Ferdinand Braun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karl Ferdinand Braun
Doğum6 Haziran 1850
Fulda, Almanya
Ölüm20 Nisan 1918
Brooklyn, New York, ABD
MilliyetAlmanya Almanya
Mezun olduğu okul(lar)Marburg Üniversitesi
Berlin Üniversitesi
Ödüller 1909 Nobel Fizik Ödülü
Kariyeri
DalıFizik
Çalıştığı kurumlarKarlsruhe Üniversitesi
Marburg Üniversitesi
Strasbourg Üniversitesi
Tübingen Üniversitesi
Würzburg Üniversitesi
Doktora
danışmanı
August Kundt
Doktora öğrencileriAlbert Schweitzer
Leonid Mandelstam

Karl Ferdinand Braun (d. 6 Haziran 1850; Fulda, Almanya - ö. 20 Nisan 1918; Brooklyn, New York, ABD), Nobel Fizik Ödülü sahibi[1] Alman mucit ve fizikçi. Braun, radyo ve televizyon teknolojisinin gelişmesine önemli katkılarda bulundu[2] ve Guglielmo Marconi ile 1909 Nobel Fizik Ödülü'nü paylaştı.

Fulda'da Karl Ferdinand Braun'un Doğum Yeri

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Braun, Fulda'da doğdu. 1872'de Berlin Üniversitesinden fizik doktorasını aldı. 1895'te Fizik Enstitüsü yöneticisi ve Strasbourg Üniversitesinde fizik profesörü oldu.

1897'de katot ışınlı tüpü ve katot ışınlı tüp osiloskobunu icat etti. Almanca konuşulan ülkelerde (Braunsche Röhre) ve Japonya'da (Buraun-kan) CRT, soyadına ithafen Braun tüpü olarak adlandırıldı.[3] Yüz yıl sonra yani günümüzde, CRT teknolojisi yavaş yavaş televizyon ve bilgisayar ekranlarında düz ekran teknolojisi (LCD, LED, Plazma gibi) ile yer değiştirdi.[4]

Radyonun gelişim sürecinde, telsiz telgraf ile de uğraştı. 1898'lerde, Kristal diyot doğrultucuyu icat etti. Guglielmo Marconi, Braun'un patentlerini kullandı. Braun'un İngiliz patentinin ayarları, Marconi'nin birçok patent ayarlarında kullanıldı. Marconi, sonralarda Braun'un patentlerinden bir parça aldığını itiraf etti. 1909'da, telsiz telgrafa olan katkıları için Marconi'yle beraber Nobel Fizik Ödülü aldı.

I. Dünya Savaşı'nın başlangıcıyla beraber Alman kablosuz iletişim istasyonunu (Marconi Corporation'un yönettiği) İngilizlere karşı savunmaya yardım etmek için Amerika savaşa katılmadan önce Amerika, Sayville'a gitti. Amerika savaşa katıldıktan sonra Braun tutuklandı ama rahat bir şekilde Brooklyn'a gitti.

Braun, 1918'de savaş bitmeden önce, Brooklyn'deki evinde öldü.

Patentleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ F. Kurylo: "Ferdinand Braun Leben und Wirken des Erfinders der Braunschen Röhre Nobelpreis 1909", München: Moos Verlag, 1965.
  2. ^ K.F. Braun: "On the current conduction in metal sulphides", Ann. Phys. Chem., 153 (1874), 556.
  3. ^ Keller, Peter A.: The cathode-ray tube: technology, history, and applications. New York: Palisades Press, 1991. ISBN 0-9631559-0-3.
  4. ^ Keller, Peter A.: "The 100th Anniversary of the Cathode-Ray Tube," Information Display, Vol. 13, No. 10, 1997, syf. 28-32.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]