Legnano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Legnano
Comune di Legnano
Legnano San Magno Katedrali
Map Region of Lombardia.svg
Ülke İtalya İtalya
Bölge Lombardiya
İl Milano ili
İdare
 • Belediye Başkanı Lorenzo Vitali (PdL)
Yüzölçümü
 • Toplam 17,72 km² (684 mil²)
Rakım 199 m (652 ft)
Nüfus
 (31.3.2010)
 • Toplam 58.013
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu 0331

Legnano, kuzeybatı İtalya'da Lombardiya Bölgesi'nde, Milano ili'ne bağlı ve Milano şehrinin merkezinin 20 km kuzeyinde bulunan ve büyük metropoliten Milano'nun bir parçası sayılabilen bir kent ve bir komün. Legnano komünü nüfus itibarıyla Milano ilinde 4. ve İtalya'nın tümünde 108. sırada bulunmaktadır.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Legnano Varese ön-Alpleri güneyinde "Olona Nehri" vadisinde kurulmuştur. Üzerinde bulunduğu arazi kırma taş, çakıl, kum ve kilden oluşmakta, toprağın üst tabakalarında çok az humus bulunmakta ve alt tabakalari ise killi olduğu için yağan yağışları içine çekmemektedir. Bu nedenlerle Legnano ve civarindaki arazi doğal ormanların gelişmesine ve etkin tarım yapılmasına pek elverişli değildir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Legano'nun tarihten önceki dönemlerde de (MÖ 21. yüzyıl - MÖ 17. yüzyıl dönemlerinde Remedello kültürü için) bir yerleşke olduğuna ait deliller yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuştur.

Sonra da bu araziler Keltlerin yaşadığı bir bölge olmuştur.

MÖ 1. yüzyılda bu bölge antik Romalılar tarafından istila edilmiştir.

Orta Çağ'da Kutsal Roma Germen İmparatoru Friedrich Barbarossa ile ona karşı olan bağımsız İtalyan şehirleri koalisyonu olan Lombard Ligi orduları arasındaki savaşta önemli bir çatışma 29 Mayıs 1176'da yapılan Legnano Muharebesi olmuş ve imparator mağlup düşmüştür.

Giuseppe Verdi 1849'da bu olayı işleyen Legnano Savaşı adlı önemli bir opera eseri hazırlamıştır.

1820 ile 1915 yılları arasında Legnano şehrinde tekstil endüstrisi ve makine endüstrisi gelişmiş ve şehir bir tarımcılık merkezi olmaktan çıkıp bir sanayi merkezi olmuştur.

II. Dünya Savaşı döneminde 1843'ten sonra İtalya'yı işgal etmiş olan Almanlara karşı kuzey İtalya'da yapılan rezistans çatışmaları dolayısıyla Legnano şehri iki madalya ile şereflendirilmiştir.

1970'li yıllardan itibaren özellikle tekstil sanayi, tüm Avrupa'da olduğu gibi, çökmüştür. Diğer eski ağır sanayiler de MÖ 20. yüzyıl sonralarında kriz geçirmeye başlamıştır. Bu negatif gelişmeler Legnano'yu çok aksi şekilde etkilemişler; şehir eski endüstrilerini, bunlarin fabrikalarını kaybetmiş ve işsizlik yüksek seviyelere çıkmıştır. Günümüzde Legnano ekonomisinde ticaret ve hizmet sektörü en büyük, hızla gelişen sektörlerdir.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Legnano'nun komün sınırları içinde nüfusu (31.3.2009 itibarıyla) 58.013 kişidir. Milano şehrinin merkezinin 20 km kuzeyinde olan Legnano, şehirleşmiş büyük metropoliten Milano'nun bir kısmıdır. 19. yy ve 20.yy da Legnano'nun komün sınırları içindeki nüfusunun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[1]

Kişi

Legnano Palio[değiştir | kaynağı değiştir]

1935'ten itibaren her yıl Mayıs ayının son Pazar günü Legnano şehri 1176'da yapılan Legnano Muharebesi kutlama şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenliklerde önce şehir ahalisi Orta Çağ kostümleri ile bir geçit resmine katılmaktadır. Öğleden sonra da şehrin geleneksel 8 mahallesi arasında şehir sokaklarında at yarışı yapılmaktadır. Bu şehir sokaklarında at yarışına "Palio" adı verilmektedir. İtalya'da en millî ve uluslararası büyük ün yapmış olan "Siena Palio"yu olmakla beraber, Legnano Palio'su da özellikle İtalya içinde çok ilgi çekmekte ve Legnano şehrine büyük turizm akını sağlamaktadır.

Görülebilecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Legnano'da görülebilecek yerler şunlardır:

  • San Magno Basilikası: Yapımı 16. yüzyıl. Tasarımcı mimar "Giovanni Antonio Amadeo". İçerisi Yunan İstavrozu planda. "Barmante" veya "Amedo" ve hatta "Antonio da Lonate" tarafından yapılmaya başlandığı iddia edilen bir mihrap ihtiva etmekte.
  • Sant'Ambrogio Kilisesi: İlk yapıma başlanması 1369. 17. yüzyılda tamamı renove edilmiştir.
  • Şato: Eski bir manastırdan mimar "Torriagnı" tarafından değiştirilerek yapılmıştır. Sonra sahipliği Lampugnanı ailesinin eline geçmiştir.
  • Alberto da Giussano Anıtı: Yapımı 1900. Bulunduğu yer " Piazza Mönümento Meydanı"

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım adı Spor Kuruluş Lig
AC Legnano Futbol 1913 Serie C1/A
Legnano Basket Knights Basketbol 1966 Serie B2
Frogs Legnano Amerikan Futbolu 1977 Serie A
Atletica Legnano Atletizm ? FIDAL
Beyzball Softball Club Legnano Beyzbol ve Softbol 1950 Serie A1 (softbol); Serie C1 (beyzbol)

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Legnano komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Busto Arsizio (VA), Canegrate, Castellanza (VA), Cerro Maggiore, Dairago, Rescaldina, San Giorgio su Legnano, San Vittore Olona, Villa Cortese

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Legnano'nun şu kentle kardeş şehir bağlantısı bulunmaktadır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Legnano" maddesi 4 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]