Tivoli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°58′N, 12°48′E

Tivoli
Tivoli'den görüntüler
Tivoli'den görüntüler
Tivoli
[[{{{resmi ad}}} bayrağı|Bayrak]]
Koordinatlar: 41°58′K 12°48′D / 41.967°K 12.8°D / 41.967; 12.8
Ülke İtalya İtalya
Bölge Lazio
İl Roma
Yüzölçümü
 - Kent 68,50 km2 (26,4 mi2)
Rakım 235 m (771 ft)
Nüfus (2010)
 - Şehir 56,503
İnternet sitesi: comune.tivoli.rm.it


Tivoli (Latince: Tibur), İtalya'nın orta kesiminde, Lazio (Latium) yönetim bölgesinde, Roma ilinde kent ve piskoposluk bölgesi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabin Tepelerinin batı yamaçlarında, Aniene Nehrinin Campagna di Roma'ya girdiği noktada yer alır. Roma'dan doğuya uzanan en önemli doğal yola (sonradan Via Tiburtina Valeria) egemen konumu nedeniyle, Tarihöncesinden başlayarak sürekli işgale uğramıştır.

Latin Birliği'nin bağımsız bir üyesi ve Roma'nın rakibi olan kent, Milattan Önce (MÖ) 4. yüzyılda Roma egemenliğine girdi. MÖ 90'da kent halkına Roma yurttaşlığı hakkı tanındı. Roma Cumhuriyeti'nin sonlarıyla imparatorluğun ilk dönemlerinde bir sayfiye merkezi olarak zenginleşti. Barbar akınlarından büyük zarar gören kent, 10. yüzyılda eski refah düzeyine ulaştı. Aynı dönemde özgür imparatorluk kenti (Reichsstadt) oldu ve 1816'ya değin özerkliğini belli ölçüde korudu.

Nüfus gelişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişi

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tivoli mimarlık tarihi açısından önem taşır. 16. yüzyıldan beri sürdürülen kazılarda birçok önemli yapı ortaya çıkarılmıştır. Bunlar arasında İmparator Hadrianus'un villası, kent merkezindeki iki küçük tapınak ve Hercules Tapınağı, kent dışındaki su kemerleri ve Sabin Tepelerindeki, Horatius'a ait çiftliğin kalıntıları sayılabilir. Papa II. Pius'un 1458-64 arasında yaptırdığı ve bugün hapishane olarak kullanılan şato ortaçağ mimarisinin örneklerindendir. Mimar Pirro Ligorio'nun tasarımıyla Kardinal Ippolito d'Este için yapılan Este Villası (16. yüzyıl), özellikle behçe düzenlemesi ve çeşmeleriyle dikkati çeker

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Castel Madama, Guidonia Montecelio, Marcellina, Roma, San Gregorio da Sassola, San Polo dei Cavalieri, Vicovaro

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]