İçeriğe atla

Manfredonia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manfredonia
Citta di Manfredonia
Manfredonia panoraması
İtalya üzerinde Manfredonia
Manfredonia
Manfredonia
Ülkeİtalya İtalya
BölgePuglia
İlFoggia
İdare
 • Belediye BaşkanıGiovanni Rotice
Yüzölçümü
 • Toplam354,54 km²
Rakım5 m
Nüfus
 (30 Kasım 2017)
 • Toplam56,932
 • Yoğunluk160/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
71043
Alan kodu0884

Manfredonia, güney İtalya'da Puglia Bölgesi'nde, Foggia iline bağlı ve Foggia şehrinin merkezinin 35 km kuzeydoğusunda bulunan bir komündür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Manfredonia'nın bulunduğu bölgede antik klasik dönemlerde Grek koloniciler yerleşmişti ve bu koloninin mitik kahraman Diomedes tarafından kurulduğu hikâye edilmektedir. Bu gelişip zenginleşen Grek kolonisini sonra İtalyan "Samnit" kavimleri ellerine geçirmişlerdir. Bu koloni MÖ. 335'te Büyük İskender'in amcası olan Epir Kralı I. Aleksander tarafından geri alınmıştır.

MÖ 189'da (şimdi şehrin bir bağlı semti olan Sipontum) Romalılar tarafından fethedilmiş ve şehir sakinlerine yarı-bağımsızlık bağışlanmıştır. Bu dönemde şehrin Adriyatik Denizi üzerindeki limanı başkent Roma ile Via Appia yolu ile bağlanmıştır.

Sonra yerleşke Bizanslılar eline geçmiş ve Puglia bölgesinin tamamı gibi Yunanca konuşan halkın güney İtalya'da oturduğu ve Bizans İmparatorluğunun idare ettiği bölge içinde bulunmuştur. 663'te Balkanlardan Adriyatik Denizi'ni geçen İslav kavimleri hücumcularla şehri ele geçirip talan etmişlerdir. 9. yüzyılda ise bu liman şehri Arap denizcilerinin birkaç hücumlarına hedef olup bir müddet Arapların hükmüne geçmiştir.

1042'de İtalya'nın güneyi Normanların eline geçmiş ve kent Normanların kurduğu 12 kontluktan biri olan Manfredonia Kontluğu merkezi olmuştur. Ama bu kentin hemen yakınında bulunan "Gargano Dağı" ve civarı yine Bizans idaresinde kalmıştır. 1052'de Normanlar Bizans generali Argyrus idaresinde bir orduya karşı galip gelmişler ve tüm Puglia Normanlara geçmiştir. Siponto Norman Apulya Kontluğu içinde önemli bir başpiskoposluk mevki olmuştur.

1223'te olan büyük bir deprem sonunda Siponto yakınında bulunan deniz gölünün suları durgunluktan halk sağlığını tehlikeye düşürmüş ve halk Siponto'yu terk ederek bu şehrin birkaç kilometre kuzeyinde bulunan bir tepeye, günümüzdeki Manfredonia şehrinin mevkine, yerleşmişlerdir. Bu yerleşke 1256-1263 döneminde Sicilya Kralı Manfred tarafından imar edilip bir kent atmosferi verilmiştir ve kent bu kralın ismini almıştır. Bu sırada Manfredonia kalesi de yenileştirilmiştir. Sicilya Krallığını ellerine geçiren Anjou hanedanı bu yeni kente "Sypontum Novellum" ismi vermek istemekle beraber bu isim halk arasında hiç tutulmadan unutulmuştur.

1528'de Manfredonia kalesi Viskont Lautrec komutanlığında bir Fransız ordusunu hücumuna uğramış ve kent kendini başarı ile savunmuştur.

1620'da İspanyol hanedanı idaresine geçen Napoli Krallığı'nin genel valisi bu görevinden atılınca Osmanlılardan yardım istemiş ve 16 Ağustos 1620'de 56 kadırgadan oluşan bir Osmanlı donanması Damat Halil Paşa komutasında önce kentin limanına hücum etmiş; sonra kenti ellerine geçirip yakıp yıkıp yerle bir etmiştir. Bu nedenle eski Manfredonia'dan ancak kale ve surlardan bazı parçalar geride kalmıştır.

