The Pilgrim (film, 1923)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Pilgrim
YönetmenCharlie Chaplin
YapımcıCharlie Chaplin
SenaristCharlie Chaplin
OyuncularCharles Chaplin
Edna Purviance
Syd Chaplin
Mack Swain
StüdyoFirst National Pictures Inc.
TürüSessiz film
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı26 Şubat 1923, ABD
Süre59 dakika
Dilİngilizce (yazılar)

The Pilgrim, yönetmenliği, başrolü ve senaryosu Charles Chaplin' e ait olan 1923 yapımı sessiz bir komedi filmidir. Chaplin'in First National Pictures Inc.'daki son çalışmasıdır.

Bu film aynı zamanda Chaplin ve Edna Purviance'ın birlikte rol aldıkları son filmdir. Chaplin ve Purviance bundan sonra Women In Paris filminde birlikte çalıştılar; ancak Chaplin yönetmenliğini yaptığı bu filmde rol almadı.

The Pilgrim, Chaplin'in 1959'da Shoulder Arms ve A Dog's Life filmleri ile birlikte The Chaplin Revue'de yer almıştır. Bu toplama esnasında Chaplin tarafından yeniden elden geçirilen filme sözleri ve müziği Chaplin'e ait olan ve Matt Monroe tarafından söylenen I'm Bound For Texas adlı şarkı da eklenmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie, hapishaneden kaçar ve yüzmekte olan bir papazın giysilerini çalıp hapishane kıyafetlerinden kurtulur. Tren istasyonuna gittiğinde sevgilisi ile kaçmakta olan genç bir aşık ona alelacele bir nikâh kıydırmak ister ama Charlie korkup kaçar. Âşıklar kızın babasına yakalanırlar. Charlie bir bilet alıp Texas'ta rastgele bir kasabaya gider. Şans eseri, gittiği bu kasabaya gelmesi beklenen papaz geç kalmıştır. Bu sayede herkes onu papaz sanır ve kiliseye götürülür. Vaaz vermesi ve bazı dini görevleri yerine getirmesi gereken Charlie, her şeyi yanlış yapar ve ilk kez böyle bir papaz gören insanları şaşkınlık içinde bırakır. Ayinden sonra Edna'nın evine çaya davet edilir; fakat kasabada onu hapishaneden tanıyan üçkâğıtçı bir arkadaşına rastlar. Onu tanımazlıktan gelse de adam kendini zorla çaya davet ettirir. Bu davetten sonra Charlie'nin tüm engellemelerine rağmen ev sahibesinin paralarını alıp kaçar. Charlie Edna'ya paraları alıp geleceğini söyler. Şerif Bryan ise Charlie'nin hapishaneden kaçtığını fark etmiştir ve bunu ev sahiplerine açıklar. Edna çok üzülür ama yine de onu beklemeye devam eder. Charlie ise paraları geri almayı başarır ve Edna'ya geri getirir ama onu bekleyen Şerif Bryan tarafından da yakalanmış olur. Charlie'yi hapishaneye götürmeye kararlı olan Şerif, onun azılı bir hırsız yerine dürüst bir insan çıkmasına şaşırır. Bu nedenle de onun Meksika sınırına geçmesine ve serbest kalamasına yardımcı olup Charlie'yi özgürlüğüne kavuşturur.

The Pilgrim

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Karakter
Charles Chaplin Papaz/Hapishane Kaçağı
Edna Purviance Miss Brown
Mack Swain Papaz Yardımcısı
Henry Bergman Trendeki Şerif/İstasyondaki Adam
Syd Chaplin Sevgilisiyle Kaçan Adam/Küçük Çocuğun Babası/Kondüktör
Kitty Bradbury Mrs. Brown, Edna'nın Annesi
Mai Wells Küçük Çocuğun Annesi
Dean Riesner Küçük Çocuk
Loyal Underwood Papaz Yardımcısı
Charles Reisner Howard Huntington/Hırsız
Tom Murray Şerif Bryan

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]