Casoria

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Casoria
Comune di Casoria
Casoria panoramasi
İtalya üzerinde Casoria
Casoria
Casoria
Ülkeİtalya İtalya
BölgeCampania
İlNapoli (NA)
İdare
 • Belediye BaşkanıRaffaele Bene
Yüzölçümü
 • Toplam12,03 km²
Rakım70 m
Nüfus
 (31 Temmuz 2021)
 • Toplam73,918
 • Yoğunluk6,100/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
80026
Alan kodu081

Casoria, güney İtalya'nın Campania bölgesinin Napoli ilinde bir komündur. Casoria beldesi Napoli merkezinin 9 km kuzeyinde bulunup Napoli metropoliten şehirleşmiş alanı içinde metropoliten Napoli şehrinin kuzeyinin bir parçasıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Casoria'da MÖ birkaç yüzyıl bir yerleşke olduğu bilinmektedir. Ama bu şehir hakkında ilk yazılı belge 993-998 casa aurea raviosa ("Raviosa Altın Evi") konusuyla ilişkilidir ve bu konu ilişkili daha önce isim bulunmadan 952-988 tarihli belgeler de bulunmaktadır. Birçok kişi "Casoria" isminin casa aurea" sözcüklerinden çıkarıldığını iddia etmektedirler.

Casoria yerleşkesinin bir köy olmaktan çıkıp bir kasaba olması M.S. 1000 yıllarına rastlar ve yerleşkede Benediktin San Gregorio Armeno Mansatırının yapılmasına bağlıdır.

13. yüzyılda Casoria arazisi Napoli Başpiskoposluğu'na aitti. 1580'de Napoli Krallığı tarafından satın alındı. 1815'te Sicilyateyn Kraliyeti yerel idare reformu yapıldığında Casorio kendine bağlı 19 belde ile birlikte bir il (circondario) merkezi haline getirilmiştir. Katolik kilisesi organizasyonuna göre Casorio Afrogala'da bulunan piskoposa ve Napoli Başpiskoposluğuna bağlı idi.

19. yüzyıl başlarında şehrin bataklık olan arazisi kurutulmaya başlandı. O zamana kadar sağlıksız ıslak bir ovalık olan arazi İtalya'nın en mümbit arazisine döndü. Casoria'da bataklıktan kazanılan arazi suyun yeryüzüne yakınlığı; volkanik toprağın verimliliği ve çok çalışan tarım işçileri dolayı ile yılda 5 defa hasat alınan bir tarım azrazisine dönüştü. 1950'li yıllara kadar Casoria makarnalık buğday, üzüm, şarapçılık ve kenevir üreten bir tarım şehri idi.

1950'li yıllarda şehir birden ve çok hızla güney İtalya'nın bir ana sanayi kutup noktası haline geçti. Bu hızlı sanayi gelişme Casöria nüfusunun 1951 ile 1991 arasında 4 misli artmasına neden oldu.

1990'dan sonra Casöria'da ve güney İtalya'da yeni kurulan endüstriler büyük bir iktisadi kriz geçirdiler ve şehirde bulunan bazı önemli sanayiler kayboldular. Şehrin geçirdiği bu kriz günümüze kadar devam etmiştir.

Casöria'nın geçirdiği endüstri krizi özellikle 2005'ten sonra şehrin belediye idaresine Napoli Mafia'sı olan "Camarro"'nun karışmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle seçilmiş olan Belediye Meclisi 2005'te feshedilmiştir. 2008 yılında yapılan seçimlerde "Merkez-Sağ" partisinin Belediye Reisi adayı Stefano Ferrara seçilmiş ve belediye meclisi "Merkez-Sağ" partisi koalisyon idaresine girmiştir. Fakat 9 Şubat 2011'de 30 Belediye Meclis üyesinden 16'sı istifa edince Casoria Belediye meclisi tekrar feshedilmiştir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Casoria şehrinin komün belediye sınırları içindeki nüfusu (1.3.2010 tahminlerine gore) 79.715 kişidir ve nüfus yoğunluğu 6.626,35 kişi/km² olur. Casoria komününün belediye sınırları içinde nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda gelişmesi resmi nüfus sayımı sonuçlarına göre şu gösterimde özetlenmiştir:[1]

Kişi

Komşu beldeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Casoria komününün şu komünlerle ortak sınırları bulunmaktadır: Afragola, Arzano, Cardito, Casalnuovo di Napoli, Casavatore, Frattamaggiore, Napoli, Volla

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: Fransızca ve İtalyanca Wikipedia

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]