George Thomson (fizikçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sir George Paget Thomson
George Paget Thomson.jpg
Fizikçi
Doğum 3 Mayıs 1892(1892-05-03)
Cambridge, İngiltere
Ölüm 10 Eylül 1975 (83 yaşında)
Cambridge, İngiltere
Milliyet Birleşik Krallık
Mezun olduğu okul(lar) Cambridge Üniversitesi
Ödüller Howard N. Potts Medal (1932)
Nobel Fizik Ödülü (1937)
Kariyeri
Dalı Fizik
Çalıştığı kurumlar Aberdeen Üniversitesi
Cambridge Üniversitesi
Imperial College London
Doktora
danışmanı
John Strutt (Rayleigh)
Doktora öğrencileri Ishrat Hussain Usmani

George Paget Thomson, (d. 3 Mayıs 1892 – ö. 10 Eylül 1975), İngiliz Fizikçi, Nobel Fizik Ödülü sahibi. Elektron kırınımının özelliklerini keşfetmesi sonucu ödüle layık görülmüştür.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomson İngiltere'nin Cambridge şehrinde doğdu. Babası Nobel Ödüllü Thomson, annesi Cambridge Üniversitesi'nde doktor bir profesörün kızıydı. İlkokula Perse School'a gitti. Cambridge'den önce matematik ve fizik öğrenmek için Trinity Koleji'ne gitti fakat I. Dünya Savaşı çıkması sonucu bırakmak zorunda kaldı (1914) ve savaşa katıldı. Kısa bir süre Fransa'da aerodinamik üzerine çalıştı.
Thomson, 1921 yılında Sir Adam Smith'in kızı Kathleen Buchanan Smith ile evlendi. Bu evlilikten ikisi kız, ikisi erkek olmak üzere dört çocukları oldu. Bayan Thomson 1941 yılında öldü.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nda kısa hizmetinin ardından, kariyerine Aberdeen Üniversitesi'nde devam etmiştir. Thomson 1937 yılında Aberdeen'de Elektron Dalgalarının özelliklerini keşfinden ötürü Nobel Fizik ödülü'ne layık görülmüştür. Aynı keşfi bağımsızca ortaya çıkardıkları için Clinton Joseph Davisson'la bu ödülü paylaşmışlardır.
1930 yılında Imperial Koleji'ine profesör olarak atandı. 1930 sonları ve II. Dünya Savaşı sırasında askeri uygulamalar için nükleer fizikte uzmanlaştı. 1940-1941 de atom bombasını oluşturmayı tamamladı. Daha sonraki hayatında nükleer enerjiyle ilgili çalışmalarına devam etti. Aerodimak ve Sosyal Bilim alanlarında eserler yazdı. 1943'te şövalye oldu. 1952 yılına kadar Imperial Koleji'nde devam etti.