İçeriğe atla

Massa, İtalya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Massa
Città di Massa
Massa'da "Palazzo Cybo-Malaspina", Massa ve Carrara ili Hükümet Sarayı
Massa bayrağı
Bayrak
Massa arması
Arma
İtalya üzerinde Massa
Massa
Massa
Ülkeİtalya İtalya
BölgeToskana
İlMassa ve Carrara ili
İdare
 • Belediye BaşkanıFrancesco Persiani
Yüzölçümü
 • Toplam94,1 km²
Rakım65 m
Nüfus
 (30 Eylül 2017)
 • Toplam68,946
 • Yoğunluk730/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
54100
Alan kodu0585

Massa (Massa lehçesi: Masha), merkezi İtalya'da Toskana Bölgesi'nde, Massa ve Carrara ili'nin merkezi bir kent ve bir komün. Massa'nın "Şehir (Citta d'Italia)" olma statüsü 1555 yılına kadar uzanmaktadır.

16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Massa, önce bağımsız "Massa ve Carrara Prensliği" ve sonra "Massa ve Carrara Dükalığı" tarafından idare edilmiştir. Bu bağımsız devlet hükümdarları "Malaspina Hanedanı" ve sonra "Cybo-Malaspina Hanedanı" mensuplarıydı.

Massa Avrupa tarihsel belgelere göre, mermer taşı ocaklarının haritalarının çıkartıp kimin hangi kısımlarının sahibi olduğunun tayini ve belgelenmesi için ilk defa iğneli pusula kullanılması ile tanınmaktadır.

1829'da şehir ve civarı "Este Hanedanı" Avusturya dalına verilmiştir.

1859'da İtalya'nın birleşmesi sürecinden sonra İtalya Kralığı olan Sardinya Krallığı'na bağlanmıştır.

II. Dünya Savaşı'nda 1943'te İtalya müttefiklere teslim olduktan sonra İtalya'nın bir kısmını ellerine geçiren Alman kuvvetleri tarafından savunma için kurdukları "Gotik Hattı" için batıda hemen deniz sahilinde olan Massa bir koruma kutbu olmuştur. Bu hatta hücum eden Müttefik kuvvetleri tarafından Eylül 1944-Nisan 1945 döneminde Massa yerle bir edilmiştir. Bu hattı savunan Alman SS-güçleri etrafta yaşayan İtalyanların kendilerine ihanet etmemeleri sağlamak için hunhar bir baskı rejimi uygulamıştır.

Coğrafi konumu

[değiştir | kaynağı değiştir]
Massa Komününün Massa ve Carrara ili içinde konumu

Massa şehri kuzeybatı Toskana'da "Frigido Nehri" vadisinde "Alpi Apuane" dağları eteklerinde konumlanmıştır. Şehir Toskana Bölgesi merkezi olan Floransa'ya 125 km ve İtalya başkenti Roma'ya 395 km uzaktadır.

Şehrin kalesinin üzerinde bulunduğu tepe bütün Massa şehrine hakimdir. Şehir Tiren Denizi sahillerinden 5 km içeride olup, şehrin bir varoşu olan "Marina di Massa" plajı önemli İtalyan yazlık tatil merkezlerinden biridir. Massa şehri ve civarı büyük turistik değerde olup yazları çok sayıda turist çekmektedir.

Şehir içinde ve yakınlarında "Apuan Sanayi Bölgesi" bulunmakta ve bu bölgede 600'dan daha çok sayıda sanayi ve sanat fabrikaları ve atölyeleri bulunmakta ve bu sınai tesisler doğrudan doğruya 7.000 işçi istihdam etmektedirler. Massa ile, yakınlarında ve aynı ilde bulunan, Carrara şehirleri, mermer taşocakları ve ürettikleri mermer taşı mamülleri ile, dünya çapında bilinmektedirler.

Nüfus gelişimi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Massa'nın belediye sınırları içinde nüfusu (30.9.2010 itibarıyla) 71.025 kişidir; 19. yy ve 20.yy da Massa'nın nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Görülebilecek turistik yerler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Massa'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:

  • Malaspina Kalesi: Yapımı 15. yy. Şehrin tümüne hakim olan bir tepe üzerinde.
  • Palazzo Duçale (Düklük Sarayı): Rönesans mimarı stilinde. Şehir devletinin dükü olan "Alberico I Cybo-Malaspina" tarafından başlatılıp 1705'te tamamlanmıştır. Şehrin önemli meydanı olan "Piazza Arancı"'de bulunur. Günümüzde Massa ve Carrara ili Hükûmet Sarayı'dır.
  • Cattedrale dei Santi Pietro e Francesco (Massa Katedrali): Bir kilise olarak yapımina başlangıç 1470. 17. yy. da Barok mimarı usulüne göre tamamlanmıştır. Katedral olarak takdıs edilmesi 1821.
  • Piazza değli Arancı Meydanı: 1807'de büyük tenkitlere yol açan San Pietro Kilisesi'nin yıkılması sonu açılmıştır. Sonradan üç tarafına ikişer sıra portakal ağacı dikilmiştir. Bu ağaçlar meydana isim vererek günümüzde de bulunmaktadır. Meydana bakan büyük yapı "Düklük Sarayı"dır.
  • Piazza Mercurio Meydanı
  • Marina di Massa

Massa şehri belediyesi tarafından idare edilip bakılan Orto Botanıco delle Alpi Apuane "Pietro Pellegrini" olarak anılan Botanik Bahçe Alp Dağları tıpı bitkiler koleksiyonu ile çok isim yapmıştır.

Komşu komünler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Massa komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Carrara, Fivizzano, Minucciano (LU), Montignoso, Seravezza (LU), Stazzema (LU), Vagli Sotto (LU)

Kardeş şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Massa'nin şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı bulunmaktadır:

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Massa (Italia)" maddesi 24 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]