Pierre Curie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pierre Curie Nobel Fizik Ödülü sahibi
Pierre Curie, 1906
Doğum15 Mayıs 1859(1859-05-15)
Paris, Fransa
Ölüm19 Nisan 1906 (46 yaşında)
Paris, Fransa
MilliyetFransız
Mezun olduğu okul(lar)Sorbonne
EvliliklerMarie Curie (e. 1895)
Çocuk(lar)Irène Joliot-Curie
Ève Curie
Ödüller Nobel Fizik Ödülü (1903)
Elliott Cresson Madalyası (1909)
Kariyeri
DalıFizik
Doktora
danışmanı
Gabriel Lippmann
Doktora öğrencileriPaul Langevin
André-Louis Debierne
Marguerite Perey
İmza

Pierre Curie (d. 15 Mayıs 1859, Paris - ö. 19 Nisan 1906, Paris), Fransız fizikçi, kristalbilim, manyetizma, piezoelektrik ve ışınetki biliminin öncülerinden. Kimyager eşi Marie Curie ile beraber 1898 yılında radyum elementini buldu. 1903 yılında Henri Becquerel tarafından bulunan radyasyon olgusu üzerine yaptıkları ortak çalışmalarla sağladıkları üstün hizmetler için eşi Marie Curie ile beraber Nobel Fizik Ödülü aldı.

Çocukluk döneminin en mutlu olanına sahipti, fakat geleneklere uymayan eğitiminin anlamı; Fransız Bilim Kurulu tarafından, Pierre Curie hiç sessiz kabul görmedi. Babası, bir hekim, oğlunun akıl sahibi ve kişiliğinin özel öğretim yolunda en iyi yetiştirici olabilirliğine inandı.

Pierre 14 yaşında iken, matematik için hırs ve yeteneği ispatlamıştı. 16’sında üniversite çalışmalarına başladı ve 18’inde Amerikan Master Derecesinin eşdeğeri ile ödüllendirildi. Fakat parasızlık onu doktora çalışmasından kesin olmayan bir ertelemeye sürükledi. Kötü ücretli bir laboratuvar asistanı haline geldi.

Onun ilk önemli bilim iş birliği büyük kardeşi Jacques ileydi. Pierre 21 ve Jacques 24 yaşlarında iken, kardeşler piezoelektrik (Yunancadan gelen “to press” den) etkisini keşfetmişti. Curie Kardeşler katı kristallere basınç uygulandığı zaman, kristallerden elektrik enerjisi üretildiğini bulmuştu. Aynı kristaller sıkıştırılmış olduğunda orada bir elektrik alan varlığı karşılıklıdır. İki tane doğaüstü olay arasındaki bağlantının gerçeğini anlamak, Pierre’e fiziğin kanunlarından simetrinin asıl rolü hakkında öncü bilgi geliştirmek için yardım etti.

Kardeşler, yeri gelmişken belirtelim, piezoelektrik, kuvars elektrometre (zayıf akım ölçme) ile buluşlarını acil pratik kullanıma koydular. Yaklaşık 20 yıl sonra cihaz Marie Cuire’e başlangıç araştırmalarında yardım etti. Keşfi takip eden yüzyılın içinde piezoelektrik; mikrofon, kuvars saatler ve elektronik elemanlarda etkin kullanıma konuldu.

26 Temmuz 1895'te Marie Cuire ile evlenen Piere Curie; bu evlilikten 1897 ve 1904 yıllarında iki kız çocuğu sahibi oldu. 1904'te Sorbonne'da profesörlük görevi aldı ve aynı yıl Fransız Bilimler Akademisi'ne seçildi. Laboratuvarda fazlaca çalışmasının sonucunda çok fazla radyasyona maruz kalan Piere Curie, 19 Nisan 1906'da geçirdiği bir trafik kazasında öldü. İlk olarak Sceaux'a annesinin yanına gömülen Piere Curie'nin mezarı daha sonra 1995 yılında ünlü Fransızların gömüldüğü Paris'teki Panthéon mezarlığına taşındı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]