The Kid (film, 1921)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Kid
YönetmenCharlie Chaplin
YapımcıCharlie Chaplin
SenaristCharlie Chaplin
OyuncularCharles Chaplin
Edna Purviance
Jackie Coogan
Henry Bergman
Lita Grey
StüdyoFirst National
Warner Home Video
TürüSessiz film
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı21 Ocak 1921, ABD
Süre68 dakika
Dilİngilizce (yazılar)
The Kid
Jackie Coogan Charlie Chaplin'le birlikte The Kid filminde

The Kid (Yumurcak),[1] Charlie Chaplin'in yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği, 1921 yapımı sessiz filmdir.

Film birçok açıdan Chaplin'in en otobiyografik filmi olarak kabul edilir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Edna, çocuğunun babası olan genç ressam tarafından yüzüstü bırakılmış yalnız bir kadındır. Çocuğuna bakamayacağına karar verince iyi bakılması umuduyla onu zengin bir evin önündeki lüks arabaya bırakır. Kısa bir süre sonra yaptığından pişman olup çocuğu almaya geldiğinde ise çok geç kalmış olduğunu anlar; zira araba o sırada çalınmıştır. Arabayı çalan iki adam çocuğu fark ettiklerinde onu fakir mahallelerin birinde sokağa bırakırlar. Oradan geçen Charlie çocuğu sahiplenmek zorunda kalır.

Aradan geçen beş yıl içinde Charlie, Jack adını verdiği bu çocuğu büyütmüştür. Birlikte fakir bir mahallede yıkık dökük bir evde yaşarlar fakat bir arada oldukları için mutludurlar. Charlie ve Jack camcılık yaparak karınlarını doyururlar. Jack gizlice taş atıp evlerin camını kırar; oradan tesadüfen! geçmekte olan Charlie de bu evlerin camlarını yeniler. Bu oldukça güç bir iştir; çünkü sık sık polis tarafından kovalanırlar.

Edna ise geçen zaman içinde ünlü bir tiyatrocu olmuş; fakat yıllar önce kaybettiği çocuğunu unutamamıştır. Bu nedenle sık sık fakir mahalleleri dolaşıp hayır işleri yapar. Bunların birinde kendi oğlu olduğunu bilmediği Jack'e de bir oyuncak verir.

Bir gün Jack çok hastalanır ve Charlie doktor çağırmak zorunda kalır. Doktor çocuğun yasal olarak Charlie'ye ait olmadığını fark eder. Onun gidişinden birkaç gün sonra ıslahaneden gelen görevliler çocuğu almaya gelirler. Charlie görevlilerin götürdüğü Jack'i hayatı pahasına kurtarır ve evlerine dönmek tehlikeli olacağından çocukla birlikte ucuz bir motele gider. Bu esnada Edna Jack'in kendi oğlu olduğunu öğrenmiş ve gazeteye onu bulana ödül vereceğine dair ilan vermiştir. Bu ilanı gören motel sahibi Charlie uyurken çocuğu kaçırıp annesine teslim eder. Uyanıp Jack'i bulamayan Charlie çılgına döner. Onu hiçbir yerde bulamayınca çaresiz bir vaziyette eski evlerinin olduğu sokağa gider ve kapının önünde yorgunluktan -o sokağı cennet gibi tasvir eden- uzun bir uykuya dalar. Bir polis tarafından vurulmasıyla sonlanan rüyadan uyandığında, gerçekten de bir polis tarafından hırpalanmakta olduğunu fark eder. Hapse gittiğini sanır ancak polis onu karakol yerine Edna'nın güzel evine götürür. Orada Jack ve Edna tarafından karşılanan Charlie için yeni bir hayat başlamaktadır. Onların mutluluk içinde eve girişi ile film son bulur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Şarlo (Tramp, Serseri)
Edna Purviance Anne
Jackie Coogan Çocuk
Henry Bergman Empresario
Albert Austin Araba Hırsızı
Lita Grey Melek
Carl Miller Adam
Tom Wilson Polis
Jack Coogan Sr. Yankesici / Konuk / Şeytan

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2008.