Arthur B. McDonald

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arthur Bruce McDonald
Arthur B. McDonald 5193-2015.jpg
Arthur B. McDonald 2015 yılı Kasım ayı Stockholm'de
Doğum 29 Ağustos 1943
Sydney, Nova Scotia
Milliyet Kanadalı
Vatandaşlık Kanadalı
Mezun olduğu okul(lar) Dalhousie University, Caltech
Kariyeri
Dalı Astrophysics
Doktora
danışmanı
William Alfred Fowler

Arthur Bruce McDonald (d. 29 Ağustos 1943), Kanadalı astrofizikçi. McDonald Sudbury Nötrino Gözlemevi Enstitüsü direktörü ve Kingston, Ontario'da bulunan Queen Üniversitesi'nde parçacık astrofiziği dalında Gordon ve Patricia Gray Kürsüsü başkanıdır. Japon fizikçi Takaaki Kajita ile ortaklaşa 2015 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür.[kaynak belirtilmeli]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

McDonald  29 Ağustos 1943 yılında Sydney, Nova Scotia’ da doğdu. 1956 yılında Dalhouse Üniversitesi'nin fizik bölümünden mezun oldu. 1969 yılında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı.

Akademik Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

McDonald Ottawa’nın kuzeybatısındaki Chalk River Nükleer Laboratuvar’ında 1970'ten 1982’ye kadar araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1982-1989 yılları arasında Princeton Üniversitesi’nde profesörlük yaptı. Buradan ayrılıp Queen’s Üniversitesinde Perimeter Institute for Theoretical Physics bölümünde yönetim kurulu üyesi oldu ve günümüzde de çalışmaya devam etmektedir.

Araştırmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Fizikçiler nötrünoların kütlesinin olup olmadığını bir süredir araştırmaktadırlar. 1960’ların sonlarında yapılan deneylerde nötrünoların kütlesinin olabileceğinin fikrine vardılar. Güneş’in teorik modeli nötrünoların şaşırtıcı sayılarda olması gerektiğini gösteriyordu. Dünya üzerindeki nötrüno detektörleri beklenilen sayının altında ölçümler yapıyordu. Çünkü nötronlar üç şekilde geliyordu(electron , müon ve tau nötrünolar),ve solar nötrüno detektörleri sadece elektron nötrünolarına karşı hassastı. Yıllarca tercih edilen açıklama,  “kayıp” nötrünoların detektörlerin algılamayacağı çeşitlere dönüştüğü, ya da titreştiği kanısı üzerineydi.Eğer bir nötrüno titreşiyor ise kuantum mekaniği kurallarına göre kütleye sahip olmaları gerekiyordu.

Ağustos 2001 yılında, Mcdonald liderliğinde Sudbury Nötrüno Gözlemevi ile yapılan çalışmada Güneş’ten gelen nötrünoların titreşerek müon ve tau nörünolara dönüştüğünü gözlemlediler. SNG bu raporu 13 Ağustos 2001 yılında yayınladı. Rapor çok önemli bir sonuç olarak görüldü.2007 yılında Benjamin Franklin madalyasının alıcı oldu.2015 yılında nötrünoların titreştiği keşfi ve kütleleri olduğunun gösterimi ile Nobel fizik ödülünü kazandı.[kaynak belirtilmeli]