Yaşamın Kıyısında (film, 2016)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yaşamın Kıyısında
Manchester by the Sea
Filmin Türkçe afişi
YönetmenKenneth Lonergan
Yapımcı
SenaristKenneth Lonergan
Oyuncular
MüzikLesley Barber
Görüntü yönetmeniJody Lee Lipes
Sanat yönetmeniJourdan Henderson
KurguJennifer Lame
Yapım şirketi
Dağıtıcı
CinsiSinema filmi
TürüDrama
RenkRenkli
Yapım yılı2016
Çıkış tarih(ler)i23 Ocak 2016 (2016-01-23) (Sundance)
18 Kasım 2016 (2016-11-18) (ABD)
Süre137 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$8,5 milyon[2]
Hasılat$74,9 milyon[3]

Yaşamın Kıyısında, Kenneth Lonergan tarafından yazılıp yönetilen 2016 Amerikan yapımı dram filmi. Filmin başrollerinde Casey AffleckMichelle Williams, Kyle Chandler, Gretchen Mol ve Lucas Hedges yer almaktadır. Film, abisinin ölümü üzerine Massachusetts'e giden ve abisinin vesayeti yeğenine bakmak zorunda olan boşanmış bir adamın hikâyesini konu edinmektedir. Filmin temel çekimleri 23 Mart 2015'te Manchester-by-the-Sea, Massachusetts'te başladı.

Film galasını 23 Ocak 2016'da Sundance Film Festivali'nde yaptı. 18 Kasım 2016'da sınırlı yayınına başlanılan filmin genel gösterimi 16 Aralık 2016'da başladı. Film Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016'nın en iyi 10 filminden biri olarak seçildi[4] ve 89. Akademi Ödülleri'nde elde ettiği 6 adaylıktan En İyi Özgün Senaryo ve Casey Affleck'in oyunculuğuyla En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı.[5] 74. Altın Küre Ödülleri'nde beş adaylık elde ederek bunlardan sadece Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.[6] Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri'nde 6 adaylık elde etti.[7]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee Chandler, Quincy, Massachusetts'te çalışan ve genellikle sessiz ve sakin olan bir kapıcıdır. Bir sabah aile dostu George'dan bir telefon alır ve abisi Joe'nun teknede kalp krizi geçirerek tekneden düştüğünü ve Beverly'deki bir hastanede olduğunu öğrenir. Lee hemen oraya gitmesine rağmen George tarafından kardeşinin öldüğünü öğrenir.

Lee, Joe'nun oğlu Patrick'i babasının ölümü hakkında bilgilendirmek üzere Manchester-by-the-Sea'ye gider. Lee, geçici olarak Patrick'e bakmak ve Joe'nun cenazesinin ayrıntılarını halletmek için geçici olarak Joe'nun evine taşınır. Lee, Patrick'e uzaktır ve Patrick bir çocukken ve Lee Randi'yle evlenmiştir ve iki genç kızı ve bir oğlan bebek yetiştirmiştir. Joe'nun avukatı ile vasiyeti hakkında görüştükten sonra Lee, Joe'nun kendisini Patrick'in koruyucusu olarak emanet ettiğini öğrenir ve şoke olur. Lee geçmişte yaşamış olduğu sarhoşluğu yüzünden çıkan yangında kızlarının ve oğlan bebeğinin ölmesi ve sonrasında intihar girişimi ve Randi ile boşanmaları yüzünden burada kalmak istemiyor. Randi Lee ile görüşür ve cenaze törenine katılıp katılamayacağını sorar. Konuşmaları sırasında Randi hamile olduğunu açıklar. Randi, bir adamla, muhtemelen yeni kocasıyla cenaze törenine katılır. Lee ve Randi kısaca kucaklaşır ama konuşamazlar.