Kent bundan sonra yeniden inşa edilmiştir. Bu yeni yapımlara Katolik Kilisesi ve sonradan "XIII. Bendetto" adıyla papa olacak yerel başpiskopos büyük moral destek ve finansman sağlamıştır. Böylece şehre yeni katedral ve birkaç yeni kilise yapılmıştır. Kent nüfusu 1737'de 536 kişi olduğu belgelidir. Bu nüfus 1749'da 3.238 olmuştur. Manfredonia'nın ilk haritası 1787'de yapılıp şehrin iç yapısı ve sınırları bu kaynakta açıkça belirtilmiştir. 19. yy. sonunda Manfredonia genişleyip imar görmüş ve modern bir şehir görümünü almıştır. Şehir Güney İtalya'daki yollar üzerinde stratejik mevki dolayısıyla bir ulaştırma merkezi de olmuştur.

1910'da şehirde bir kolera salgını çıkmıştır. 1915'te İtalya müttefikler yanında I. Dünya Savaşı'na girince Manfredonia şehri ve limanı 24 Mayıs'ta Avusturya Donanması tarafından bombardımana tutulmuştur.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Manfredonia'nın Foggia ilinde konumu

Manfredonia doğuya dönük olarak Adriyatik Denizi üzerinde bir liman ve son yüzyıllarda yazlık deniz tatili merkezidir. Şehir ve limanı şehrin ismini taşıyan bir körfezde bulunurlar. "Gargano Dağı" şehrin kuzeyinde bulunur.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Manfredonia'nın belediye sınırları içinde nüfusu (11.2010 itibarıyla) 57.418 kişidir. 19. yüzyıl ve 20. yüzyılda Manfredonia'nin nüfusunun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[1]

Kişi

Görülebilecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Manfredonia'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:

  • Kale:Napoli Krallığı Kalesi. Hohenstaufen hanedanı dönemi yapımına başlanmış Anjou hanedanı döneminde tamamlanmıştır. 15. yüzyıl yeni surlar yapılmıştır.
  • Şehir surları: Bazı kısımları hala ayakta durmaktadır.
  • Manfredonia Katedrali:İlk yapımı 13. yüzyıl. Fakat 16. yüzyılda Osmanlı donanması hücumlarıyla yıkılmıştır. 1600 yılı civarında şimdiki yapı yapılmıştır. "Manfredonia-Vieste-S. Giovanni Rotondo Başpiskoposluğu" merkezi kilisesi.
  • San Domenico Kilisesi: Maddalena şapelinde 14. yüzyıldan kalma tablolar bulunur.
  • Santa Maria Maggiore Basilikası: Şehir merkezinden 3 km güneybatıda şimdi komüne bağlı bir semt olan Siponto'da. 1117'de yapıldığı zaman Siponto Katedrali idi. Romanesk mimarı stilinde kubbeli ve bodrum mahzenli.
  • San Leonardo Kilisesi: Yapımı 12. yüzyıl. Töton Şövalyeleri tarafından yaptırılmıştır.

Karnaval[değiştir | kaynağı değiştir]

Manfredonia'da 1956'dan beri Karnaval mevsiminde "Carnevale Dauno" adı verilen karnaval şenlikleri yapılmaktadır. Bu karnavalın özellikleri bu dönemde geleneksel olan hazırlanan özel yerel yemekler ve karnaval geçit-resminde devasa kartondan yapılmış uluslararası, millî ve yerel gerçek veya mitik karikatür figürlerinin bulunmasıdır.

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Manfredonia komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Carapelle, Cerignola, Foggia, Monte Sant'Angelo, San Giovanni Rotondo, San Marco in Lamis, Zapponeta

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: İtalyanca Vikipedi "Manfredonia" maddesi 25 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]