Kretase-Tersiyer yok oluşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir sanatçının, Dünya ile çarpışan birkaç kilometre ötedeki bir asteroidi tasviri. Böyle bir etki, aynı anda patlayan birkaç milyon nükleer silahın eşdeğer enerjisini serbest bırakabilir.

Kretase-Tersiyer yok oluşu ya da kısaca K/T yok oluşu günümüzden yaklaşık 65.5 milyon yıl önce yaşanan ve o zaman var olan birçok canlı türünü yeryüzüden tamamen silen küresel felakettir. Bu yok oluş öyle devasa boyutlardaydı ki, yerbilimsel devirlerden Mezozoik bitmiş ve Senozoik başlamıştır. Mezozoikin son zamanı Kretase, Senozoyikin ilk zamanı Tersiyerdir.

Yok olan türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu felaket sonucunda yeryüzünün 150 milyon yıldır en baskın canlıları olan kuş olmayan dinozorlar ve birçok sürüngen (örn. teruzorlar, ihtiyozorlar, plesiyozorlar) grubu yeryüzünden tamamen silinmiştir. Ayrıca ilkel kuşların birçoğu, ammonit ve belemnitlerinde dahil olduğu birçok omurgasız deniz canlısı ve birçok plankton türü ortadan kalkanlar arasındadır. Kara bitkilerinin %35'i ve tüm canlı türlerinin %60 ila %80'i felaketten sağ çıkamamıştır. Çiçekli bitkililer, İki yaşamlılar, kertenkele, yılan, timsah gibi sürüngenler ve bazı küçük, ilkel memeliler bu felaketten sağ çıkmayı başaranlar arasındadır.

Felaketin nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzünde meydana gelmiş bu felaketin nasıl olduğu tam olarak bilinmemektedir. En bilindik teori dünyaya bir kuyruklu yıldız ya da göktaşı düştüğüdür. Bu teorinin en büyük delili yerbilimsel katmanlardaki aşırı iridyum miktarıdır. Dünyada iridyum çok nadir bulunduğu için iridyumun kaynağının uzay olduğu bilinir. Meksika, Yucatan Yarımadasındaki Chicxulub krateri iridyumu getiren gökcisminin izidir. Ancak bazı bilim çevreleri bir göktaşı çarpmasının gezegende böyle devasa bir yıkıma sebep olamayacağını düşünmektedir. Felaketle aynı zamanlarda Hindistan'da harekete geçen bir yanardağın atmosfere pompaladığı gazların bu yıkıma katkıda bulunduğunu düşünülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]