Jack Steinberger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jack Steinberger 2008'de Bad Kissingen'de

Jack Steinberger veya doğum ismiyle Hans Jakob Steinberger (d. 25 Mayıs 1921, Bad Kissingen - ö. 12 Aralık 2020, Cenevre), Yahudi kökenli Amerikalı fizikçi ve Nobel fizik ödülü sahibi.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Ludwig Steinberger Schonungen'de yaşayan bir sığır tüccarının 12 çocuğundan biri idi. Baba Ludwig 1896'dan sonra ait oldukları Yahudi topluluğunda din öğretmeni ve kantor (koro şefi) olarak çalışıyordu. Annesi Berta Steinberger ise Nürnberg'in Hopfenhändler ailesindeni eğitimli birisi idi.

Oğlu Ned (d. 1948) ise Bas gitar ve elektro gitar serileri olan Amerikalı Steinberger firmasının kurucusudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Steinberger, 1931 ile 1934 arasında Bad Kissinger'deki Kissinger Realgymnasium'una gitti. (Bu okulun adı daha sonra Jack Steinberger Gymnasium'u olarak değiştirildi.) Aile artan Nazi saldırılarından dolayı iki büyük oğulları Jakob (Jack) ve Herbert'i, bir Yahudi yardım kuruluşu yardımı ile ABD'ye okumaya gönderdi. Chicago'ya ulaşan çocuklara Barnett Faroll yardım etti. Ailenin geri kalanı ise ancak 1937-1938'de ABD'ye kaçabildi.

Jack Steinberger Chicago'daki New Trier High Schooldan sonra önce kimya okumaya başladı, fakat krizin ardından Chicago Üniversitesi'nde okumaya başladığında asıl olarak fiziğe büyük bir ilgisi olduğunu fark etti. 1948'de hayranı olduğu Enrico Fermi'nin yanında fizik doktorasını yaptı. 1954'te New York'taki Columbia Üniversitesi'nde profesörlüğe terfi etti. 1962'de Leon Max Lederman ve Melvin Schwartz ile birlikte Brookhaven National Laboratory'de nötrinolar üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Bu deneylerde tek bir çeşit nötrinonun olmadığını, elektron nötrinosu ve müon nötrinosu olarak adlandırılabilecek en az iki çeşit nötrino olduğunu ispatlayan üç bilim insanı, birlikte 1988 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü almayı başardı. Steinberger, ödülünü okulu New Trier High School'a bağışladı.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra dönem dönem Avrupa'ya döndü ve 1968'den sonra Cenevre'deki CERN laboratuvarında parçacık fiziği üzerine çalışmalar yürüttü. Aynı zamanda 1968'de Heidelberger Akademie der Wissenschaften'a üye seçildi ve Pisa'daki Scuola Normale Superiore di Pisa'da dersler verdi.

Sonraki yaşamı boyunca Steinberger kendisini kozmolojiye ve tam bir nükleer silahsızlanmanın gerçekleşmesine adadı. 1989 yılında o zamanki belediye başkanı Georg Straus'un daveti ile doğduğu şehir olan Bad Kissinger'i ziyaret etti. 2001 Kasım'ında Steinberger'in 80. yaşgününün şerefine Bad Kissinger Gymnasiumuna bilim insanının adı verildi. 18 Aralık 2006'da ise şehrin onursal vatandaşı ilan edildi.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Learning about Particles: 50 privileged years, Springer, Berlin, Heidelberg, New York 2005 ISBN 3-54021329-5

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Flag of the United States.svg Bir Amerikalı akademisyen ile ilgili bu madde taslaktır. İçeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.