Montesilvano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Montesilvano
Citta di Montesilvano
Montesilvano
Montesilvano arması
Arma
Map Region of Abruzzo.svg
Ülke İtalya İtalya
Bölge Abruzzo
İl Pescara ili
İdare
 • Belediye Başkanı Pasquale Cordoma (Centro-Destra)
Yüzölçümü
 • Toplam 23,63 km² (912 mil²)
Rakım 5 m (16 ft)
Nüfus
 (31.12.2009)
 • Toplam 50.389
 • Yoğunluk 2.132/km² (5.520/mil²)
 • Metropol
300.000 yak.
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu 085

Montesilvano, Güney İtalya'da Abruzzo Bölgesi'nde, Pescara ili'ne bağlı ve il merkezi olan Pescara şehrinin merkezinin yakınında, Başkent Roma'ya 208 km uzaklikta bulunan bir kent ve bir komün. İsmi İtalyanca "koruluk dağ" anlamına gelir. Bir tepede yerleşik antik ortaçağlara şehri ile deniz kıyısında bulunan bir modern yerleşkeden oluşur. Montesilvana ile Pescara şehri ve varoşları gelişip birbiri ile birleşip büyük metropoliten Pescara şehri oluşturmuşlardır.

Montesilvano'ya, 1989'da çıkartılan İtalya Cumhurbaşkanlığı kararı ile "Şehir (Citta d'Italie)" olma şerefi verilmiştir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Montesilvano'nun Pescara ili içinde konumu

Montesilvano İtalya komünleri arasında nadir bulunan biridir. Komün iki değişik tipte yerleşkeden oluşmaktadır. "Montesilvano Colle (Tepelik Montesilvano)" komünün bir tepe üzerinde kurulmuş Orta Çağ'dan kalma eski şehir olup yerel idare yönünden komüne bir bağlı semttir. "Montesilvano Marina" veya "Montesilvano Spiaggia (Montesilvano Plajı)" Adriyatik Denizi sahilinde bulunan; daha büyük nüfuslu ve günümüzde komünün merkezini teşkil eden bir yazlık tatil merkezi olan yerleşkedir.

"Montesilvano Marina" günümüzde hem İtalyan hem de yabancı turistler için çok değişik şekilde yazlık tatil ikametgahı (satılabilir apartman daireleri, büyük ve küçük oteller, tatil için kiralık daireler, pansiyonlar) sağlayan ve tatil sezonunda turistler için geniş alanlarda günlük spor ve diğer aktivite imkânı veren ve çok canlı ve hareketli bir gece hayatı sağlayan modern bir tatil merkezidir.

Montesilvano komününün il merkezi olan Pescara şehrinin bir varoşu olduğu kabul edilmektedir ve kent Adriyatik Denizi sahilinde bulunan ve yazlık tatil için gelen turistlere çeşitli tatil ikametgahı ve eğlence hayatı temin eden bu büyük metropoliten bölge içindedir.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Montesilvano'nın komün sınırları içinde nüfusu (31.12.2009 itibarıyla) 50.389 kişidir. Montesilvano büyük metropoliten Pescara şehrinin bir parçasıdır ve bu metropoliten bölgenin nüfusunun yaklaşık 330.000 olduğu tahmin edilmektedir ve yaz tatillerinde gelen büyük sayıda turistlerle nüfusun birkaç defa katlandığı bildirilmektedir. 19. yüzyıl ve 20. yüzyılda Montesilvano'nun komün sınırları içindeki nüfusunun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[1]

Kişi

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Montesilvano komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Cappelle sul Tavo, Città Sant'Angelo, Pescara, Spoltore

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Montesilvano" maddesi 5 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]