Lamezia Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lamezia Terme
Città di Lamezia Terme
İtalya üzerinde Lamezia Terme
Lamezia Terme
Lamezia Terme
Ülkeİtalya İtalya
BölgeCalabria
İlCatanzaro
İdare
 • Belediye BaşkanıPaolo Mascaro
Yüzölçümü
 • Toplam162,43 km²
Rakım216 m
Nüfus
 (1 Ocak 2021)
 • Toplam67,713
 • Yoğunluk420/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
88046
Alan kodu0968

Lamezia Terme, güney İtalya'da Calabria Bölgesi'nde, Catanzaro iline bağlı ve Catanzaro şehrinin merkezinin 35 km uzağında bulunan bir kent ve bir komün.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Lamezia Terme komünü resmen 4 Ocak 1968'de kurulmuştur. Bu komünün kurulması için eski Nicastro, Sambiase, Sant'Eufemia Lamezia komünleri birleştirilmiştir. Bu birleştirme büyük tartışmaya yol açmıştır. Birleştirmenin ana nedeni kurulan yeni komünün içine aldığı alana çok daha rasyonel bir ekonomik strateji uygulayıp daha hızlı büyüme politikaları sağlayarak 1970'li yıllardan sonra bu alanda çok daha hızlı gelişme sağlayacağı idi. Gerçekten son 40 yıllık tarihsel gelişme istatistikleri incelenirse, bazı yerel sorunlar olmakla beraber, genellikle bu hedefe erişildiği şüphe edilmemektedir.

Nicastro[değiştir | kaynağı değiştir]

Nicastro'nun aslı 9. yüzyılda Calabria'yı idare eden Bizanslılar dönemine uzanır. Yerleşke burada o zaman yeni kurulan Bizans kalesi - yani "Neo Castrum (Yeni Kale)" - sözcüğüne atıfla isimlendirilmiştir. Sonra bu bölge Araplar eline ve idaresine geçmiştir. 1062'de Calabria'yı fetheden Normanlar'ın komutanı olan ve Calabria Kontu unvanı alan Robert Guiscard bu kentte Sant'Eufemia adında bir büyük Benediktin manastırı kurmuştur. Normanlar eski kale yerine yeni bir Norman tipi kale yaptırmışlar ve bu kale Sicilya Kralı, Almanya Kralı ve Kutsal Roma Germen İmparatoru olan II. Friedrich tarafından ve sonra gelen Anjou Hanedanı Sicilya kralları tarafından genişletilmiştir. Normanlar altında bu kentin malikane hakları önce "Caraccıolo", sonra "D'Aquino" aileleri tarafından tutulmuştur.

Bu kent 1638'de hemen hemen tahrip olmuştur. Kentte bulunan kale tamamen harap olmuş ve büyük Sant'Eufemia Manastırı tümüyle yerle bir olmuştur. Kent 18. yüzyılda tekrar tekrar deprem felaketi geçirmiştir. Bunun yanında şehir yakındaki bataklığı yaratan çay ve dereler devamlı sel tehlikesi çıkartmışlardır.

19. yüzyıl sonları; 20. yüzyıl başlarında ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra o zamanki Nicestro komününden insan gücü göçünün İtalya'da kentten ayrılan insan gücü göçünün en yüksek olduğu belgelidir.

Sambiase[değiştir | kaynağı değiştir]

Sambiase antik çağlardan beri şifalı kaplıcaları ile bilinmektedir. İtalya'nın güneyinde kurulan Grek kolonileri arasında günümüzdeki Sambiase civarında "Malea" ve "Terina" bulunmaktaydı. Antik Romalılar bu kaplıcaların girişine iki büyük kule dikmişler ve buna ithafen de şehre "Turres" adini vermişlerdir ve kaplıcalara ise "Aque Ange" adı vermekteydiler. Şehir ve kaplıcalar antik Roma çağının çok iyi bilinen menziller listesi olan Tabula Peuntigeriana belgesinde önemli bir varış noktası olarak belgelenmiştir.

Batı Roma İmparatorluğu çökmesi ile "Turres" şehri Ostrogotlar tarafından ele geçirilmiş; tümüyle tahrip edilmiş ve şehir terk edilmiştir. Bizanslılar eline geçen Calabria'da 7. yüzyılda Sicilya'dan kaçan "Basilianis" kesişleri Sambiase'de yeniden yerleştiler. Burada San Biago manastırı dahil birkaç Ortodoks Hristiyan manastırı ve ayrıca 13 tane de bugün sadece besi ortada kalmış bulunan Bizans Ortodoks kilisesi yaptırdılar. Bu manastır ve kiliseler grubu Orta Çağ'da eski Grek ve yeni Hristiyan bilgilerinin Avrupa'ya aktarılmasında önemli rolü olduğu iddia edilmektedir.

Calabria'nın Araplar eline geçmesi ve Arap medeniyeti ve bilimlerini de burada yayıldığı bilinmektedir.

Normanlar "Robert Guiscard" ve sonra kardeşi I. Ruggero Calabria'yı fethe başladıkları dönemlerde Sambiase kaplıcalarını kullandıkları belgelenmiştir. Normanlar Arap medreselerinden esinlenerek Sambiase'de ileri eğitim kurumları kurmuşlardır. Sonradan Sicilya'yı fethettikleri zaman Avrupa'nın ilk üniversitesi kurmuşlardır. Normanların kralları Robert Guiscard, I. Rugerro, II. Friedrich (Kutsal Roma İmparatoru) ve Manfred bu Sambiase bu manastırında eğitim görmüşlerdir.

Sambiase yüksek okul-manastırı eğitimi ta 19. yüzyıl sonlarına kadar önemli İtalyan kişiler yetiştirmeye devam etmiştir.

