Pierre-Gilles de Gennes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pr. Pierre-Gilles de Gennes
Pierre-Gilles Rice University.jpg
Pr. Pierre-Gilles de Gennes
Doğum 24 Ekim 1932
Paris, Fransa
Ölüm 18 Mayıs 2007
Orsay, Fransa
Milliyet Fransız
Mezun olduğu okul(lar) École Normale Supérieure
Ödüller Eringen Madalyası (1998)
Nobel prize medal.svg Nobel Fizik Ödülü (1991)
Lorentz Madalyası (1990)
Wolf Ödülü (1990)
Kariyeri
Dalı Fizikçi
Çalıştığı kurumlar ESPCI
Collège de France
Orsay Universitesi

Pierre-Gilles de Gennes (24 Ekim 1932, Paris – 18 Mayıs 2007 Orsay) Nobel ödülü kazananlar listesi'ne 1991'de giren Fransız fizikçi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'te doğdu. Babası doktor, annesi ise hemşiredir. Dokuz yaşında iken babasını kaybetti ve annesi on bir yaşına kadar evde eğitim almasını uygun gördü. Daha sonra, Gennes École Normale Supérieurea devam etti. Écoleü 1955'te bıraktıktan sonra, Commissariat à l'Énergie Atomiqueın Saclay Merkezi'nin, A. Abragam ve J. Friedel'in tavsiyeleriyle, araştırma mühendislerinden biri oldu, çoğunlukla nötron yayılması ve manyetizma alanlarında çalışıyordu. Doktora tezini 1957'de savundu.

1959'da Kaliforniya Üniversitesi'nde, Berkeley'de C. Kittel ile birlikte postdoktora misafiriydi ve daha sonra 27 ayını Fransız donanmasında geçirdi. 1961'de Orsay Üniversitesi'nde yardımcı doçent oldu ve yakın zamanda Orsay süperiletkenler grubunu kurdu. 1968'de, sıvı kristaller üzerinde çalışmaya başladı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1971'de Collège de France'da profesör oldu ve (Saclay ve Collège de Franceın birlikte bir hareketi olan) polimer fiziğindeki STRASCOL'da çalıştı. 1980'den sonra yüzeyler arası sorunlarla ilgilendi. ıslanma ve adezyon'un dinamiği.

1989'da Lorentz madalyasını ve Wolf ödülünü aldı. 1991'de Fizikte Nobel ödülünü aldı. Daha sonra École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles de la Ville de Paris (ESPCI)'nın direktörü oldu ve bu makamında 1976'dan 2002'deki emekliliğine kadar kaldı.

P.G. de Gennes ayrıca Fransız ve İngiliz Fiziki Topluluğu’ndan Holweck Ödülü’nü; Fransız Bilim Akademisi’nden Ampere Ödülü’nü; Fransız CNRS’den altın madalya; İtalyan Akademisi’nden Matteuci Madalyası; İsrail’den Harvey Ödülü’nü; APS ve ACS’den polimer ödüllerini kazanmıştır.

Nobel ödülü fizikçiye, "basit sistemlerin düzen fenomenindeki çalışmalardaki gelişmelerin, maddenin daha karmaşık sistemleri için, özellikle likit kristaller ve polimerler için, genelleştirilebileceği keşfi dolayısıyla" verilmiştir.

Son zamanlarında, tanecikli malzemeler ve hafıza objelerinin beyindeki doğası ile ilgili çalışmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]