Soğuk hava nedeniyle cenaze töreni ertelenir ve Lee, Joe'nin bedenini hastanedeki dondurucuda saklar. Bu durum Lee'nin Patrick'le birlikte Manchester'da kalmaya zorlar. Lee, ayrıca Joe'nun Patrick'e bıraktığı tekneyi satmasını önermektedir. Patrick buna razı olmaz. Patrick, bir grupta çalan bir kız arkadaşı olan Sandy ile de vakit geçirirken, seks girişimleri Lee ile ilgilenen Sandy'nin annesi Jill tarafından kesintiye uğrar. 

Lee, Patrick'in alkol ve uyuşturucu kullanımı hikâyesi nedeniyle Joe ve Patrick'in hayatında bulunmayan annesi Elise ile temas kurduğunu öğrenir. Elise artık ölçülü olduğunu ve dindar bir Hristiyan olan Jeffrey ile nişanlı olduğu açıklar. Patrick liseden mezun olana kadar Elise ile yaşamayı umut etmektedir ve Elise'in evini ziyaret eder. Ziyaret sırasında Elise'in sinir bozucu davranışı Patrick'i rahatsız eder ve üzülmüş ve şüphe uyandıran bir his bırakır. 

Lee yeni doğan çocuğunun eşliğinde Randi'ye gider. Çocukları öldükten sonra kendisine nasıl davrandığı konusunda pişman olduğunu ifade ederek çok duygusallaşır. Kendisiyle bir bağlantı kurmaya heveslidir, ancak konuşmayı beceremediğini fark eder ve hıçkıra hıçkıra oradan ayrılır.

Patrick, kalması ve vasilik görevini üstlenmesindeki isteksizliği konusunda Lee ile yüz yüze geldiğinde, Lee çabalarını en iyi şekilde yerine getirmesine rağmen suçunun ve depresyonunun üstesinden gelemediğini itiraf eder. Joe'nun gömülmesinden sonra, Lee ve Patrick yürüyüşe çıkar; Lee, Patrick'e, yeni evinin fazladan bir odası olduğunu bildirerek, istediği zaman ziyaret etmeye teşvik eder. Yıllar önce olduğu gibi, Joe'nun teknesinde balık tutarlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Eylül 2014'te Matt Damon'un Manchester by the Sea filmi için Kenneth Lonergan ile yeniden takım olacağı duyuruldu.[8] Film aslında Damon tarafından yönetilecekti fakat programındaki karışıklık nedeniyle Damon hala yapımcı ve başrol iken Lonergan yönetmenlik koltuğuna geçti. Daha sonra Lonergan, fikrin kendisine Damon ve John Krasinski'den geldiğini ve aslında Krasinski'nin filmde oynayacağını söyledi.[9] Gigi Pritzker şirketi Odd Lot Entertainment yolu ile filmi yapımlandırdı ve maliyetlendirdi.[8]

Filmin yapım öncesi 8 Eylül 2014'te başladı. Aralık 2014'ün başlarında The Boston Globe başrol için Casey Affleck'in Damon ile yer değiştireceğini açıkladı.[10] Affleck resmi olarak 5 Ocak 2015'te Damon ile yer değiştirdi.[11] Michelle Williams 9 Ocak 2015'te kadroya dahil oldu.[12]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film New England'a çekildi. Temel çekimler 23 Mart 2015'te Massachusetts'de ki Manchester-by-the-Sea kasabasında başladı.[13] Çekimler ikinci gününde BeverlyGloucester ve Salem'de de yapıldı.[14]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Film dünya galasını 23 Ocak 2016'da Sundance Film Festivali'nde yaptı.[15] Kısa süre sonra Amazon Studios filmin ABD haklarını Sony Pictures Classics, Universal Studios, Lionsgate ve Fox Searchlight'ı saf dışı bırakarak  $10 milyon ile satın aldı.[16][17] Film, 2 Eylül 2016'da Telluride Film Festivali'nde,[18] 8 Eylül 2016'da Toronto Uluslararası Film Festivali'nde,[19][20] 1 Ekim 2016'da New York Film Festivali'nde[21][22] ve 11 Ekim 2016'da Londra Film Festivali'nde[23] sahnelendi. Film 18 Kasım 2016'da sinemalardaki yerini aldı.[24]

