Altamura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Altamura
Comune di Altamura
Altamura Katedral sokagi
Altamura konumu
Ülke İtalya İtalya
Bölge Puglia
İl Bari ili
İdare
 • Belediye Baskani Mario Antonio Felice Stacca (Centrodestra)
Yüzölçümü
 • Toplam 427,75 km² (16.515 mil²)
Rakım 468 m (1.535 ft)
Nüfus
 (30.11.2010)
 • Toplam 70.023
Zaman dilimi [[UTCUTC+01.00]] (OAZD)
Alan kodu 080

Altamura, güney İtalya'da Puglia Bölgesi'nde, Bari ili'ne bagli ve Bari sehrinin merkezinin 45 km güneybatısında bulunan bir kent ve bir komün.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Altamura Bari sehrinin 45 km güneybatısında Basilicata bolgesinin sınırında Murga platosu uzerinde kurulmustur.

Sehrin civarlari karst tipi vadiler ve magaralarla doludur. Murga platosu uzerinde sehrin yakininda "Pulo di Altamura" adli 550m capinda 92m derinliginde bir çöküntü bulunmaktadır. Belediye sınırları içinde 12.600 hektar buyuklukte olnan "Alatamura Alta Murgia Milli Parki bu cokuntuyu de ihtiva etmektedir. Bu tip kirectasi magaralarin biri olan ve "Lmalunga Grotosu" ile adlandirilan magarada 130.000 yıl once yasamis kireclesmis bir iskelet bulunmus ve bunun Avrupa'da yaşayan ilk insanlardan olduğu kabul edilerek "Alatamura Adami" adi verilmistir.


Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Altamura'nin belediye sınırları içinde nüfusu (30.11.2010 itibarıyla) 70.023 kişidir. 19. yy ve 20.yy da Afragola'nin nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Altamura şehri civarında tarım, zahire, özelikle buğday, üretimi ve büyükbaş hayvancılık önemlidir.

Şehir antik Romalılardan beri çıkardığı ekmek ile ünlüdür. Antik Romalı yazar Horace şehrin suyunu yermekle beraber ekmeğini övmüştür. Şehirde üretilen özel ekmek günümüzde de diğer İtalyan şehirlerinde satılmaktadır. Bunun yanında ekmek üretmek için eski, yeni ve modern mekanik fırın imalatı Altamura'da önemli bir sanayi kolu olmuştur. Şehirde son dönemlerde diğer imalat sanayileri de gelişmeye başlamıştır.

Turizm, özellikle içsel turizm, Altamura ekonomisnde önemli rol oynamaya başlamıştır. Altamura Katedrali, megaltık dönemden kalma kale ve diğer klasik dönemlerden kalıtılar ve doğal karst vadileri ve mağaraları çok turistik ilgi çekmektedir.

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Altamura komünü şu komünlerle sınır komşusudur:Bitonto, Cassano delle Murge, Gravina in Puglia, Grumo Appula, Matera (MT), Ruvo di Puglia, Santeramo in Colle, Toritto

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]