdir. Müzikleri de Chaplin tarafından bestelenen filmde Chaplin başrolü Claire Bloom ile paylaşır. Ayrıca Buster Keaton da filmde rol almıştır. Filmde Claire Bloom'un dans sahnelerini onun yerine Melissa Hayden oynamıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Calvero, geçen zaman içinde unutulmuş ve gözden düşmüş seçkin bir komedyendir. Bir gün sarhoş bir halde, moteline döndüğünde, alt katta oturan genç bir kızı intihardan kurtarır. Bir süre için istemeyerek de olsa evini açmak zorunda kalacağı Teresa/Terry adlı bu genç kız ona yaşamak için yeni bir ümit olur. Bir balerin olan Teresa, geçirdiği histeri krizi nedeniyle bir süre yatağa mahkûm kalsa da Calvero'nun yardımı ile günden güne iyileşmektedir.

Terry'nin hayatına getirdiği tazelik ile yeniden canlanan Calvero yeniden tiyatrolarda iş aramaya başlar; ancak bu sandığı kadar kolay olmaz. Değişen zamanla Calvero'nun komedi anlayışı eskidiği ve yerine yeni bir şey koyamadığı için bulduğu birkaç işte de başarılı olamaz. Aslında rüyalarında sürekli güzel fikirler bulur ama uyandığında onları hatırlayamaz.

Terry'ye verdiği cesaret genç kızın yeniden sahnelere dönmesini sağlar, yetenekli olduğu için de kısa sürede yeniden iş bulur; hatta zamanla ünlenir. Calvero da onunla birlikte aynı oyunda yer alır. Ancak Terry'nin eskiden âşık olduğu genç bir müzisyenle yeniden karşılaşması ve Calvero'nun palyaçoluk yaptığı bu oyunda pek de başarılı bulunmadığını tesadüfen öğrenmesi ile Calvero, Terry'yi bırakıp ortadan kaybolur. Amacı kendisine âşık olan Terry'nin hayatını zorlaştırmamaktır. Onun kendi yaşındaki müzisyenle birlikte olmasını ve mesleğine devam etmesini bekler. Kendisi sokaklarda müzik yaparak yaşar. Ancak onu gerçekten seven ve evlenmek isteyen Terry onu bulur ve tiyatroda Calvero'nun eski görkemli günlerini hatırlatacak son bir gösteri yapması için onu ikna eder.

Calvero son bir kez sahnede kendini göstermeye kararlıdır. Eski dostlarından biri ile (Buster Keaton) yaptığı kısa gösteri ile büyük alkış alır ve yıllardır ters giden talihini tersine çevirir. Ancak kalbi bu kadar yorgunluğa dayanmaz ve gösterinin hemen sonunda kalp krizi geçirir. Bunu seyirciye belli etmez ancak durumu kötüye gider. Kendisinden sonra sahneye çıkan Terry'yi seyrederken yaşamını yitirir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Karakter
Charles Chaplin Calvero
Claire Bloom Terry
Nigel Bruce Tiyatronun Patronu
Buster Keaton Calvero'nun tiyatrodaki arkadaşı
Sydney Earle Chaplin Neville
Norman Lloyd Bodalink
Melissa Hayden Terry'nin dans sahnelerindeki dublörü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]