Afragola

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Afragola
Citta di Afragola
Afragola Belediye Sarayi
Afrogala'nin İtalya ve Campania Bölgesi'nde konumu
Ülke İtalya İtalya
Bölge Campania
İl Napoli ili (NA)
İdare
 • Belediye Başkanı Vincenzo Nespoli (PdL)
Yüzölçümü
 • Toplam 18 km² (6 mil²)
Rakım 43 m (141 ft)
Nüfus
 (1.4.2010)
 • Toplam 63.874
Zaman dilimi [[UTCUTC+01.00]] (OAZD)
Alan kodu 081

Afragola, (Napoli lehcesi: Afravóla, Afragola lehcesi:Afraóra) güney İtalya'da Campania Bölgesi'nde, Napoli ili'ne bagli ve Napoli sehrinin merkezine 15 km uzaklikta bulunan bir kent ve bir komün. Afragola'nın "Şehir (Citta d'Italia)" olma statüsü 5 Ekim 1935'te İtalya Kralı II. Vittoria Emmanuel tarfindan verine berata dayanamaktadir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Afragola İtalya yarimadasinin en mumbit topraklarinin bulundugu Campania;nin urtasinda, yani (yani gunumuzde buyuk bir kismi Caserta ili'ne dahil olan) antik "Campania Felix" veya "Terra Lavoro" adı verilen duzluk ovada kurulmustur. Napoli Kralı Burbon'lu III. Karlo tarafından baskenti Napoli ile kraliyet sarayi bulunan Caserta'yi birbirne baglayan "Via Sennitica" ile antik Roma yolu olan "Via Appia" arasinda bulunur. En kisa karayoluyla Napoli'ye 15 km, Caserta'ya 16 km uzakliktadir.

Günümüzde Afragola komunu güneyde Napoli'yi, doğuda Nolla'yi, kuzey ve batıda Caserta ve Aversa'yı içine alan buyuk bir kentsel alan içinde ve hemen hemen tam merkezinde bulunmaktadır. Bu kentsel alan 18 komünden oluşmakta ve nüfusu yaklaşık 800.000 kişiye ulaşmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Afragola'nın bulunduğu mevkinin Samnitler tarafından yerleşildiği arkeologlar tarafından kazılan bazı M.Ö.4-M.Ö. 3. yy mezarlarından; özellikle şehir içinde Cantarillo semtinde 1962de bulunun içerisi rekli duvar tablolu mezar ve şehrin Sanguineto mezarlığındaki bazı mezarlardan anlaşılmaktadır

Afragola şehrinin kuruluşu ise geleneksel olarak 1140'ta Norman Sicilya kralı II. Rogerro'ya atfedilmektdir. Bu kralın askerlerine bu bölgedeki üzerinde tarım yapılmayan toprakları bağışladığı ve bunların şehrin nüvesini teşkil ettiği kabul edilmektedir. Şehrin Belediye Sarayı'nda bu konuyu işleyen 1855 tarihli ressam "Augusto Moriani"nin hazırladığı bir fresko tablo bulunmaktadır. Fakat 19. yy. dan itibaren tarihçiler bunun gerçek olmayan bir mit olduğunu iddia etmişlerdir. Olasılıkla Afragola bu mevkide bulunan (Arcopinto, Cantarello, Casavico, San Salvatore manastırı, Archora) adlı küçük kırsal köysel yerleşkeler ve bu köylerin civarında bulunan kiliseler arasındaki arazilerin nüfusun büyümesi ile birleşip şehirleşmesinden ortaya çıkmıştır.

"Afraore" veya "Afraora" ismi verilen bu kent ilk yazılı belgeler 12. yy ilk yarısında görülmektedir. Sonraki belgelerde bu yerleşke Afragone, Afraolla, Fraolla, Afrangola olarak da anılmaktadır. Bazı geleneklere göre şehir ismi İtalyanca "fragöla (çilek)" sözcüğünden şehrin bulunduğu arazide çok yetiştirilen bu bitkiden ortaya çıkmıştır. Diğer bir açıklama ise isim aslının Latince "fragom (gürültülü)" sözcüğü olduğudur.

Şehrin arazisinin ve üzerindeki binaların kimin sahipliğinde olacağı (Napoli Başpiskoposluğu'na mı yoksa yerel soylu ailelere mi ait olduğu) ortaçağlarda büyük tartışma ve mücadeleler yaratmıştır. Şehirdeki bazı binaların Napoli Başpiskoposluğuna ait olduğu bilinmektedir. Bazı araziler değişik ortaçağlar asıl arazi sahiplerinin malikanelerine ait olarak üzerlerinde feodal haklar bulunmaktadır. Diğer araziler Kralığın feodal malikanesinesine ait olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan yerel ahali için "Universitas" adı verilen bir cemiyet kuruluşu bulunmakta ve bu kuruluş bir "Syndius" tarafından idare edilmekteydi. 1576'da Krallık malikane haklarını bu "Üniversitas" satın almıştır, ama Kral şahsen "Snydicus"'a bir üye seçeceği de bu satış anlaşmasında kayıt edilmiştir.

1639da Napoli'de Aragon Krallığı hükümdar naipliği yapan "Medina Dükü" Otuz Yıl Savaşları'nda kullandığı İspanyol ordusunun finansmanı için şehirde Krallığa ait olan evleri satmak zorunda kalmış ve şehir ahalisinin bu evleri satın almak için büyük meblağlar bulmaları gerekmiştir.

1799'da Afragola Fransızlar gayretiyle Napoli Krallığı yerine kurulan Napoli Cumhuriyeti'ne katılmış ve şehir merkezi olan "Piazza Müniçipio"'ya hürriyet bayrağı asılmıştır.

1809da Afragola'da Napoli Krallığı bölgesinde ilk yerel demokratik idare kurulmuş ve "Ceasr Castaldo" adlı kişi seçilen belediye tarafından belediye başkanlığına getirilmiştir.

İki dünya savaşı arasında Faşist hükümet altında diğer büyük İtalyan şehirleri gibi Afragola da Faşist Parti tarafından tayinle gelen bir belediye başkanı tarafından (Afragola'da 1927-1942 döneminde "Louis Ciarmaella") yönetilmiştir. Afragola'ya Şehir (Citta d'İtalia) unvanı bu dönemde 1935de verilmiştir.

Günümüzde Afragola şehri birçok tipik güney İtalya şehirsel sorunları ile karşikarşıyadır. Bunların başında Napoli gangsterlerinin de karıştığı çöplük sorunları; yüksek işsizlik ve sosyal ve şahsi suçluluk sorunları gelmektedir.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Afragöla'nın belediye sınırları içinde nüfusu (1.3.2010 itibarıyla) 63.874 kişidir. Fakat şehrin şehirsel varoşlarıyla çok daha büyük olduğu' 18 komünden oluşan büyük şehirsel alanın ortasında bulunduğu ve "Napoli'nin kuzey bölgesi" veya "Campania şehirsel alanı" adı verilen bu şehirsel bölge nüfufusunun 800.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Afragöla komününün alanı 17.99 km² olup böylece Afragöla İtalya içinde en yoğun nüfuslu (1.3.2100 3550,52 itibarıyla kişi/ km² ile) komünlerin başında gelmesine yol açar.

19. yy ve 20.yy da belediye sınırları içindeki Afragöla'nın nüfusunun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[1]

Kişi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Görülebilecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Afragola'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Afragola komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Acerra, Caivano, Cardito, Casalnuovo di Napoli, Casoria


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]