Burton Richter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burton Richter

Burton Richter (doğum 22 Mart 1931) Nobel ödüllü Amerikalı fizikçidir. New York City'nin yerlisi olan Richter MIT'de 1952 yılında lisansını ve 1956 yılında da doktorasını tamamlamıştır. 1984 ile 1999 yılları arasında Stanford Linear Accelerator Center'ın yöneticiliğini yapmıştır.

Richter Brooklyn'de doğmuştur ve Far Rockaway'ın komşusu olan Queens'de büyümüştür.[1] Baruch Samuel Blumberg ve Richard Feynman gibi Nobel'e aday gösterilmiş olan şahıslarında mezun olmuş olduğu Far Rockaway Lisesi'nden mezun olmuştur.[2]

Stanford Üniversitesi'nde profesörlük yapan Richter, David Ritson'un yardımları ve U.S. Atomic Energy Commission'un destekleri ile SPEAR (Stanford Positron-Electron Asymmetric Ring) olarak adlandırılan bir parçacık ivmelendirici yapmıştır. Bu parçacık ivmelendirici sayesinde yeni bir atomaltı parçacık keşfetmiş ve onu psi parçacığı (şu anda J/ψ parçacığı olarak bilinmektedir) adlandırmıştır.

Aynı buluş bağımsız olarak Samuel Ting tarafından da yapılmıştır ve iki bilim adamı 1976 yılında ortak olarak Nobel Fizik Ödülü'nü kazanmışlardır.

Richter ses fiziğini Amerikan hükümetine tanıtmaya odaklanmış olan Scientists and Engineers for America'da danışmanlar meclisinde çalışmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IN SEARCH OF THE Z PARTICLE", The New York Times, 26 Ekim, 1986. Erişim2 Ekim, 2007. "BURTON RICHTER was born in Brooklyn 55 years ago, but grew up in Far Rockaway, Queens."
  2. ^ Schwach, Howard. "Museum Tracks Down FRHS Nobel Laureates", The Wave (newspaper), 15 Nisan, 2005. Erişim 2 Ekim, 2007. "Burton Richter graduated from Far Rockaway High School in 1948."
Önce gelen:
Hawaii Geçici Hükümeti
SLAC Yöneticisi
19841999
Sonra gelen:
Jonathan M. Dorfan
Önce gelen:
Hawaiʻi Cumhuriyeti
Hawaiʻi Bölgesel Valisi
1900 - 1903
Sonra gelen:
George R. Carter