Pesaro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 43°54′36″N, 12°54′48″E

Pesaro
Cita di Pesaro
Piazza del Popolo, Pesaro
Piazza del Popolo, Pesaro
Pesaro
Arma
Pesaro'nin İtalya ve Marche Bölgesi'nde konumu
Pesaro'nin İtalya ve Marche Bölgesi'nde konumu
Koordinatlar: 43°54′36″K 12°54′48″D / 43.91°K 12.91333°D / 43.91; 12.91333
Ülke İtalya İtalya
Bölge Marche
İl Pesaro ve Urbino ili
Yönetim
 - Belediye Başkanı Luca Ceriscioli
Yüzölçümü
 - Toplam 126,58 km2 (48,9 mi2)
Rakım 11 m (36 ft)
Nüfus (31.3.2010)
 - Toplam 94,902
 - Yoğunluk 749,9/km² (1.942,2/sq mi)
Zaman dilimi OAZD (+1)
Alan kodu 0721
İnternet sitesi: http://www.commune.pesaro.it/


Pesaro (Pesaro lehçesi: Pésaro veya Pès're), merkezî İtalya'nın Marche bölgesinde kısmen kendi adını taşıyan Pesaro ve Urbino ili'nin Urbino ile ortaklasa merkezi bir yerleşim merkezi ve bir komündür. Pesaro'nun yüzölçümü 126.58 km² ; nüfusu (31 Mart 2010 itibarıyla) 94.902 kişidir.

Pesaro şehirinin yerel ekonomisinin en önemli sektörleri balıkçılık, mobilya imalat sanayi ve turizmdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir MO 104'te Antik Romalılar tarafından o zamnlar İtalya'nın kuzeybatısı sahillerinde yaşayan "Picentes" kabilesinin arazileri içinde bir Romalı kolonisi olarak Pisaurum adı ile kuruldu. Picentes kabilesine ait arazilerin kuzeyi önce Etrüskler ve sonra MÖ 4. yüzyılda Galyalı "Senones" kabilesi tarafından işgal edilmiş ve kabile halkı arazi Romalıların eline geçtiği zaman etnik olarak bu işgalciler ile karışmıştı. Fakat bazı işgalci Galyalılar Romalılar tarafından teşhis edilerek bu arazilerden atıldılar.

Antik Romalılara idaresi altında Pesaro Romalılra tarfından yapılan "Via Flaminia" yolu üzerinde önemli bir menzil mevki oldu ve sanatkarlar ve tüccarların yaşadığı önemli bir şehir haline geçti. Batı Roma İmparatorluğu barbar göçleri ile sona erdiği zaman Pesaro Ostrogotlar eline geçmiş bulunmaktaydı. Bu kabile kralı "Vitigis" 539'da Gotik Savaşları sırasında şehri yakıp yıktı.

Fakat 5 yıl sonra Bizanslıların İtalya'yı tekrar ellerine geçirdikten sonra sehir tekrar hızla yapıldı. Bizans Ravenna Ekşarjliği içinde "pentapolis" adı verilen şehirler grubu parçası oldu.

Sonra şehir Lombardlar ve Franklar tarafından işgal edildi. Bundan sonra da Papalık Devleti'ne bağlandı.

Rönesans dönemi içinde idaresi birkaç İtalya'da önemli olan sullaleden idarecilerin eline geçti. 1285-1445 arasında Malatesta'lar; 1445-1512 Sforza'lar; ve 1512-1631 arasında Della Rovere'ler tarafından idare edildi. Della Rovere'ler idaresi altında iken onların Düklük başkenti oldu. Bu dönemde Pesaro çok refahli bir dönem yaşadı ve şehir imar edilerek önemli kamusal ve özel kişiler için binalar yapıldı. Aynı dönemde şehrin surlarına "Mura Roveresche" adı verilen ekler yapıldı.

