Julian Schwinger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Julian Schwinger
DoğumJulian Seymour Schwinger
12 Şubat 1918(1918-02-12)
New York, ABD
Ölüm16 Temmuz 1994 (76 yaşında)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
MilliyetYahudi
Vatandaşlık ABD
Mezun olduğu okul(lar)New York Şehir Koleji
Columbia Üniversitesi
ÖdüllerNobel Fizik Ödülü (1965)
Kariyeri
DalıFizik
Çalıştığı kurumlarCalifornia Üniversitesi
Purdue Üniversitesi
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Harvard Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Isidor Isaac Rabi
Doktora öğrencileriRoy Glauber
Ben R. Mottelson
Sheldon Lee Glashow
Walter Kohn
Bryce DeWitt
Daniel Kleitman
Sam Edwards
Gordon Baym
Lowell S. Brown
Stanley Deser

Julian Seymour Schwinger (d. 12 Şubat 1918 – ö. 16 Temmuz 1994), Nobel Fizik Ödülü sahibi Amerikalı teorik fizikçi.

İlk yılları ve çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Julian Schwinger, 1918'de New York'ta, Avrupa'da yükselen Yahudi karşıtlığından dolayı ABD'ye göçmüş Yahudi bir ailenin oğlu olarak doğdu. Lisans eğitimine New York Şehir Koleji'nde başladı. 16 yaşında ilk bilimsel makalesini yayımladı. Columbia Üniversitesi Moleküler Işın Laboratuvarı Başkanı Ben Rabi, doktora yapması için Schwinger’i ikna etti. 1939 yılında manyetik saçılma ile ilgili tez konusu ile doktorasını aldı. Daha sonra iki yıl kadar Ulusal araştırma görevlisi olarak Kaliforniya Üniversitesi'nde çalıştı. Purdue Üniversitesi'nde mühendislik öğrencilerine temel fizik öğretiminde bulundu. Aynı zamanda nükleer fizikçi olarak elektromanyetik radar sorunları ile ilgilendi. Elektron hızlandırıcıları ile ilgili düşünmeye başladı. 1945 yılında Harvard Üniversitesi'nde doçent olduktan iki yıl sonra profesör oldu. Daha sonraki yıllarda çok çalıştı ama deneysel endişeleri nedeni ile daha genel teorik sorunlarla uğraştı.

1969 yılında "Parçacıklar, Kaynaklar ve Alanlar" adlı çalışmasını yayımladı.[1] 1943 yılında II. Dünya savaşı sırasında atom bombası projesi için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne gönderildi. Matematiksel fiziğin çeşitli alanlarında büyük gelişmeler üretti.

Schwinger, özellikle kuantum elektrodinamiği (QED) teorisi üzerine yaptığı çalışmalarla ve bir döngü sırasına göre göreceli hızda değişmeyen pertürbasyon teorisini geliştirmek için, QED renormalizasyon alanında yaptığı çalışmalarla tanınır. Schwinger varyasyonel yaklaşım ve kuantum alanlar için hareket denklemleri gibi modern kuantum alan teorilerinde sorunları çözmüş olan yüzyılın en büyük fizikçilerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

1965 yılında özel görelilik teorisi ile kuantum mekaniğini kaynaştırmasından dolayı Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. 1972 yılından 1994'e kadar Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde çalıştı ve 70 doktora öğrencisi oldu. Çağdaş kuantum alan teorisinden büyük ölçüde sorumlu; Kuantum alanları için hareket denklemleri oluşturmuştur. Elektromanyetizma ile zayıf kuvveti birleştirmeye yönelik çalışmaları bulunmaktadır.

1951 Einstein ödülü, 1964 ABD Ulusal bilim madalyası, 1949 Işık ödülü ödüllerinden bazılarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ J.S. Schwinger, Particles, Sources, and Fields. Vol. 1 (1970), Vol. 2 (1973), Reading, MA: Addison-Wesley