Busto Arsizio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Busto Arsizio
Comune di Busto Arsizio
Busto Arsizio'da Madonna delle Grazie Kilisesi
Busto Arsizio'nin İtalya ve Lombardiya Bölgesi'nde konumu
Busto Arsizio'nin İtalya ve Lombardiya Bölgesi'nde konumu
Ülke İtalya İtalya
Bölge Lombardiya
İl Varese ili (VA)
İdare
 • Belediye Başkanı Gianluigi Farioli (PdL)
Yüzölçümü
 • Toplam 30,27 km² (1.168 mil²)
Rakım 225 m (738 ft)
Nüfus
 (31.10.2010)
 • Toplam 81.911
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
Alan kodu 0331

Busto Arsizio (Busto lehcesi: Büsti Gràndi, Bati Lombardiya lehcesi: Büst) kuzeybati İtalya'da Lombardiya Bölgesi'nin Varese ili'nde bir şehir ve yerel idare birimi olarak bir komündür. Bulunduğu ilde en büyük yerleşim birimi olup Lombardiya bölgesinde nüfus bakımından 6. sıradadır. Busto Arsizio'nun ekonomisi ticaret ve sanayiye dayanmaktadır.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Busto Arsızio arazisi Po Nehri vadisinin kuzey sınırları içinde; Varese'nin güneyindeki tepeler altında bulunan sel ovasında konumlanmıştır. Şehir arazisi jeolojik dönemlerde Olona Vadisi mören yığınları üzerindedir. Şehrin kurulduğu mevki Simplon geçitine giden alternatif yol olan "Milano yolu" yani Maggiore Gölü ile Milano şehri arasındaki yol üzerindedir. Busto Arsızio Lombardiya bölge merkezi olan Milano'nun 35 km kuzeyindedir. Bağlı olduğu Varese ili merkezi olan Varese şehrine 30 km; Piyemonte'de bulunan Novara şehirne 39 km ve Como şehrine 30 km uzaklıktadır.

Busto Arsızio iklimi kıtasaldır. Kışlar soğuk geçip birçok gün don görülür. Yazlar ise bunaltıcı sıcaktır. Şehirde sis çok görülür. Ortalama yağış 400mm dir.


Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Busto Arsizio şehrinin komün belediye sınırları içindeki nüfusu (30.9.2010 tahminlerine göre) 81.911 kişidir ve nüfus yoğunluğu 1.245,79 kişi/km² olur. Busto Arsizio komününün belediye sınırları içinde 19., 20. yüzyıllarda ve 21.yuzyil ilk 10 yılında nüfusunun gelişmesi resmi nüfus sayımı sonuçlarına göre şu gösterimde özetlenmiştir:[1]

Kişi

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Busto Arsızio'da görülecek en önemli eserler kiliselerdir. Bu kiliseler çoğunlukla eski kilise yapıları üzerine yapılmışlardır ama şehirde birkaç tane geçen yüzyılda yapılmış kilise vardır.

  • Santa Maria di Piazza Kilisesi: 1515-1552 Rönesans döneminde o devir mimari stiline göre şehrin ortasında yapılmıştır.
  • San Giovanni Battista Basılıkası: Kilise çan kulesi 1400-1418 döneminde yapılmıştır. Kilisenin ana yapısı bir önce yapı yerine 1609-1635'te tamamlanmıştır. Üzeri çok süsler ve çok sayıda heyek ihtiva eden kilise on cephesi ise mimar Domenico Valmağını tasarımı ile 1701'de tamamlanmıştır. Kilise içinde buluna birçok tablolara mahalli ressam olan "Daniele Crespı" eserleridir. Kilise önünde bulunan şehir meydanı daha önceki kiliseye bağlı bir mezarlık idi.
  • San Michele Arcangelo Kilisesi: Kilise çan kulesi 10. yüzyılda yapılmış olup Bustio Arsızio'daki en eski yapıdır. Bu kule daha önce Lombard;lar tarafından yapılmış surlarain bir parçası idi. Daha önce 14. yüzyılda yapılmış kilise yerine 17. yüzyılda mimar "Francesco Maria Richini" tasarıına göre yapılmıştır. Kilisede Katolik Hristiyanlara için kutsal sayılan bazı önemli anılar bulunmaktadır.
  • San Rocco Kilisesi: Bu kilisesi önce 1485'te veba salgını anısına yapılmıştır. 1706-1713 döneminde ise zengin avukat "Carlo Viconti"'nin yapttiği büyük bağışlarla yeniden yapılmıştır. Kilise içinde 18. yüzyıl İtalyan ressamlarının önemli tabloları bulunmaktadır.


Komşu beldeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Busto Arsizio komününün u komünlerle ortak sınırları bulunmaktadır: Cassano Magnago, Castellanza, Dairago (MI), Fagnano Olona, Gallarate, Legnano (MI), Magnago (MI), Olgiate Olona ve Samarate.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Busto Arsizio'nun şu kentlerle kardeş şehir bağlantıları bulunmaktadır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: Fransızca ve İtalyanca Wikipedia

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]