George Thomson (fizikçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sir George Paget Thomson
Fizikçi
Doğum3 Mayıs 1892(1892-05-03)
Cambridge, İngiltere
Ölüm10 Eylül 1975 (83 yaşında)
Cambridge, İngiltere
MilliyetBirleşik Krallık
Mezun olduğu okul(lar)Cambridge Üniversitesi
ÖdüllerHoward N. Potts Medal (1932)
Nobel Fizik Ödülü (1937)
Kariyeri
DalıFizik
Çalıştığı kurumlarAberdeen Üniversitesi
Cambridge Üniversitesi
Imperial College London
Doktora
danışmanı
John Strutt (Rayleigh)
Doktora öğrencileriIshrat Hussain Usmani

George Paget Thomson, (d. 3 Mayıs 1892 – ö. 10 Eylül 1975), Britanyalı fizikçi. Elektron kırınımının özelliklerini keşfetmesi ve dolayısıyla maddenin dalga özelliğini kanıtlaması sonucu 1937'de Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomson İngiltere'nin Cambridge kentinde doğdu. Babası Nobel Ödüllü J. J. Thomson, annesi Cambridge Üniversitesi'ndeki bir tıp profesörünüm kızıydı. İlkokula Perse School'a gitti. Cambridge'den önce matematik ve fizik öğrenmek için Trinity Koleji'ne gitti ancak I. Dünya Savaşı'nın çıkması sonucu (1914) okulu bırakmak zorunda kaldı ve savaşa katıldı. Kısa bir süre Fransa'da aerodinamik üzerine çalıştı.

Thomson, 1921 yılında Sir Adam Smith'in kızı Kathleen Buchanan Smith ile evlendi. Bu evlilikten ikisi kız, ikisi erkek olmak üzere dört çocukları oldu. Bayan Thomson 1941 yılında öldü.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'ndaki kısa hizmetinin ardından, kariyerine Aberdeen Üniversitesi'nde devam etmiştir. Thomson 1937 yılında Aberdeen'de elektron dalgalarının özelliklerini keşfinden ötürü Nobel Fizik ödülü'ne layık görülmüştür. Aynı keşfi bağımsızca ortaya çıkardıkları için Clinton Davisson'la bu ödülü paylaşmışlardır.

1930 yılında Imperial Koleji'ine profesör olarak atandı. 1930 sonları ve II. Dünya Savaşı sırasında askeri uygulamalar için nükleer fizikte uzmanlaştı. 1940-1941 de atom bombasını oluşturmayı tamamladı. Daha sonraki hayatında nükleer enerjiyle ilgili çalışmalarına devam etti. Aerodinamik ve toplumsal bilimler alanlarında eserler yazdı. 1943'te şövalye oldu. 1952 yılına kadar Imperial Koleji'nde devam etti.