John Clauser

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Francis Clauser
John Clauser, 2016
Doğum1 Aralık 1942 (81 yaşında)
Pasadena, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
EğitimKaliforniya Teknoloji Enstitüsü
Columbia Üniversitesi
MeslekFizikçi
Etkin yıllar1969 - günümüz
ÖdüllerWolf Fizik Ödülü (2010)
Nobel Fizik Ödülü (2022)

John Francis Clauser (d. 1 Aralık 1942, Pasadena) Amerikalı teorik ve deneysel fizikçi. Kuantum mekaniğinin temellerine, özellikle de Clauser-Horne-Shimony-Holt (CSHS) eşitsizliğine katkılarıyla bilinir. Clauser, Fransız Alain Aspect ve Avusturyalı Anton Zeilinger ile birlikte "dolanık fotonlarla ilgili deneyler, Bell eşitsizliklerinin bozulduğunun gösterilmesi ve kuantum enformasyon biliminde öncülük etmelerinden" dolayı 2022 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Clauser, Pasadena, Kaliforniya’da doğdu. 1964’te California Teknoloji Enstitüsü’nden fizik mezunu oldu. Columbia Üniversitesi’nde 1966’da yüksek lisans, 1969’da da doktora yaptı.

1969’dan 1996’ya kadar ağırlıklı olarak Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve California Üniversitesi’nde çalıştı. Mayıs 1975’te Elizabeth Rauscher ve George Weissmann tarafından kurulan, felsefe ve kuantum fiziğini tartışmak için her hafta bir araya gelen, gayri resmi Berkeley Fundamental Fysiks Group üyesiydi.

1972’de Stuart Freedman ile çalıştı. 1974’te Michael Horne ile çalıştı. İlk önce Bell Teoreminin genellemesinin bütün yerel gerçekçi doğa teorileri için şiddetli kısıtlamalar getirdiğini gösterdi (örneğin, nesnel yerel teoriler). Bu çalışma Clauser-Horne (CH) eşitsizliğini, yerel gerçekçilik tarafından belirlenen ilk genel deney gerekliliği olarak tanıtıldı. Aynı zamanda “CH Gelişmeyen varsayım” tanıtılmasıyla CH eşitsizliği CHSH eşitsizliğine indirgendi. Ve bunun üzerine birlikte yapılan deneysel testler de yerel gerçekçiliği de kısıtlamaktadır. Ayrıca 1974’te ışık için sub-Poisson istatistiklerinin ilk gözlemini yaptı (Klasik elektromanyetik alanlar için Cauchy-Schwarz eşitsizliğinin ihlali yoluyla). Ve böylece ilk defa, fotonlar için belirgin bir parçacık benzeri özelliği gösterdi. 1976’da CHSH-Bell teoremi tahminleri için dünyanın ikinci deneysel testi gerçekleştirildi.

Alain Aspect ve Anton Zeilinger ile birlikte 2010 yılında Wolf Fizik Ödülü, 2022 yılında Nobel Fizik Ödülü aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.aip.org/history/ohilist/25096.html 24 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.