İçeriğe atla

Louis de Broglie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Louis de Broglie
1929'da Broglie
Doğum16 Ağustos 1892(1892-08-16)
Dieppe, Fransa
Ölüm19 Mart 1987 (94 yaşında)
Louveciennes, Fransa
Ölüm sebebidoğal sebepler
MilliyetFransa Fransa
Mezun olduğu okul(lar)Sorbonne
Tanınma nedeniElektronların dalga doğası
De Broglie-Bohm teorisi
de Broglie dalga boyu
Ödüller 1929 Nobel Fizik Ödülü
Henri Poincaré Madalyası (1929)
Albert I of Monaco Prize (1932)
Max Planck Madalyası
Kariyeri
DalıFizik
Çalıştığı kurumlarSorbonne
Paris Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Paul Langevin
Doktora öğrencileriCécile DeWitt-Morette
Bernard d'Espagnat
Jean-Pierre Vigier
Alexandru Proca
Marie-Antoinette Tonnelat
İmza

Louis-Victor Pierre Raymond de Broglie (d. 15 Ağustos 1892 - ö. 19 Mart 1987), Nobel Ödülü sahibi Fransız fizikçi. De Broglie ayrıca Académie des sciences'ın daimi sekreteriydi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Louis De Broglie; 5. de Broglie dükü Victor'un oğlu ve Madame de Staël'in torunlarından biri olarak doğdu. 1960'ta büyük ağabeyi aynı zamanda fizikçi de olan altıncı dük Maurice de Broglie geriye bir varis bırakmadan öldüğünde Louis yedinci de Broglie dükü oldu. Louis de Broglie hiç evlenmedi bu yüzden de Louveciennes'de öldüğünde yerine uzaktan kuzeni Victor-François de Broglie geçti.

De Broglie başlangıçta hümanist olarak bir kariyer planlamıştı ve ilk öğrenim derecesini tarih üzerine aldı. Buna rağmen sonrasında dikkati matematik ve fiziğe döndü. 1914'te I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla radyo iletişiminin gelişmesi için orduya hizmetini teklif etti.

Hareket eden bir parçacığa bir dalga eşlik eder hipotezi Louis de Broglie'ye aittir.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1924 yılında Erwin Schrödinger ile birlikte hareket eden bir parçacığa bir dalga eşlik eder hipotezini ileri sürerek dalga mekaniğinin temellerini oluşturdular. De Broglie, Albert Einstein ve Max Planck'in çalışmalarını birleştirerek yeni bir bağıntı elde etti. Einstein'ın E = mc2 eşitliği ile Planck'in kuantum teorisi sonuçlarıyla elde ettiği denklem, ışık hızıyla hareket eden ve kütlesi olan bir taneciğin yaptığı dalga hareketinin dalga boyunu(λ) hesaplamayı sağladı.

(Planck bağıntısı)
(Einstein bağıntısı)
olduğundan
veya m: Taneciğin kütlesi (kg)
V: Taneciğin hızı (m·s-1)
de Broglie eşitliği.

Bağıntıdaki ışık hızı yerine ışık hızına yakın bir hıza sahip parçacığın hızı, mesela elektronun hızı "V" yerine yazılır. Bu şekilde çalışan de Broglie eşitliği ile hareket halindeki bir taneciğin hem dalga hem de tanecik (foton) özelliği gösterdiğini ispatlar.