Sant'Eufemia Lamezia[değiştir | kaynağı değiştir]

Sant'Eufemia Lemazia'da antik Grek kolonisi olan "Terina" bulunmaktadır ve bu kalıntılarda arkeolojik kazılar tamamlanmıştır. Günümüzde "Sant'Eufemia Vetere" adı verilen ve bir tepe üzerinde konumlanmış semt 1638 depreminden sonra kurulmuştur. Günümüzde "Sant'Eufemia" adı verilen bağlı semt ise 1920-30'lu yıllarda faşist idaresi altında iken bataklık olan arazinin kurutulmasıyla ortaya çıkan bölgede yeni kurulan bir yerleşim merkezidir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lamezia Terme komününün Catanzara ili ve Calabria Bölgesi içinde konumu

Lamezia Termi eski Nicastro, Sambiase ve Sant'Eufemia Lamezia kasabalarından oluşmaktadır ve Catanzaro'ya 35 km, Cosenza'ya 75 km ve Reggio Calabria'ya 135 km uzaklıktadır. Komünün coğrafi yapısı çok değişiktir: 8 km uzunlukta Tiren Denizi Sant'Eufemia körfezinde deniz sahili bulunur. Komün kısmen eski bir bataklık arazinin kurutulması ile ortaya çıkartılan "Sant'Eufemia Ovası" adı verilen düzlük arazidedir. Kısmen de "Mancuso Dağı" ve Calabria Tiren Denizi sahil dağ silsilesinde oluşan tepelik ve dağlık araziyi ihtiva eder. Komün merkezi Tiren Denizi ile İyonya Denizi arasında bulunan 30 km genişlikte İtalya yarımadasının bir çizme şekilde olan anakarasının burnunda, hemen hemen iki denizden aynı uzaklıkta ve bu burnun belkemiğini teşkil eden dağlık arazide 216 m rakımlı bir mevkide kuruludur.

Komünün dar bölgesinde en önemli akarsu Sant'Eufemia ovasında akıp eskiden bu alanı bir bataklık yapan "Amato Çayı" gelir. Bu çaya bağlanan dereler arasında en ilgi çekeni "Bagni Deresi"'dir. Bu dere antik Grek şehri kalıntısı Terina'dan geçmektedir ve suları içinde kükürt bulunduğu için şifalı sayılıp içinde sağlık banyosu almak için hala kullanılmaktadır.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişi

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Calabria'da Lamezia Terme'nin merkezi yer konumu kenti bölgenin ana ulaşım düğüm merkezi haline getirmektedir. Kentin hemen yanından "A3 Salerno-Reggio Calabria Otoyolu" geçmektedir ve güneye Catanzaro'ya yönelik "SS.288 Devlet Karayolu" Lamezia içinden geçer.

"Lamezia Terme Centrale" Tren garı Reggio Calabria-Napoli ana demiryolu hattı üzerinde olup bu gar trenle ticari marsandız taşıması için önemli merkezdir. Bu hatta bağlı olan Catanzaro ve Crotone yan hatları bulunmaktadır.

Lamezia Terme şehrinde 1976'da yapılmış hem İtalya içi hem de uluslararası uçak seferleri ve bağlantıları bulunan "Lamezia Terme Enternasnonal Havaalanı" bulunmaktadır.

Görülebilecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lamezia Terme'de görülebilecek turistik yerler şunlardır:

  • Kale: Günümüzde Nicastro'da bulunan kale 320 m rakımlı bir tepenin üzerinde bulunan kalıntılar halindedir. Bazı bilimcilere göre bu kale ilk defa ya "Brütii" kavmı ya da Grek koloniciler tarafından yapılmıştır. Günümüze gelen kalıntılar büyük olasılıkla Normanlar tarafından yapıdan kalanlardır. Ama bazı bilimciler bunların Ostrogot Kralı "Teia" döneminde yapıldığını iddia etmektedirler. 1112'de papa II. Callıxtus'un bu kalede 15 gün kaldığı belgelenmiştir. Sonra da Normanlar idare döneminde bu kale Normanların varisi ve VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)'un karısı "Hautville'li Konstanza" ve oğlu II. Friedrich (Kutsal Roma İmparatoru) tarafından ve Sicilya Krallığı'na geçen Anjou Hanedanı kralları tarafından genişletilmiştir. Bu kale 1609, 1638 ve 1783 depremlerinde arka arkaya büyük zararlar görmüş ve sonunda terk edilmiştir.
  • Malta Tapınak Şövalyeleri Kulesi: 1550'de masif bir sahil savunma kulesi olarak İspanyol Krallığı'nın Napoli Krallığı için Napoli'deki genel valisi olan "2. Villafranca Markizi Pedro de Toledo" tarafından yaptırılmıştır. Bu kale ve etrafındaki arazi Malta'daki Tapınak Şövalyelerine malikane olarak bağışlanmıştır. Günümüze kadar çok iyi korunmuş, masif bir anıt olarak gelmiştir. Yakınlarında daha iyi korunmamış ve daha küçük birkaç sahil savunma kulesi de bulunmaktadır.
  • Santa Maria di Corazzo Manstırı: Sant'Eufemia civarında bulunan "Cistersiyen" manastırı kalıntıları. 1060'ta kurulup yapılmaya başlanmıştır. Hristiyanlık hakkında önemli tezler yazmış birkaç din bilgini bu manastırda keşişlik yapmıştır.
  • Katedral Müzesi: Sergilenenler arasında 12. yüzyıldan kalma bir "Arab-Norman" fildişi sanduka ve çeşitli 17. ve 18. yüzyıl tabloları bulunur.
  • San Pancrazio Kilisesi: Sambiase'de bulunur. 18. yüzyıl yapısı.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]