İçeriğe atla

Softbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Softbol
BirlikDünya Beyzbol ve Softbol Konfederasyonu
İlk oynanışAmerika, 1887
Özellikleri
KategoriSopa-ve-top
Ekipman
  • Softbol topu
  • Sopa
  • Eldiven
  • Saha
Olimpiyatlar1996, 2008, 2021
Softbol topu

Softbol, özellikle ABD'de popüler olan, beyzbola benzeyen ve bu spordan türetilmiş bir oyundur. Aralarında ufak farklılıklar vardır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda olimpik spor unvanını kazanmıştır. Saha ölçüleri ve ekipman boyutları beyzbola göre daha küçüktür. Top olarak ise sporun isminin yumuşak top anlamına gelen "softbol" olmasından da anlaşıldığı gibi sert top kullanılmamaktadır. Hatta bu yüzden beyzbola bazen "sert top" anlamına gelen "hardball" da denilir.Çok az ülkede oynanması nedeniyle 2008 pekin olimpiyatlarından sonra bir daha olimpiyatlarda yer almayacaktır.[1]

Softbol Chicago, Illinois'de 1887 yılında George Hancock tarafından bulunmuştur. İlk softbol oyununda topu yakalamak için boks eldiveni, karşılamak içinse süpürge sapı kullanılmıştır.[2]

Beyzbol ve Softbol dokuzar kişilik iki takımın karşı karşıya oynadığı bir spordur. Maç en az bir, en çok dört hakem ile yönetilir. Oyunun amacı rakip takımdan daha fazla sayı yapıp oyunu kazanmaktır. Oyunda beraberlik olmaz, uzatmada gümüş sayı uygulanır. Birkaç küçük kural farklılığı dışında beyzbolla aynıdır. Ayrıca beyzbolu resmi olarak sadece erkekler oynayabiliyorken, softbolu kadınlar da oynayabilir.

Güç, hız ve çok iyi takip gerektiren bir spordur. Ayrıca topun oyunda kalışı çok kısa bir süre olduğundan çok hızlı düşünme ve karar vermeyi gerektirmektedir. Amacı sopayla topa vurarak uzağa gönderme ve yapılan iyi atışlardan puan kazanma olan bir takım sporudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ World Book Online Reference Center (2008). "Softball" 11 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  2. ^ Historical Facts About Softball - The Origins and the Beginnings of the Game 17 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. AthleticScholarships.net.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]