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Film 18 Kasım 2016'da sınırlı yayınla yayınlanmaya başladı ve hafta sonunda dört salondan $256,498 hasılat elde etti. 16 Aralık 2016'da Rogue One ve Gizli Güzellik ile birlikte genel olarak gösterime giren film $4.2 milyon hasılat elde etti altıncı sırada yer aldı.[25]

Eleştirel görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşamın Kıyısında, eleştirel anlamda oldukça güzel bir başarı elde etti. Rotten Tomatoes'da 256 yorumdan %96'lik oran sağlarken 10 üzerinden 8.9 puan aldı.[26] Metacritic'te 52 eleştirmenin yorumundan 100 üzerinden 96 puan aldı ve tüm zamanların eleştirmenlerden en yüksek puan alan filmlerinden biri oldu.[27]

Chicago Sun-Times'tan Richard Roeper, filme dört yıldız verdi ve ''acı ve mizahın başyapıtı Manchester by the Sea'' başlıklı yazısında film için ''bu sene gördüğüm en iyi film'' diyerek; ''bu şimdiye kadar gördüğüm trajedi ile baş etme konusunda komik filmlerden biri. Bir saniye için bile bir komedi değil. Yürüyen yaralılar ve uzun yıllar öncesinden kalmış korkunç olaylarla nasıl baş edileceği konusunda son derece dokunaklı ve güzel bir drama'' ifadelerini kullandı.[28] Los Angeles Times'tan Kenneth Turan ise ''yara izi bırakan güçlü, duygusal, bir şekilde yüreklendirsede yürek burkan film Manchester by the Sea dürüstlüğü, otantikliği ve umutsuzluğa erişimi ile mahveden bir film'' dedi.[29] Diğer iyi yorumların aksine The Guardian'dan Lanre Bakare ''Manchester by the Sea, aile işlev bozukluğu ve akla gelebilecek daha kötü kayıplar üzerine bir çalışmadır, ancak hepsi de Affleck'in içine kapanık başrolünün sayesinde süzülmesi gerçeği tarafından zaptedilmiş'' dedi.[30]

