İçeriğe atla

Guidonia Montecelio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guidonia Montecelio
Comune di Guidonia Montecelio
Guidonia Montecelio'dan görüntüler
Guidonia Montecelio arması
Arma
İtalya üzerinde Guidonia Montecelio
Guidonia Montecelio
Guidonia Montecelio
Ülkeİtalya İtalya
BölgeLazio
İlRoma (RO)
İdare
 • Belediye BaşkanıMauro Lombardo
Yüzölçümü
 • Toplam79,47 km²
Rakım105 m
Nüfus
 (31 Ağustos 2021)
 • Toplam86,814
 • Yoğunluk1,100/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
00012, 00010:Setteville,
00014:Montecelio,
00011:Villalba
Alan kodu0774
Resmî site
www.guidonia.org

Guidonia Montecelio, merkezi İtalya'nın Lazio Bölgesi'nin Roma ilinde bir komündur.

Roma merkezinden yaklaşık 28 km uzakta olmakla beraber metropoliten Roma'nın şehirleşmemiş alanı içinde olup Capitale (Metropoliten Roma) şehrinin kuzeydoğusunun ayrılamaz bir parçasıdır. Guidonia Montecelio II. Dünya Savaşı'ndan sonra başkent Roma ekonomisinin bir sanayi ve hizmet sektörü merkezine dönüşmesiyle çok hızlı büyümüştür. Belediye sınırları içindeki nüfus itibarıyla Metropoliten Roma içindeki belediyeler sıralamasında Roma komünü ve Latina komünü'nden sonra üçüncü sırada gelmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Montecelio kasabası hakkında bulunan ilk yazılı belge Orta Çağ'da M.S. 998 tarihinde kasabanın surlarla çevrili "castrum" (Castrum Monticellorum) olduğuna işaret etmektedir.

Papalık Devleti idaresine geçtikten sonra kasabanın ismi "Monticelli" olarak kullanılmaktaydı. 16. yüzyılda bu ismin kullanıldığı ve "Celia ailesine ait" "Mons Çelii" sözcüğünden geldiği pek doğru olmadan bildirilmekteydi.

1915'te Montecelio beldesi sınırları içinde İtalyan Kraliyet Hava Kuvvetleri için çok büyük bir askeri havaalanı inşa edilmiştir. 27 Nisan 1928'de bu hava alanında İtalya Hava Kuvvetleri generallerinden olan "Alessandro Guidano" yeni bir paraşütünü kullanılması provaları sırasında bir kaza sonucu hayatını kayıp etmiştir. 1937'de İtalya'nın Faşist diktatörü olan Benito Mussolini bu generalin ismi anısına eski "Monticelli" şehri ve komününe generalin ismini vererek beldenin adını "Guidonia Montecelio" olmasına karar vermiştir. Bu isim savaştan sonra da değiştirilmemiştir.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

"Roma ili"nde "Roma komunu" (kırmızı) ve Guidonia Montecelio Komunu (sarı)

Guidonia Montecelio beldesi başkent Roma şehrinin kuzeyindedir ve Roma şehrinin dışını çevreleyen periferik otoyol olan "Grande Raccordo Anulare" kavisinin hemen içinde bulunur. Guidonia Montecelio konumlandığı arazi genellikle düzlüktür. Şehir başkent Roma'dan ayrılan antik Roma yolları olan "Via Nomentana" ile "Via Tiburtina" arasında bulunur.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Guidonia Montecelio şehrinin komün belediye sınırları içindeki nüfusu (31.7.2010 tahminlerine gore) 83.563 kişidir ve nüfus yoğunluğu 1.082 kişi/km² olur. Guidonia Montecelio komününün belediye sınırları içinde nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda gelişmesi resmi nüfus sayımı sonuçlarına göre şu gösterimde özetlenmiştir:

Kişi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Guidonia Montecelio günümüzde Roma Metropoliten şehrine bağlıdır ve büyük bir sanayi şehridir. Şehrin en iyi bilinen özel sanayileri başında traverten taşı ocakçılığı ve taşçılığı ve büyük çimento fabrikaları gelmektedir. Bunların yanında hizmet sektörü de büyük bir rol oynamaktadır. Şehirde oturanların büyük bir kısmı Roma şehir merkezinde çalışmaktadırlar ve her çalışma günü belli saatler içinde Roma'ya gidip gelmeleri gerekmektedir. Guidonia Montecelio ile Roma merkezi arasındaki yolcu taşımacılığı için uygun sistemlerin bulunması bir sorun olarak ortada bulunmaktadır.

Komşu beldeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Guidonia Montecelio komününün şu komünlerle ortak sınırları bulunmaktadır: Fonte Nuova, Marcellina, Palombara Sabina, Roma, San Polo dei Cavalieri, Sant'Angelo Romano, Tivoli

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]