Wilhelm Röntgen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wilhelm Conrad Röntgen Nobel Fizik Ödülü sahibi
Roentgen2.jpg
Wilhelm Conrad Röntgen
Doğum 27 Mart 1845(1845-03-27)
Lennep, Prusya, Alman Konfederasyonu
Ölüm 10 Şubat 1923 (77 yaşında)
Münih Almanya
Milliyet Alman
Mezun olduğu okul(lar) Utrecht Üniversitesi
Zürih Üniversitesi
Ödüller Nobel Fizik Ödülü (1901)
Kariyeri
Dalı Fizikçi
Çalıştığı kurumlar Strasbourg Üniversitesi
Hohenheim Üniversitesi
Giessen Üniversitesi
Würzburg Üniversitesi
Münih Üniversitesi
Doktora
danışmanı
August Kundt
Doktora öğrencileri Herman March Emil Silbernagel
İmza
Wilhelm Röntgen signature.svg

Wilhelm Conrad Röntgen (27 Mart 1845, Remscheid - 10 Şubat 1923, Münih), Alman fizikçi. Nobel Fizik Ödülü sahibi olup, Röntgen ışınlarını bulmuştur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Röntgen Almanya'nın Remscheid şehrinin Lennep ilçesinde doğdu. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda'da ve İsviçre'de geçti. 1865 yılında girdiği Zürih Politeknik Üniversitesinde eğitimi gördü ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu. 1869 yılında Zürih Üniversitesi'nden doktorasını aldı. Mezuniyetinin ardından 1876'da Strazburg'da, 1879'da Giessen ve 1888'de Würzburg Julius-Maximilians-Üniversitesi'nde profesör olarak çalıştı; ardından 1900 yılında Münih Üniversitesi'nde fizik kürsüsü ile henüz kurulmuş Fizik Enstitüsünün müdürlüğünü yaptı.

Karısının ölümünden dört yıl sonra 1923 yılında, I. Dünya Savaşı'nın yarattığı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında maddi sıkıntılar içinde Münih'te öldü.

X-Işını[değiştir | kaynağı değiştir]

Wilhelm Conrad Röntgen'in Nobel ödülü diploması

Öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapmaktaydı. 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, elektrik akımı ile aynı manyetik etkilere sahip olduğunu gösterdi. 1890'lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans olayını incelemekteydi. "Crookes tüpü" adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrottan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu. Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı. Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kâğıtta bir parlama fark etti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve matematikte bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak "X ışını" ismini verdi. Daha sonraları bu ışınlar, "Röntgen ışınları" olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu. Ancak X ışınını bulduğu zaman deneylerinde elini kullandığı için aşırı dozda X ışınından parmaklarını kaybetti.

Wilhelm Röntgen'in (1845-1923) karısı Anna Bertha Ludwig'in sol elinin ilk röntgenlerinden birinin baskısı. 1 Ocak 1896'da Freiburg Üniversitesi Fizik Enstitüsünden Profesör Ludwig Zehnder'e sunuldu.

Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı. Çoğu bilim insanı bu buluşu modern fiziğin başlangıcı saydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]