Önemli ödülleri ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tören Ödül Alıcı Durum
89. Akademi Ödülleri En İyi Film Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck ve Kevin J. Walsh Adaylık
En İyi Yönetmen Kenneth Lonergan Adaylık
En İyi Erkek Oyuncu Casey Affleck Kazandı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Lucas Hedges Adaylık
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Michelle Williams Adaylık
En İyi Özgün Senaryo Kenneth Lonergan Kazandı
74. Altın Küre Ödülleri En İyi Film - Drama Adaylık
En İyi Erkek Oyuncu - Drama Casey Affleck Kazandı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Michelle Williams Adaylık
En İyi Yönetmen Kenneth Lonergan Adaylık
En İyi Senaryo Adaylık
70. BAFTA Ödülleri En İyi Film Lauren Beck, Matt Damon, Chris Moore, Kimberly Steward, Kevin J. Walsh Adaylık
En İyi Yönetmen Kenneth Lonergan Adaylık
En İyi Erkek Oyuncu Casey Affleck Kazandı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Michelle Williams Adaylık
En İyi Özgün Senaryo Kenneth Lonergan Kazandı
En İyi Kurgu Joan Sobel Adaylık
Amerikan Film Enstitüsü Yılın En İyi 10 Filmi Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Manchester by the Sea (15)". British Board of Film Classification. 2 Kasım 2016. 4 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2016. 
 2. ^ Lewis, Andy (24 Kasım 2016). "How Matt Damon's Almost-Directorial Debut 'Manchester by the Sea' Became Another Helmer's Comeback". The Hollywood Reporter. 12 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2016. 
 3. ^ "Manchester by the Sea (2016)". The Numbers. 4 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
 4. ^ Hipes, Patrick (8 Aralık 2016). "AFI Awards: Best Of 2016 Film List Includes 'Silence', 'Hacksaw Ridge' & More". Deadline.com. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 5. ^ "Oscar Nominations: Complete List" 24 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Variety. January 24, 2017. Retrieved January 24, 2017.
 6. ^ "Golden Globes 2017: The Complete List of Nominations". The Hollywood Reporter. 12 Aralık 2016. 5 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2016. 
 7. ^ Resmi sitede 70. BAFTA Ödülleri adayları 8 Nisan 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2017
 8. ^ a b Kit, Borys; Siegel, Tatiana (6 Eylül 2014). "Toronto: Matt Damon and Kenneth Lonergan Reteaming for 'Manchester-by-the-Sea' (Exclusive)". hollywoodreporter.com. 8 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 9. ^ Fear, David (1 Şubat 2016). "How 'Manchester by the Sea' Became a Sundance 2016 Hit". Rolling Stone. 13 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2016. 
 10. ^ "'Finest Hours' is the finest shoot for Casey Affleck". bostonglobe.com. 12 Aralık 2014. 13 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 11. ^ Ge, Linda (5 Ocak 2015). "Casey Affleck Replacing Matt Damon in Kenneth Lonergan's 'Manchester-by-the-Sea'". thewrap.com. 24 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 12. ^ Kit, Borys (9 Ocak 2014). "Michelle Williams Joining Casey Affleck in 'Manchester-by-the-Sea' (Exclusive)". hollywoodreporter.com. 12 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 13. ^ Rapalyea, Taylor (24 Mart 2015). "Damon's 'Manchester-by-the-Sea' begins production in namesake town". gloucestertimes.com. 2 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 14. ^ Luca, Dustin (24 Mart 2015). "Freeze frame: Independent film 'Manchester-by-the-Sea' shooting in Beverly, North Shore". salemnews.com. 7 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 15. ^ "Manchester by The Sea". Sundance Film Festival. 27 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 16. ^ Fleming Jr, Mike (24 Ocak 2016). "Sundance Sensation 'Manchester By The Sea' Near $10M Amazon Deal". Deadline.com. 8 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 17. ^ Siegel, Tatiana (24 Ocak 2016). "Sundance: Amazon Inks Huge Deal for 'Manchester by the Sea'". The Hollywood Reporter. 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 18. ^ Hammond, Pete (1 Eylül 2016). "Telluride Film Festival Lineup: 'Sully', 'La La Land', 'Arrival', 'Bleed For This' & More". Deadline.com. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 19. ^ "Manchester by the Sea". Toronto International Film Festival. 20 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 20. ^ Nolfi, Joey (27 Temmuz 2016). "Toronto Film Festival 2016: Magnificent Seven, La La Land to screen". Entertainment Weekly. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 21. ^ "Manchester by the Sea". New York Film Festival. 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 22. ^ Cox, Gordon (9 Ağustos 2016). "New York Film Festival Loads 2016 Main Slate With Festival-Circuit Favorites". Variety. 21 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 23. ^ "Manchester by the Sea". BFI London Film Festival. 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
 24. ^ Lang, Brent (16 Mart 2016). "Amazon, Roadside Partner on 'Manchester by the Sea' Oscar Season Release (EXCLUSIVE)". variety.com. 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2016. 
 25. ^ "'Rogue One' Flying To $152M+ Weekend; 'Collateral Beauty' A Career B.O. Low For Will Smith: PM Update". Deadline.com. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2016. 
 26. ^ "Manchester by the Sea (2016)". Rotten Tomatoes. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2016. 
 27. ^ "Manchester by the Sea". Metacritic. 10 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2016. 
 28. ^ Chicago Sun-Times Richard Roeper Film Eleştirisi 3 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2017
 29. ^ Los Angeles Times Kenneth Turan<meta /> Film Eleştirisi 2 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2017
 30. ^ The Guardian Lanre Bakare Film Eleştirisi 1 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2017

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]