Roy Glauber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roy J. Glauber
Roy Glauber Dec 10 2005.jpg
2005 Nobel Ödülü Kazananların Basın Toplantısında .
Doğum 1 Eylül 1925(1925-09-01)
New York, ABD
Ölüm 26 Aralık 2018 (93 yaşında)
Newton, Massachusetts, ABD
Milliyet Amerikalı
Mezun olduğu okul(lar) Harvard Üniversitesi
Ödüller Nobel Fizik Ödülü (2005)
Albert A. Michelson Madalyası (1985)
Kariyeri
Dalı Fizik
Çalıştığı kurumlar Harvard Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Julian Schwinger
Doktora öğrencileri Daniel Frank Walls

Roy Jay Glauber (1 Eylül 1925 - 26 Aralık 2018), Amerikalı kuramsal fizikçi. Kendisi Harvard Üniversitesi'nde fizik profesörü ve Arizona Üniversitesi optik bilimleri öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Fizik dalında 2005 Nobel Ödülü kazanmış bu ödülü John L. Hall ve Theodor W. Hansch ile birlikte paylaşmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bronx Lisesi 1941 mezunlarından biri olan Glauber daha sonra Harvard Üniversitesinde lisans yapmak için çalıştı. (18 yaşında) Manhattan Projesi üzerinde çalışmak için işe alındı. Eserleri atom bombası için kritik kütle hesaplamaları içeriyordu. Glauber Philadelphia Franklin Enstitüsü'nde (1985), Albert A. Michelson Madalyası dahil olmak üzere, yaptığı araştırmalarla birçok onur ödülü aldı. Amerika Optik Derneği Max tarihi Ödülü (1985) [1], Matematiksel Fizik Dannie Heineman Ödülü American Physical Society (1996) ve Fizik 2005 Nobel Ödülü ile. 22 Nisan 2008 tarihinde Profesör Glauber Madrid, İspanya'da düzenlenen bir törenle 'Medalla de Oro del CSIC' ('CSIC Altın Madalya') aldı.[2] Bir oğlu ve bir kızından beş tane torunu vardır.

Son çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Glauber son araştırmalar genel olarak , kuantum optik, bir alanın alanlarda bir dizi sorunları ile ilgilenmiş, ışık ve maddenin kuantum elektrodinamiksel etkileşimleri inceler. Ayrıca hadron çarpışma analizi ve yüksek enerji reaksiyonlarında üretilen parçacıklardan istatistiksel korelasyon dahil olmak üzere yüksek enerjili çarpışma teorisi çeşitli konularda çalışmalarını sürdürmektedir. Kendisinin güncel araştırmalarının konularından bazıları : fermiyon istatistikleri ile mücadele için cebirsel yöntemler; tutarlılık ve korelasyon Bose-Einstein yoğunlaşması yakın bosonic atomlar; sürekli takip foton sayma ve kuantum kaynakları üzerindeki reaksiyon teorisidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Franklin Laureate Database - Albert A. Michelson Medal Laureates". Franklin Institute. 8 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2011. 
  2. ^ "Nota informativa acto de entrega de la medalla de Oro del CSIC al profesor Roy J. Glauber" (PDF). 30 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]