İçeriğe atla

Foggia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Foggia
Comune di Foggia
Foggia Villa Communale (Belediye Sarayi)
İtalya üzerinde Foggia
Foggia
Foggia
Ülkeİtalya İtalya
BölgePuglia
İlFoggia
İdare
 • Belediye BaşkanıMarilisa Magno
Yüzölçümü
 • Toplam507 km²
Rakım76 m
Nüfus
 (2013)
 • Toplam153,143
 • Yoğunluk300/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
71121-71122
Alan kodu0881

Foggia, İtalya'nın Puglia bölgesinde bir şehir, belediye (komün) birimi ve Foggia ili adını taşıyan ilin merkezidir. İtalya'nın ana buğday yetiştirme alanı olan Tavoliere ovasındaki en önemli şehir olup bu nedenle genellikle tarıma dayalı bir yerleşim merkezidir.

Şehirde tarımla ilgili ve ticaret üzerinde çok geçmişe dayanan gelenekler bulunur. Örneğin 19. başlarına kadar (1447-1806 döneminde) Abruzzi ve Foggia ilinin diğer adı olan "Capitanata" yaylalarında koyun yetiştirmeyi kontrol eden İspanya'daki Aragonya Krallığı geleneklerine uygun olarak "Krallık Koyun Vergileme Merkezi" bulunmaktaydı.

Foggia şehri Katolik Kilisesi başpiskoposluk merkezidir.

1999'da yeni olarak 7 fakülteli bir devlet üniversitesi "Üniversità değli Studi di Foggia" kurulmuştur ve şu anda 10.000 kusur öğrencisi bulunur.

Şehir deprem bölgesinde bulunup tarihinde büyük deprem afetlerine maruz kalmış ve hasar görmüştür. Fakat şehrin gördüğü en büyük hasar II. Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin İtalya'yı istilası sırasında ortaya çıkmıştır. Müttefik bombardımanları dolayısıyla şehirdeki nüfusun hemen hemen üçte biri (yaklaşık 20.000 sivil) hayatlarını kaybetmişlerdir. Buna rağmen şehrin tarihsel eski merkezinde bulunan önemli kültürel, artistik ve mimarî mirasların kurtarılması başarılmıştır.

Foggia belediye sınırları içinde şehir nüfusu (31.3.2010 itibarıyla) 152,928 kişidir ve nüfus yoğunluğu 301 kişi/km² olur. Foggia komününün belediye sınırları içinde nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda gelişmesi resmi nüfus sayımı sonuçlarına göre şu gösterimde özetlenmiştir:[1]

Kişi.

Kardeş şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Foggia şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Kaynak: Fransızca ve İtalyanca Wikipedia
  2. ^ "KARDEŞ KENTLER | Erzurum Büyükşehir Belediyesi". erzurum.bel.tr. Erzurum Büyükşehir Belediyesi. 30 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]