İçeriğe atla

Sanremo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sanremo / San Remo
Sanrœmu
Città di Sanremo
Sanremo liman panaromasi
İtalya üzerinde Sanremo / San Remo
Sanremo / San Remo
Sanremo / San Remo
Ülkeİtalya İtalya
BölgeLigurya
İlImperia ili
İdare
 • Belediye BaşkanıAlberto Biancheri
Yüzölçümü
 • Toplam54,7 km²
Rakım15 m
Nüfus
 (31 Mayıs 2021)
 • Toplam53,114
 • Yoğunluk949/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
18038
Alan kodu0184

Sanremo veya San Remo (Liguryaca: Sanrœmu), kuzey İtalya'nın Ligurya bölgesinde Imperia iline bağlı Ligurya Denizi sahilinde bir yerleşim merkezi ve bir komündür. Sanremo komününün yüzölçümü 54.7 km² ve nüfusu belediye sınırları içinde (28.2.2017 itibarıyla) 54,547 kişidir. Sanremo ile birleşik Ospedaletti ve Ceriana da ele alınırsa büyük Sanremo nüfusunun yaklaşık 62,000 olduğu tahmin edilmektedir.

Imperia ilinin merkezi Imperia şehridir ve bu şehir (31.08.2017 itibarıyla) 42,328 nüfusu olup bu ile bağlı olan Sanremo şehri nüfusça Imperia'dan daha büyüktür. Genel olarak İtalya'da il merkezleri o ildeki en büyük nüfuslu şehir olur ve buna iki istisna Imperia ili ve il merkezi Caltanissetta'dan büyük olan Trapani şehri ile Caltanissetta ilidir.

Sanremo Antik Romalılar tarafından kurulmuştur ve İtalyan Rivierası'nın en büyük turizm merkezi ve büyük bir turist çekici şehir olarak bilinmektedir.

Sanremo antik Roma çağlarında Matutia veya Villa Matutiana adlı köysel yerleşke idi. Orta Çağ'ın başlarında daha iyi savunma sağladığı için daha yüksek mevkilerde konumlandıktan sonra kasaba büyümeye başladı. Arap korsanlarının hücumlarına karşı halkı korumak için soylular yerleşkede bir şato ve La Pigna köyü etrafında surlar yaptırdılar. Yerleşke önce Ventimiglia kontlarının koruması altındaydı. Sonra şehrin idaresi ve korunması Cenevizli piskoposlara verildi. 1297'de kasaba Cenevizli soylu aile olan Doria'lara sonra da De Mari ailesine satıldı. 16. yüzyılın ikinci yarısında "Bağımsız Belediye" şeklinde idare edilmeye başlandı. Bu dönemde kasaba yeniden Pigna tepesine ve katedrale doğru gelişme gösterdi. Hiç değişme göstermeyen eski köysel yerleşke hala hemen hemen hiç değişmeden durmuştur.

Ceneviz Cumhuriyeti'nin Ligurya kıyılarında genişleme siyasetine Sanremo uzun zaman bağımsız kalarak karşı koyabildi. Fakat 20 yıl süren bir mücadeleden sonra 1753'te Ceneviz Cumhuriyeti'ne karşı şiddetle karşı koymakta iken Cenevizliler hegemonyalarını göstermek için Santa Tacla'da limana yakın deniz sahilinde bir büyük kale yaptılar. Bu kale 2002'ye kadar hapishane olarak kullanılmıştır ve günümüzde bir müzeye dönüştürülmüştür.

Fransız Devrimi ve sonraki Napolyon Bonapart rejimleri altında Ligurya'daki Savoya Dükalığı'na ait diğer arazilerle birlikte Sanremo da Fransızlar hükmü altına girdi. Ligurya Cumhuriyeti'nin Palme Departmanı adıyla Fransızlar tarafından idare edildi. 1814 Viyana Kongresi Sanremo'yu Savoya dükü de olan Sardinya Krallığı idaresine verdi. Bu krallık uzun süren İtalya'yı birleştirme uğraşlarından sonra İtalya Krallığı'na dönüştürdüğünde, Sanremo bir İtalyan şehri oldu.