11 Eylül 1860'da Piyemonte Krallığı askerlerinin şehre girişleri ile Pesero İtalya Krallığı'na bağlandı.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye sınırları içinde Pesaro şehri nüfusu (31.3.2010 itibarıyla) 94.902 kişi olup nüfus yoğunluğu 749,9 kişi/km² olur. Pesaro'nun nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda nüfus sayımları verilerine göre gelişmesi şu gösterimden izlenebilir:[1]

Kişi

Görülebilecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Düklük Sarayı: Yapımı 15. yüzyıl ikinci yarısında. Dük {Alessandro Sfroza]] için yapıldı. Cephesinin semin katında altı kemer bulunur ve bunun üstündeki birinci katta çok süslü olan 5 pencere vardır. Bunun üzerinde mazgallar görünür.
 • Katedral basılıka: Yapımı 5. yüzyıl. Eski bir Romalı tapınağı üzerine Romanesk mimarı stilde yapılmıştır. Orta çağlarda "San Terenzio Basılıkası" adıyla anılmakla beraber şimdi "Santa Maria Assunta Katedrali" olarak isimlendirilir. Cephesi Gotik-Romenesk mimarı usulde yapılmaya başlanmış ama yapımı bitirilmemiştir. Basit etrafında küçük kemerler bulunan bir ogiv şeklinde kemerli girişi bulunur. 2006da bitirilen restorasyon çalışmaları bu yapının çeşitli niteliklerini, özellikle çok değerli yer mozayiklerini, yeniden oratay çkikartmıştır.
 • Beata Vergine del Carmelo Sığınak Kilisesi: Yapımı 18. yüzyılda barok mimarı stilinde.
 • San. Augustine Kilisesi: Gotik mimarı stilinde muhteşem bir giriş kapısı bulunur.
 • Rocca Costanza kalesi: Masıf bir şekilde 15. yüzyılda I. Costanzo Sforza tarfından yaptırılmıştır. Planı bir kare şeklinde olup her bir köşesinde masıf silindirik kule var olup etrafı geniş bir hendekle çevrilidir. Sonradan biz zamanlar hapishane olarak da kullanılmıştır.
 • Opera bestecisi Gioacchino Rossini'nin doğum yeri: Besteci hayatını gösteren bir müzeye dönüştürülüştür. Haaytina ait birçok evrak, basılmış belge, portreler ve şahsi tuşlu "spinetta" çalgısı da burada sergilenmektedir.
 • Villa Imperiale: Yapımı 15.-16. yüzyıl. San Bartoli tepesi üzerinde yapılmıştır. Birçok tanınmış İtalyan ressam tarafından yapılmış duvar tablolarai bulunur.
 • Porta del Ponte, Porta Rimini ve sür parçası: 20. yüzyılda yıkılmış olan 17. yüzyılda Della Rovere tarafından yaptırılmış ek surlar "Mura Roveresche" dan kalan parçalardır.
 • Şehir Müzesi resimler ve Olivieriani Müzesi arkeolojik kalıntılar sergilerler.
 • Adriatic Arena: Roma ve Milano'da bulunan kapalı salondan sonra İtalya da en büyük spor arenasıdır.

Kültürel etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pesaro film festivali (Mostra Internazionale del Nuovo Cinema): 1965den itibaren her yil Pesaro'da yapilan uluslararasi film festivali.[2]
 • Rossini Opera Festiuvali: Opera bestecisi Gioacchino Rossini 1792de Pesaro'da dogmustu ve onun anisina 1980den itibaren her yaz bir festival yapilmaktadir. Sehirde Rossini'nin mirasindan kalma para ile kurulmus yuksek muzik egitimi saglayan Devlet "Gioachino Rossini" Konservatuvari da bulunmaktadir.
 • Scavolini Pesaro sdi ile Avrupa'da taninan ve resmi adi "Victoria Libertas Pesaro" olan basketbol takimi kendi sahasi oyunlarai Pesato'da oynanmaktadir.

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pesaro'nin şu komünlerle sınırları bulunur: Fano, Gabicce Mare, Gradara, Mombaroccio, Monteciccardo, Montelabbate, Sant'Angelo in Lizzola, Tavullia

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pesero şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Fransizca ve Italyanca Wikipedia'lara
 2. ^ Pesaro film festivali websites

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]