Sesto San Giovanni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sesto San Giovanni
Città di Sesto San Giovanni
Sesto San Giovanni modern merkezi
Sesto San Giovanni'nin İtalya ve Lombardiya Bölgesi'nde konumu
Sesto San Giovanni'nin İtalya ve Lombardiya Bölgesi'nde konumu
Ülke İtalya İtalya
Bölge Lombardiya
İl Milano ili
İdare
 • Belediye Başkanı Giorgio Oldrini (Democratic Party)
Yüzölçümü
 • Toplam 11,7 km² (45 mil²)
Rakım 140 m (450 ft)
Nüfus
 (1.1.2010)
 • Toplam 81.128
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
Alan kodu 02

Sesto San Giovanni kuzeybatı İtalya'nın Lombardiya Bölgesi'nde Milano ili'ne bağlı bir şehir (Città) ve komündur. Şehir Metropoliten Milano şehrinin bir parçasıdır ve Milano Metrosunun M1 hattının en kuzeyde bulunan son istasyonudur. Şehir sakinleri tarafından kısaca "Sesto" olarak anılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesto San Giovanni 19. yüzyıla kadar çok küçük bir yerleşke idi. Şehir 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyıl başlarına doğru birden hızla büyümeye başladı. Buna başlıca neden kentin Milano'ya yakınlığı ve kentte çok büyük sanayi yatırımlarının yapılması idi. Bu dönemde İtalya'nın büyük sanayi şirketlerinde olan "Falck", "Camparı", "Magneti Marelli" ve "Breda" bu kentte yatırım yapıp imalat ve idare merkezlerini kurmuşlardır.

Bu dönemde sanayinin işçi ihtiyacın karşılamak için kentin nüfusu 1180'de 5.000'den 1911'de 14.000 kişiyi aştı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Kuzey İtalya'nın ülkenin büyüme motoru haline geçmesi ile Sesto San Giovanni kenti İtalya'nın içinden özellikle güney İtalya, Mezzogiornio bölgelerinden ve Avrupa'nın güneyinden büyük sayıda işçi çekti ve 1981'de kent nüfus yaklaşık 95.00 kişiyi buldu.

Sesto kentiİtalya'nın işçi hareketlerinin merkezlerinde biri oldu. Tarihi olarak İtalyan Komünist Partisi'ne oy veren işçiler dolayısıyla İtalya'nın Stalingrad'ı niteliğini kazandı.

Sesto 10 Nisan 1954'te çıkan bir Cumhurbaşkanlığı kararı ile büyük bir şeref olarak "Şehir (Città d'İtalia)" unvanı kazandı.

1990'lı yıllarda İtalya büyük bir iktisadi ve sanayi krize girdi ve Sesto şehrinde uzun zamandır imalat ve idare merkezleri bulunan şirketler bu merkezleri, bürolarını ve fabrikaları kapatarak Sesto'dan ayrıldılar. Sesto şehri belediyesi büyük uğraşlara girerek şehrin yenilenmesini sağlamaya çalıştı. Şehir idaresi bu uğraşlarında başarı sağladılar ve şehrin ekonomık bazını sanayiden hizmet sektörüne dönüştürdüler. ABB Group, Wind, İmpregilo, Oracle Corporation gibi büyük hizmet sektörü ve yüksek teknoloji firmaları Sesto'da yerleştiler. Fakat Sesto'nun krizi, İtalya'nın diğer önemli sanayi şehirleri gibi, hala idarecilerin dikkatini çekmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesto San Giovanni'nin nüfusu (1.1.2010 tahminleri itibarıyla) 81.128 kişi olup nüfus yogunlugu 6910 kisi/km² olur. 19. ve 20. yy/da sehir nüfusunun gelişimi şu gösterimde incelenebilir:[1] Kişi

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesto San Giovanni komunünün şu komünlerle ortak sınırları bulunur: Bresso, Brugherio (MB), Cinisello Balsamo, Cologno Monzese, Milano, Monza (MB)

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesto San Giovanni'nin şu kentlerle kardeş şehir bağlantıları bulunur:

Sesto San Giovanni şu kentlerle dostluk paktı yapmıştır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak Italyanca Wikipedia San Giovanni ve Ispanyolca Wikipedia San Giovanni Sesto San Giovanni maddeleri

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]