Sanremo şehri 18. yüzyılın ortasından itibaren hızla gelişmeye başladı. Bu gelişme ve 19. yüzyıl turizminin birden gelişmesi, Sanremo'ya büyük etkiler yaptı. Şehir sahil boyunca büyümeye başlandı ve sahildeki kordona büyük tatil otelleri yapılmaya başlandı. Sanremo Avrupa yüksek sosyetesi için bir yaz tatili şehri haline girdi. Avusturya İmparatoriçesi Elizabet ("Sissi"), Rusya İmparatoriçesi, Rus Çarı II. Nikolay ve Alfred Nobel turist olarak bu şehirde kalanlardandır. Son Osmanlı hükümdarı olan VI. Mehmet Vahiddedin de İstanbul'dan ayrılmak zorunda kaldıktan sonra 11 Haziran 1923'te Sanremo'ya yerleşmiş ve bu şehirde 15 Mayıs 1926'da ölmüştür.

20. yüzyılın başlarında Sanremo'da önemli turizm yatırımları yapılıp biraz daha fazla turist çekme uğraşına girişildi. Bu dönemde belediye bir yüksek sınıf kumarhane olarak Sanremo Gazinosu'nu inşa ettirdi. Şehre bir golf sahası, hipodrom, stadyum ve Remo-Monte Bignöne arasında (zamanında Dünya'nın en uzunu olan) bir teleferik hattı yaptırıldı.

Coğrafi konumu

[değiştir | kaynağı değiştir]
Sanremo'nun Imperia ilinde konumu

Sanremo bağlı olduğu il olan Imperia ili merkezi Imperia şehrinden 40 km uzakta ve Ligurya bölgesi merkezi olan Cenova'dan 150 km uzaktadır.

Sanremo Akdeniz kıyısında olmasıyla Akdeniz iklimine uyması gerekmekte iken bütün yıl boyunca özel çok ılımlı iklim şartları gösterir. Buna başlıca neden Akdeniz kıyısında olması ve şehrin hemen kuzeyinde yüksek rakımlı "Denizsel Alpler"in bulunmasıdır. Bu dağ silsilesinin en yüksek zirvesi 1.300 metre rakımlı Monte Bignone hemen şehrin kuzeyindedir. Şehrin özel iklimi ılık gündüzler ve serin geceler ve yıl boyunca ısının pek bariz değişim göstermemesi ile devamlı ilkbahar olarak tanımlanmıştır.

Sanremo Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haz. Tem. Ağus. Eylül Ekim Kasım Aralık Tum yıl
En yüksek ısı (°C) 11,7 12,4 14,6 17,4 21,2 26 28.6 28,6 26,3 21,1 16.7 17,7 19.5
En düşük ısı (°C) 0,5 1,3 3,2 6,2 9,8 13,3 15,9 15,7 13,1 9.1 4,4 1,4 7,9
Yağış (mm) 102 80 91 81 76 38 20 43 56 107 97 79 87,9

Belediye sınırları içinde Sanremo şehri nüfusu (28.2.2017 itibarıyla) 54,547 kişi olup nüfus yoğunluğu 974.75 kişi/km² olur. Sanremo'nun nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda nüfus sayımları verilerine göre gelişmesi şu gösterimden izlenebilir:

Kişi

Sanremo şehrinde turist çekmek ve şehrin adını Dünya'ya duyurmak için yıl içinde yıl be yıl tekrarlanan birçok etkinlikler ve festivaller tertip edilmektedir:

  • Sanremo Müzik Festivali: 1951'den beri her yıl yapılan Sanremo Müzik Festivali Sanremo'da Ariston Tiyatrosunda yarışma şeklinde yapılmaktadır. Bu festival İtalyan televizyonundan Dünya'ya yayınlanmaktadır. Eurovision Şarkı Yarışması'na ilham sağladığı kabul edilmektedir.
  • Sanremoinfiore: Her Ocak ayının son pazarında İtalyan şehirlerinin çiçeklerle orijinal temalara uygun şekilde hazırladıkları gösteri vasıtalarının bir geçididir.
  • Milano-Sanremo Anıtsal Klasik bisiklet yarışı:
  • Sanremo ralisi:
  • Mayıs'ta yapılan her yıl Dünya'dan pek çok okulun katıldığı (GEF) Yaratıcılık ve Eğitim Festivali .

Komşu komünler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanremo'nun şu komünlerle sınırları bulunur: Apricale, Bajardo, Ceriana, Ospedaletti, Perinaldo, Seborga ve Taggia.

Kardeş şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanremo şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]