Joseph Taylor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joseph Hooton Taylor
Doğum29 Mart 1941 (82 yaşında)
Philadelphia, Amerika Birleşik Devletleri
MilliyetAmerikalı
Mezun olduğu okul(lar)Haverford College
Harvard University
ÖdüllerWolf Fizik Ödülü (1992)
Nobel Fizik Ödülü (1993)
Kariyeri
DalıFizikçi
Çalıştığı kurumlarPrinceton University
University of Massachusetts
Amherst Five College Radio Astronomy Observatory

Joseph Hooton Taylor Jr. (d. 29 Mart 1941, Philadelphia), Amerikalı astrofizikçi. Kütleçekim çalışmaları için olanaklar yaratan bir buluş olan yeni bir tür pulsarı keşfettiği için Russell Alan Hulse ile birlikte 1993 yılında Nobel Fizik Ödülü almıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Taylor 29 Mart 1941 tarihinde ABD'nin Philadelphia şehrinde doğmuştur. Kendisi 7 yaşında iken ailesiyle birlikte New Jersey'e gitti. New Jersey'deki Moorestown Friends School okuluna başvurdu ve oradan mezun olduktan sonra 1963 yılında Haverford College'de fizik öğrenimi gördü. 1968 yılında da Harvard Üniversitesi'nde astronomi eğitimini aldı. Harvard Üniversitesi'nde kısa bir araştırma konumundan sonra University Of Massachusetts Amherst'e gitti. Sonunda Astronomi Profesörü ve Five College Astronomy Observatory'de genel müdür yardımcılığı yaptı. Taylor'un Ay ile ilgili ölçümleri oldu. Jocelyn Bell ile birlikte yakın bir teleskopla ilk radyo pulsarını keşfetti.

Joseph Taylor, aynı zamanda K1JT çağrı işareti ile amatör radyo operatörüdür. Radyo amatörleri arasında kullanılan, çok zayıf sinyaller ile haberleşme protokolünü (WSJT) ve yazılımını geliştirmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]