İçeriğe atla

Bagheria

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bagheria
Città di Bagheria
Bagheria
İtalya üzerinde Bagheria
Bagheria
Bagheria
Ülkeİtalya İtalya
BölgeSicilya Özerk Bölgesi
İlPalermo
İdare
 • Belediye BaşkanıFilippo Tripoli
Yüzölçümü
 • Toplam29 km²
Rakım76 m
Nüfus
 (31 Aralık 2020)
 • Toplam53,149
 • Yoğunluk1884.70/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
90011
Alan kodu0919

Bagheria (Sicilyaca: Baarìa), İtalya'nın güneyindeki Sicilya adasındaki Sicilya Özerk Bölgesi'nde, Palermo iline bağlı il merkezi Palermo'ya 15 km uzaklıkta bulunan bir kent ve bir komün.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bagheria'nın Fenikeliler tarafından ilk defa yerleşilmiş antik "Solunto" şehri yanındadır. Zafferano Körfezi sahilde "Catalfano Dağı" civarında bulunan antik Solunto Fenikelilerin Sicilya adasını savunmak için (Palermo ve Mozia ile birlikte) kurdukları üç korunaklı mevki olmuştur. Fenikeler tarafında günümüzdeki Baghira şehir mevki için verilen isim, ("denize inen bölge" anlamına gelen) Bayharia olmuştur. Antik Romalı ve Bizanslılar döneminde bu mevkide kentsel yerleşim bulunmamıştır. Araplar adayı ellerine geçirdikten sonra da bu mevkii narenciye, zeytin, badem, hint inciri gibi ürünlerin bahçeli tarımı için kullanılmıştır ve Araplarca ismi "Baharıya" veya ("rüzgarlı kapı" anlamına gelen) "Bāb al-Gerib" olmuştur. 15. yüzyılda bu şehrin bulunduğu buruna civarda çalışan çiftçiler ve tarım işçilerini korumak amacıyla bir koruma kulesi yapılmıştır.

1658'de eski Sicilya Genel Valisi ve asıl "Branciforte" sülalesinden olan "Butera Prensi" "Giuseppe Branciforti" Bagheria'da büyük bir villa yaptırdı. Prens bu villada yerleşip çok kalabalık akrabalarına ve kendine hizmet sağlayan hizmetkarlar kadrosuna ikametgâh sağlamak için bir küçük köy kurdurdu. Bundan sonra bu mevki civarı diğer Palermo asillerinin ve zenginlerinin süslü ve büyük villalar yaptırmak için tercih ettikleri bir bölge oldu. Örneğin mimar Andrea Cirricione tarafından tasarımı yapılan "Villa San Marco", mazgalları ve girişinde indirilip kaldırılabilir köprüsü bulunan bir Orta Çağ şatosu şeklinde yapılmıştır. Sicilya Krallığı'nın Savoya hanedanı (1713–21) ve Habsburg hanedanı (1721–30) idare edilme dönemlerinde ve bundan hemen 20-30 yıl sonra bu mevkide villa yaptırma modası devam etmiştir. Mimar "Tomasso Maria Napoli" Roma ve Viyana'da edindiği mimarlık tecrübelerine dayanarak tasarlayıp 1712'de yapılan "Villa Valguarnera" ve 1715'te yapılan "Villa Palgonia" Barok mimarı üslubuna dayanan çok göz alıcı villalardır. 1763'te moda değişmiş ve 1763'te genç mimar G.V. Marvuglia tarafından tasarlanan "Villa Villarosa" Neoklasik mimarî üslubunda olup 1760'ta Fransız mimar Jean-François Neufforge'in hazırlayıp yayınladığı neoklasik binalar planlarından çok etkilenmiştir. Bundan sonra yapılan villalar bu neoklasik üslubu benimsemişlerdir.

1769'da şimdiki Bagheria bölgesinin malikane haklarına sahip olan ilk villayı kuran prensin amaca oğlu olan Bütera Prensi kendine ait topraklardan daha fazla toprak ve ev kirası almak hedefiyle arazileri üstünde çok iyi planlanmış bir yeni şehir olarak Begharia'yı kurdurdu. Bu plana göre kendi villası ile Palermo-Massina anayoluna kadar yaptırdığı "Corsa Bütera" Caddesi yeni şehrin ana caddesi oldu.

19. yüzyılda Kuzey Avrupa'nın zenginlerinin gençliklerinde yaptıkları güney Avrupa "Grand Tur"ları arasında villaları ile ünlü olan Beghira popüler olan bir menzil oldu. Bu şehri "Grand Tur" yaparken ziyaret edenler arasında Goethe, John Soane, K. F. Schinkel gibi kişiler bulunmakta ve Patrick Brydone hazırlayıp 1773'te Londra'da bastırdığı Grand Tur rehberinde Beghiria çok övülmektedir.

20. ve 21. yüzyılda Sicilya'da şehir plancılığının iyi uygulanmaması dolayısıyla Bagheria'nın Barok ve Neoklasik mimarı usullu süslü villaları yanında çeşitli apartmanlar kurularak şehrin eski karakteri kaybolmaya yüz tutmuştur.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bagheria'nın Palermo ili içindeki konumu

Bagheria Sicilya adası merkezi olan Palermo'nun 15 km uzağında antik "Solunto"'nun bulunduğu mevkin kenarında kurulmuştur. Denizden ortalama 75 m rakımlı bir mevkidedir, ama deniz kıyısında "Aspra" adlı bir semti vardır.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bagheria'ın belediye sınırları içinde nüfusu (31.3.2009 itibarıyla) 55.938 kişidir. 19. yüzyıl ve 20. yüzyılda Bagheria'in nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Görülebilecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bagheria'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:

  • Villa Palagonia: Yapımı 1715. Tasarımını mimar Tommaso Napoli yapmıştır. Barok mimarı üslubundadır. Yapının dışında bulunan kavisli mermerden yapılmış merdiveni ile ünlüdür. Günümüzde halka açıktır.
  • Diğer önemli villalar: Villa Bütera, Villa Valguarnera, Villa Trabia, Villa Spedalotto, Villa San Çataldo, Villa Villarosa, Villa San Marco, Villa Filangeri, Villa Sant'İşidoro, Villa Ramacca, Villa Serradifalco, Villa Larderia, Villa Campofranco.
  • Renato Güttüso Müzesi: Bu ressama ait eserler Villa Cattolica'da devamlı olarak sergilenmektedir.
  • Mueso di Gıocattolo di Pietro Piraino: Sicilya'da yapılmış çocuk oyuncakları koleksiyonu müzesi

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bagheria komünü şu komünlerle sınır komşusudur:Ficarazzi, Misilmeri, Palermo, Santa Flavia

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Bagheria" maddesi 29 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]