Rho, İtalya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rho
Citta di Rho
Rho Belediye Sarayı
Rho arması
Arma
Map Region of Lombardia.svg
Ülke İtalya İtalya
Bölge Lombardiya
İl Milano ili
İdare
 • Belediye Başkanı Francesco Russo (Tayin edilmiş komiser)
Yüzölçümü
 • Toplam 22,32 km² (861 mil²)
Rakım 158 m (518 ft)
Nüfus
 (30.9.2009)
 • Toplam 50.648
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
Alan kodu 02

Rho (Milano lehçesi: ), kuzeybatı İtalya'da Lombardiya Bölgesi'nde, Milano ili'ne bağlı ve Milano şehrinin merkezinin 14 km kuzeybatısında bulunan bir kent ve bir komün. Rho 31 Mart 1932'de krallık berati ile "Şehir (Citta d'İtalia)" statüsü ile şereflendirilmiştir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Rho şehri Milano'nun 14 km kuzeybatısında bulunup metropoliten büyük Milano'nun bir varoşu sayılmaktadır. Milano varoşları demiryolu sisteminin "S5 hattı" üzerinde bulunur. Şehrin kuzeyinde "Olona Çayı" akar ve bu nehre eskiden şehrin içinden açıkta akıp bağlanan "Bozzente" ve "Lura" dereleri günümüzde üzerleri kapatılarak şehrin atiksu sistemi parçası olmuşlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir geleneğe göre "Rho" ismi antik Romalı konsül "Caius Marius"'un "Çimbri" kavimine jkarsı galip geldiği mevki olan Campi Raudi sözcüğünden gelmiştir. Diğer bir hikayaye göre şehir Rodos adasından göç edenler tarafından kurulduğu için "Rho" adını almıştır.

Şehrin elimizdeki yazılı kaynaklarda ilk görülmesi MS 846 tarihlidir ve bu belgede "Vicus Raudüs" adlı birkaç evedn oluşan bir yerleşke olarak nitelendiilmektedir.

Yaklaşık MS 1000'den itibaren bu yerleşke bir bağımsız komün olarak gelişmeye başladı. 1004'te II. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)'nun bu şehirde kaldıği belgelenmiştir. 1160'ta imparatorluğa karşı isyan ettiği için şehir İmparator Friedrich Barbarossa tarafından ele geçirilip talan edilip tahrip edilmiştir. Fakat Rho hızla yeniden yapılmıştır. 1313'da Milano Düklüğü ordularai tarafından kuşatılmış; ele geçirilmiş ve şehirliler ya öldürülmüş ya da sürülmüşlerdir. Şehir yeniden canlanmayı başarmıştır.

1511'de şehir bu sefer impartor tarafından tutulmuş bir Landsknecht paralı ordusu tarafından ele geçirilip talan edilmiş ve şehir İspanyol hanedanı idaresine geçmiştir. İspanya Kralı da olan Şarlkent tarafından malikane hakları Visconti sülalesine verilmiştir. 1570de şehir veba salgını dolayısıyla büyük nüfus kaybetmiştir. 1583de şehirde bulunan ana kilisede bir İsa resminde gözyaşları görüldüğü için Katolik kilisesi tarafından mucize olduğu kabul edilmiş ve bu resme şehirliler tarafından günümüzde bile bir mucize olarak tapınılmaktadır. 1663de yeni bir veba salgını ölmüştür ve bu salgın anısına şehrin merkezi olan "Piazza San Vittore Meydanı"'na bir "veba istavrozu" dikilmiştir.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rho'nun belediye sınırları içindeki nüfusu (30.9.2009 itibarıyla) 50.648 kişidir. Rho şehri günümüzde büyük metropoliten Milano şehrinin bir varoşu haline gelmiştir. 19. yüzyıl ve 20. yüzyılda Rho'nun belediye sınırları içindeki nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rho şehri 19. yy sonu ve 20.yy. başlarında İtalya'nın kuzeyinde özellikle Lombardiya'da görülen sanayi devriminin çok uygun bir orhneğidir. Rho şehrinden birçok büyük fabrika ve sanayi tesisi geliştirilmiştir. Bunlardan bazılarai hâlâ çalışmaktadır. Ama birçoğu pazarların kaybolması dolayısıyla kapatılmıştır.

Bunlardan bir örnek 1904'te kurulan büyük "Muggiani Pamuklu Fabrikası"'dır ve günümüzde bir "sanayi arkeolojisi" anıtı örneği olarak ayakta tutulmaktadır. 1905'te kurulan ve 1932'de revize edilen "Bönechi Boyahane" fabrikası ve sonradan kurulan suni ipek fabrikası kapanmış son yıllarda yıkılmışlardır. "El Condor" şirketi tarafından kurulan; sonra "Shell" ve "Agıp" tarafından işletilen, 1948'de yapılmaya başlayan ve 1953'te açılan ve Genova limanından gelen ham petrolü işleyen büyük "Petrol Rafinerisi"'nin üretimi 1980'li yıllarda, devamlı doğa kirliliğine yol açtığı şikayetleri dolayısıyla, azaltılmaya başlamış ve rafineri 1992'de kapatılmış ve üzerinde bulunduğu arazi kirliklerden temizlenmiştir.

2004'te dünyanın en büyük ticaret fuarlarından biri olan "Fiera Milano (Milano Ticaret Fuarı)" için fuar sergi merkezi Rho civarına nakledilip 345,000 m<süp>2</süp> büyük bir alanda yerleşmiştir.

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rho komünü şu komünlerle sınır komşusudur:Arese, Cornaredo, Lainate, Milano, Pero, Pogliano Milanese, Pregnana Milanese, Settimo Milanese

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Rho" maddesi 5 Aralık 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]